"A magyar Messiások" és "a Holnap idézésé"-nek motívuma

Full text search

"A magyar Messiások" és "a Holnap idézésé"-nek motívuma
De a Vér és aranyban ott az a ciklus, amelynek mondanivalója a nyugati deka-densek köteteiben legfeljebb egy-egy vers erejéig kapott hangot: a hazai valósággal birkózó versek sora. A darabontsága miatt üldözötté vált költő hordta ki és érlelte összefoglaló remekké A magyar Messiások szimbólumát. A magyar Ugaron versei még jobbára állapotrajzok, de ebben a ciklusban már érezhető a személyes düh, a visszavágás, az állandó vita. Ezért látja másként a távoli magyar múltat is; így születik meg olyan csodálatos, balladás verse, mint a Szent Margit legendája; Margit nem érzi jól magát a környező feudális magyar világban, és Nyugatról vár valakit, aki más, finomabb, nemesebb, mint hazai kérői, a vad magyar urak. Így lesz korából kinőtt magyar Mátyás bolond diákja is, aki magyarul akart dalolni, de a titokban írt magyar dalokat 109zokogva tépte el környezetének értetlensége miatt. "A magyar Messiások" ciklusába osztott versek önarcképek: Én-versek. De ugyanitt fogalmazódik meg az "Én nem vagyok magyar?" kérdése is. Reprezentatív darabja még a ciklusnak a Beszélgetés egy szekfüvel, s egyben példa arra, a dekadensek kedves szimbólum-virága hogy válik Ady művészi gyakorlatában nemzeti mondanivaló kifejezőjévé; továbbá a konzervatív irodalmat bíráló Gémek az Olimpusz alatt, az idillikus Gyáva Barla diák s a talán mindezek fölé növő A Duna vallomása. Ady egyik legmélyebb magyar gondja szakadt fel ebben: a Duna táji kis népek egy közös sors áldozatai. Pesszimizmus csendül még ki ebből a versből, és ez az egész ciklus alaphangja is: publicisztikájában ugyan már a forradalmi demokrata szólal meg, de a magyar Ugar elvadultsága s a magyar Messiások sorsa oly mélyen leköti, nyomasztja, hogy egyelőre csak meglátja a bajt. Árulkodik erről a Fölszállott a páva ismétlődő, egymást követő "új" jelzője is – avagy ugyanott a Holnap idézése. Forradalmi hangja még csak olyan áttételesen szólal meg, mint a Havasok és Riviéra című versben.
Megírta azonban Ady a Vér és aranyban eszméinek összefoglaló remekét: Az ős Kaján méltó előzménye a nem sokkal később A magyar Pimodánból kicsapó vallomásnak. Ez a hatalmas Én-vers, ez a nagy pszichológiai hitellel felépített alkotás egyszerre fogja össze mindazt, ami Adyt kínozza: ha a magánélet felől nézzük, benne van Ady önpusztító élete, ha azonban lírájára gondolva figyelünk Ady kérdéseire, mégiscsak a "Mit ér az ember, ha magyar?" gyötrelmét halljuk ki belőle. A vers balladás hangulatot teremt, Arany nagy balladáinak módján idézi fel az atmoszférát: "Feszület, két gyertya, komorság"; "Piros hajnalok hosszú sorban (Suhannak el és részegen) Kopognak be az ablakon": a jelentésátvitel klasszikus értékű megvalósulása ez a kép. S a tépelődést, a vers gondolatiságát sugallja a nagy tudatossággal alkalmazott strófaszerkesztés, második és ötödik sorának ismétlődő összecsendülésével.
De a Vér és arany mindezzel együtt sem külön korszak Ady pályáján. A teljesebb Új versek: ezt a címet adhattuk volna ennek a résznek. Az 1906-os Ady tehetsége egész gazdagságában pompázott ebben. Nem teljes Ady-hang ez még: hiányoznak az istenes, s méginkább a forradalmi versek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi