Novellái

Full text search

Novellái
Ady öt novellás kötetet adott ki életében. A négy legfontosabb: Sápadt emberek és történetek, 1907; Így is történhetik, 1910; A tíz milliós Kleopátra és egyéb történetek, 1910; Muskétás tanár úr, 1913).
Tematikailag meglehetősen változatosak: a kereszténység születésének a korban oly divatos, pl. France-ra jellemző, bár igen eredeti felfogású témáján kezdve kora Magyarországának sokszínű ábrázolásáig terjed érdeklődése, a kor morális válságára is felfigyelt. Ezen a széles skálán két hang a legerősebb: a kortárs magyar valóság ábrázolása s a saját életéből feltoluló emlékek, szubjektív színezetű önvallomásai.
Ady novellái megörökítik a végtelen népnyomor Magyarországát (Jóba, a kőtörő), a hőkölő harcok népét (Nyomorék Tar Pista), a jobbratörő lelkek lehullását a magyar Ugaron (Wiesner Rudolf elváltozása) s a magyar Messiások pusztulását (Két tanár úr). Történetek sorában bontakozik ki előttünk a dzsentri útja. A történelem élő valóság volt Ady szülőföldjén (Öreg Szilágyi István), 48 és 67 nagy tanulsága s következményei emberi sorsok színes galériájában tárulnak elénk (Dénes úr és Jóska), Ady saját évtizedei nemességének útját is megmutatja a lezüllőktől az új időkhöz alkalmazkodókig (A Vadághyak átka).
Gazdagon szórja az autobiografikus jellegű vallomásokat. Szinte egész fiatalkorát rekonstruálni lehetne belőlük, de különösen gyermekkorát s az iskolai éveket. (Az én elutazásom, Eszterkuthy Éva húga, Régi tavaszi háború, 131Mikor Bodrit legyőzték). A Mihályi Rozália csókjával tette rá a koronát szubjektív hangú írásaira. Ama végzetes csók okozójának keresése ez, de Ady művészi leleménye olyan távlatokba állítja a történetet, hogy az emberi sorsokat determináló Fátum nagy írása lett. "Mély, kicsi történet, egy fölkavart, fatális tengerszem" – írja témájáról Ady, hogy aztán Mihályi Rozáliából az "élet és a csók múzsáját" csinálja meg. Nagy versei mellé kívánkozik ez a kompozíciójában is tudatos, művészien elbeszélt történet.
Adynak pároldalas tárcanovellái között pszichológiai remeklések akadnak. A gyermek lelki világának igazi művészi rajzán kezdve (Béni, az apostol) az olyan nagyszerű figurák életrekeltésén át, mint Az öreg Borkonyi, egészen a papi történetekig sok írásáról elmondhatjuk ezt. Egyházi hőseit ábrázolva sem szimplán antiklerikális történeteket akart mesélni, hanem – valószínűleg a rá nagy hatással levő Zola s mások példájára – emberi drámákat akart felmutatni: a halott forma, az Egyház hogyan torzítja el a virágozni akaró életet (Norbert pap látomása, Beáta nővér sírja). Adyt szenvedélyesen izgatták az emberi sorsok: hogy fut zátonyra az élet, vagy mi hozza meg a boldogságot, a harmóniát. Tragikusan balladás légkör övezi egyik-másik írását. A saját művészetét világosan ismerő és értő Ady nem véletlenül adta egyik háromrészes történetének ezt a címet: Apró, véres balladák. Ő maga is tudatosan vallotta: "Hiszek abban, hogy az igazi zene, az igazi dal onnan száll, ahol már a Halál a birtokos úr. Akik a versíró Adyt becsülik, hallják ki e könyvből a Halál dominiumáról hazabandukoló aratók énekét" – írja az Így is történhetik előszavában.
Ez a tragikus látás magyarázza, hogy miért kevés közöttük az anekdotikus írás. Inkább a poentírozott, dramatizált forma illik novelláihoz. Ady azonban mert kísérletezni. Művészi szándékai sok ponton érintkeznek a kor novella-újító törekvéseivel. Maga Ady beszélt erről is:"Azután egy kis hetvenkedés is bántott: megmutatni, hogy ilyeneket is tudok, ha akarok… Hozzányúltam új témákhoz, bátorítást adtam egy-két hivatásosabb mesélő konstruáló talentumnak. Próbálkozásokat tettem a magyar földön különben pompásan bevált és tenyésző tárca novellácska formagazdagságát gyarapítani. És hogy franciáskodjak egy kicsit: új frissonok mellett akartam – a szándék is valami – ideákban sűrűbbé, gazdagabbá tenni ezt a nagyon olvasott, divatos genre-t" (Levél Radó Antalhoz, 1907). Írásai között találunk példát a Révész Béla nevéhez fűződő szegényember-proletár novellára (A Szárcsa és Feri), az egészen tendenciózus írásokra (Vidámság Küldöttje) s a már-már krúdysan emlékező lírai prózára (Judit és Holofernesz). Megtalálható írásaiban a kor novellisztikájában jelenlevő – csehovi eredetű, mindenesetre a Thury-, Bródy-hagyományhoz is erősen kapcsolódó – kisember típusa (A Jakab-család lábai, Muskétás tanár úr). A mikszáthi örökséghez főként az arisztokrata világ ábrázolásában kötődik (A Lázár-gyarmat). De nála is felbukkan az úri svihák alakja. Úr-ábrázolásának bizonyos vonásai ugyanakkor egyenesen Móricz jóval későbbi szemléletéből s művészetéből előlegeznek valamit. Az érzelgős századvégi modortól indul el Ady, s innen érkezett el olyan remekművekig, mint a Gyermek a Mária-hajón vagy a Szelezsán Rákhel kísértete. Lírai, szimbolista elemekkel átszőtt gyakran Ady nagy prózája (A Tilala-tó titka). S ha néhány novellája a Tíz Forint vőlegénye típusba tartozik is, ahogy Ady maga nevezte az élethajszában, pénzért született írásait, különösen 132a Budapesti Napló-korszakban keletkezetteket, s ha a tízes években számuk meg is fogyatkozik, a háború alatt pedig csaknem elapad, novellái máig élő művek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi