Légy jó mindhalálig

Full text search

Légy jó mindhalálig
A forradalmak után először a Légy jó mindhalálig (1920) jelent meg. Kritikai realista műként, pszichológiai remekként és a legjobb gyermekregényként szokták méltatni, pedagógiai tanulságait s a múlt szegénydiákjainak a kapitalista társadalommal való összeütközését fejtegetve.
A kollégiumi nevelésről, a századforduló Debrecenének tanárairól, diákjairól és csendesen züllő urairól nemigen beszél művészibben máig sem írás, és valóban a legjobb gyermekregény, mely nem kívülről, nem felülről, nem egzotikumként, s nem is különc kamaszokat rajzol, mint a modern törekvésű gyermekregények legtöbbje, hanem egy fakadó jóságú, jeles rendű szegény diákot, teljes azonosulással. De mégsem gyermekregény a Légy jó mindhalálig: szerzője csodálkozott rajta, hogy az olvasók elfogadták egy kisfiú történetének és Debrecen kritikájának. Csodálkozott, hisz a Légy jó mindhaláligot ugyanazzal a "fájdalmas és összetört lélekkel írta az összetört forradalom után", 1920-ban, mint a Magyar fa, a Misanthrop és az Éjféli görcsök fojtott zokogású verseit és a Dózsa-dráma fejezeteit.
A támadásokra és vádaskodásokra, melyek a hatalom részéről érték, nem felelt; igazáról, szenvedéseiről és régi eszményeihez való hűségéről műben vallott. Egyéniségét, jellemét, múltját és hitét mutatta fel egy gyermek sorsában, hajdani kisfiú-magába vetítve. A kis Nyilas Misi csalódása a felnőttek világában a felnőtt Móricz Zsigmondé, övé a regényt felhőző szomorúság és tanácstalanság, és övé Nyilas Misi jósága és emberséget hirdető elszántsága is.
Művészileg a regényben talán éppen az a legmegragadóbb, ahogy a felnőtt szenvedését és a sorsot vállaló művész igehirdető szenvedélyét kor- és lélektani anakronizmus nélkül vetíti a gyermeklélekbe. A történet Nyilas Misiről, a debreceni kollégium kis gimnazistájáról szól, de a gyermeksors "könnyes szőttesében" mindig hármas képet látunk; a kisfiú Móricz Zsigmondét, a negyvenéves meggyötört emberét és az elkövetkezendő esztendők szenvedésre rendeltetett és prófétaságot vállaló művészéét: érezzük, hogy "a kis Mis. egész életében minden munkáját ugyanolyan csodálatos és rendkívüli zűrzavarok 181és kétségbeejtő válságok között" viszi végbe, mint első kis versének költését. S ugyanaz tartja meg a felnőtt művészt is a jó útján, ami a kis Nyilas Misi lépteit vigyázza: a szülők – a szegénység – munkaereje és fakadó jósága, meg a szülőkért – szegénységért – érzett állandó lelkiismereti tépelődés.
Így szélesedik Nyilas Misi kollégiummal való szembekerülése, az író és a világ szakadatlan összecsapásának regényévé, illetve Móricz Zsigmond legforróbb emberi és művészi vallomásává. Édesanyjának dedikálta, másnak még a nevét sem írta bele soha.
A Légy jó mindhaláligban Nyilas Misi lesz a győztes: megtalálja a sötétben is szivárványozó igét, a jóságét. Nem a forradalom szava ez, hanem a hűségé és a vállalásé, s benne van a forradalom eszményeiben való hit is. Nyilas Misi kíntól fuldokolva búcsúzik Debrecentől, hogy többet vissza ne forduljon, s az emberiség tanítója akar lenni. Móricz Zsigmond is újra akar kezdeni mindent, illetve folytatni azt az utat, amelyen gyermekségében elindult, a tisztaság és igazság útját.
A Légy jó mindhalálig így a lélek felegyenesedésének a regénye, a kínok tengeréből kiláboló, új küzdelemre kész íróé, aki vállalja múltját, s vállalja az Ady halála után ráváró feladatot: új igék érlelését az egész magyarság számára.
A Légy jó mindhalálig új állomást jelent Móricz Zsigmond pályáján művészileg is. Első korszakának regényeiben többször érezhető valamelyes túlfeszítettség, naturalista túlzások is olykor a mesében és jellemekben, nyelvében pedig bródys, szecessziós ízek. A Légy jó mindhalálig a szenvedés tüzében tisztult alkotás. Mintha stílusa is megolvadt volna a nagy szenvedésekben, kiégett belőle minden szennyező anyag. Visszafogottabb, mélyebb, melegebb a hangja, egyenletesebb fényű, teltebb zengésű. Az ember és az író ebben a művében forr igazán egybe.
Móricz Zsigmond még több művében visszatér diákkori élményeihez, de ezek a művek inkább életrajzi vonatkozásban kapcsolódnak a Légy jó mindhalálighoz. Hangulatilag és művészileg, s az író életében való funkcióját tekintve a Légy jó mindhalálignak a Pillangó (1925) a legközelebbi rokona.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi