A demokratikus ellenzéki erők

Full text search

17A demokratikus ellenzéki erők
A századelő politikai küzdelmei, az 1905–1906. évi válság azonban korántsem csupán az uralkodó osztályok két nacionalista irányzatának összecsapása jegyében zajlott le. Az országos politikába ekkor már erősen beleszóltak a demokratikus irányzatok is. 1905-ben – az orosz forradalom példájától is ösztönözve – a fővárosban, a vidéken, a mezőkön tömegméretű sztrájkok, tüntetések, hatalmas választójogi akciók bontakoztak ki. A szociáldemokraták viszonylag kicsiny, szervezett csoportja ezekbe a megmozdulásokba a munkásság és szegényparasztság százezres tömegeit vonta bele, színre léptek a földbirtokos-dzsentri politikával szakító más demokratikus erők, s új irányzatokkal jelentkeztek a nemzetiségek is. 1905 tehát nemcsak egy meddő közjogi harc éve, nemcsak a vezető réteg belső irányváltásának alkalma, hanem a demokratikus tábor megszerveződésének fordulópontja is. Emögött ugyancsak mélyreható társadalmi változások rejlettek.
A világháború előtti negyedszázad gyorsütemű iparosodása a munkásosztály megerősödését és egyúttal összetételének módosulását vonta maga után. Amíg az 1890-es évekig a többséget a kisipari munkásság, a vezető réteget a zömmel külföldről bevándorolt szakmunkásság, a tömeget a szakképzetlen napszámos munkásság alkotta, addig a háború előtti években a többséget már az erősen koncentrált nagyipari, ezek között jelentős számú gépmunkásság tette.
Ugyancsak gyorsan haladt az ipari munkásság törzsének megtelepedése, meghonosodása, magyarosodása, bár a nemzetiségi vidékeken, az ipari centrumokban jelentős számú szlovák és román munkásság is kialakult, és tekintélyes volt még a német munkáselem is. Az utánpótlás már javarészt hazai forrásokból eredt, de az agrárproletariátus ipari munkássá válása továbbra is vontatottan, sok lépcsőfokon át haladt: a falusi szegénység milliós tömegének csak töredékét ragadta magával az iparosodás sodrása. Így a különböző eredetű s hagyományú munkásság és szegényparasztság között a századforduló után sem szélesedtek ki a szerves kapcsolatok, s ez a politikai szövetség kikovácsolását is nehezítette. A munkásosztály vezető rétegét továbbra is a többé-kevésbé meghonosodott, hazai forrásokból is kiegészült, az átlagnál kedvezőbb anyagi helyzetű, műveltebb szakmunkásság alkotta. Ez a réteg a forradalmi összecsapásokat kerülő, a reformokra hajló szociáldemokrata politika szilárd bázisa volt, bár a magyarországi helyzet végletes ellentétei, a széles dolgozó tömegek jogfosztottsága, nyomora, forradalmi elégedetlenségei s az uralkodó körök merev konzervativizmusa, antidemokratizmusa ellensúlyozta, gyakran legyűrte a reformizmus mérséklő hatását.
A több évtizedes polgári fejlődés a századfordulóra a "középosztály" összetételében is bizonyos változásokat hozott. A dzsentricentrikus asszimiláció mellett ekkor kezdett egy másik, polgári eredetű és jellegű mag sűrűsödni. Az anyagilag erősödő, nyelvében, kultúrájában magyarosodé burzsoázia második vagy harmadik nemzedékében kialakult a nyugati kultúrával rokonszenvező, itt-ott haladó gondolatokkal is kacérkodó vékony réteg. Különösen a polgári értelmiség törekedett a feudális hagyomány alóli emancipációra. Ez a századforduló idején formálódott értelmiség már érezte magát annyira bennszülöttnek, állott már mögötte olyan gazdasági bázis, volt már annyira 18elégedetlen a hazai viszonyokkal, hogy nemcsak szeme, de szája is nyílott a súlyos társadalmi bajokra. A "középosztály" polgári pólusának magvát a nagyvárosi értelmiség, vezető erejét a Huszadik Század, a Társadalomtudományi Társaság körül felsorakozó radikális csoport alkotta.
Ez a demokratikus irányzat a háború előtti évtizedben jelentős vonzerőt gyakorolt a süllyedésében polarizálódó régi középosztály egyes tagjaira, a nemesi vagy a régi vágású polgári értelmiségre, a hazai elmaradottság, elnyomás miatt elégedetlen reformerekre, az isten háta mögötti fészkekben borba és közönybe fulladt lázadókra, tehetségekre. Leginkább biztos támaszát és közönségét azonban a fővárosban és néhány pezsgő szellemű vidéki városban élő haladó polgárság és az öntudatos, szervezett munkásság alkotta, amellyel a radikális értelmiség sokoldalú kapcsolatokat, utóbb politikai szövetséget épített ki.
A polgári radikálisok a hazai társadalmi-politikai viszonyok éles szemű elemzői és kritikusai voltak. Publicisztikájuk, a velük-általuk ébredő szellemi forrongás nagy intellektuális erővel és morális érzékenységgel ébresztette rá a haladó értelmiséget az elmaradottságra, az "agrárfeudalizmus" pusztító szerepére, a parasztság nyomorára, a kivándorlásra, a nemzetiségek elnyomására, a klérus befolyására, a dzsentri közigazgatás basáskodására, a közoktatás korhadtságára. Az állítás már nem érte el a tagadás nagyvonalúságát: a nagybirtokrendszer megszüntetésére, az ország demokratizálására hivatott reformprogramjukat a polgári progresszió liberális illúziói gyengítették, amint a nemzetiségi kérdés megoldására javasolt kultúrautonómia terveibe is beszüremkedett a "magyar állameszme" nacionalista befolyása. A radikálisok gyengesége azonban elsődlegesen nem az elméletben, hanem a gyakorlatban, társadalmi elszigeteltségükben rejlett.
A radikális értelmiség – sajátos társadalomfejlődésünk következtében – egy vékony urbánus rétegbe ágyazódott, a parasztsághoz és más kispolgár rétegekhez nem fűzték a közös eredet és élmények szálai. Az agrárkérdéshez mint szociológiai és politikai problémához könnyebben megtalálta az utat, mint a sokszor megcsalatott, a város iránt bizalmatlan parasztsághoz. A nemzetiségi kérdésben is inkább a történeti teóriát s a napi politikumot ragadta meg, de a nemzetiségi tömegek életét, vágyait a szomszéd népek rokon irányzatainak törekvéseit, vezetőit alig ismerte. Társadalmi helyzete tehát erősen akadályozta, hogy a történelmi helyzet – elméletileg talán megértett – követelményeinek színvonalán álló cselekvésig eljusson.
A parasztság tömegei pedig – éppúgy mint a nemzetiségek – több-kevesebb tudatossággal a demokrácia fogódzóit keresték, erősen feszegették a rájuk kövesedett rendszer porladó szikláit. A századvég szegényparaszti jellegű agrárszocialista mozgalmai után a századelőn a parasztság birtokos rétegei is megmozdultak. Az érdeklődés és aktivitás kezdetben a gazdálkodásra, a gazdasági kérdésekre irányult. Az agrárválságtól sújtott parasztok a fennmaradás lehetőség el és a kiutat a hitelszövetkezetekben, a földbérletben, néhol a korszerű állattenyésztés, a tejgazdálkodás, másutt az intenzívebb szántóföldi kultúrák bevezetésében, az árutermelés bővítésében keresték. Ezen az úton mint árutermelők is egyre több ponton összeütközésbe kerültek a nagybirtok konkurrenciájával. A századfordulón tehát az egykori feudális ellentét mellett – annak maradványaival összefonódva – megjelent a polgárosodó, 19illetve a proletarizálódó parasztságnak a kapitalizálódó földbirtokkal szembeni ellentéte is.
A nagybirtokrendszer elleni agrárproletár és birtokosparaszti küzdelem azonban egyre ritkábban, csak helyileg és átmenetileg kapcsolódott össze. Fél évszázad mélyre vájta a paraszti differenciálódásnak már a jobbágyfelszabadítás előtt kialakult medreit. A faluban már mélyebb, polarizáltabb volt a tagozódás, semmint hogy a nagybirtokkal szemben még egyben-másban közös érdek összekovácsolhatta volna a felbomlott parasztság társadalmi-politikai egységét. Az agrárproletariátus jobbadán a szociáldemokrata – vagy egyéb szocialista lobogót lengető – szervezetekbe tömörült, a birtokos parasztság a gazdasági egyletekben, a faluban vagy a törvényhatósági bizottságokban hallatta szavát, néhol helyi, regionális pártokat alapított, vagy kitartott valamelyik függetlenségi frakció mellett. A belső ellentétek és külső csapások miatt a paraszti egység megteremtésére törekvő egyetlen párt, Áchim Andrásé is rövid fellobbanás után elsenyvedt.
A parasztság politikai egyesítését nemcsak az osztály- és rétegellentétek akadályozták, hanem a fejlődésbeli típus és a nemzetiség különbségei is. Az ország különböző vidékein a paraszti gazdálkodás igen különböző fejlettségi szinten állott, s ez egyazon kategórián belül is eltérő szociális típusokat eredményezett, amint a nacionalizmus is mélyülő barázdákat húzott az együttélő, rokon sorsú, de különböző nemzetiségű parasztok közé. E megosztottságnak tulajdonítható, hogy Nagyatádi Szabó István "országos"-nak nevezett Gazdapártja is lényegében csak dunántúli pártszervezkedés maradt az első világháború előtt.
A paraszti demokrácia szabad kibontakozását végül is eltorlaszolta a magyarországi agrárfejlődés "porosz" útja, amelyen a parasztság nagy tömegei alul is, felül is megrekedtek a polgárosodásban. Az "úri" lét felé tendáló gazdagparasztságnak éppúgy csak kis töredéke vált tőkés polgárrá, mint ahogy a létbizonytalanságában faluról városba hányódó agrárproletarátusnak is csak kis része lényegült át ipari munkássá. A nagy többség a paraszti lét puszta fenntartásáért, a maga-uraságát termő földért vagy csak illúziójáért küszködött. Az elmaradott, megosztott, felemelkedésében szárnyaszegett parasztságban erősebben élt a demokrácia vágya, mint akarása.
A századforduló idején jelentékenyen átalakultak a nem magyar népek nemzeti mozgalmának szervezeti keretei, politikai módszerei és programja. A politikai vezetést a régi vágású liberálisoktól mindenütt a feltörő burzsoá középosztály, egy új, demokratikus beállítottságú polgári értelmiség vette át, amely a korábbi nemzeti programot szociális és demokratikus reformkövetelésekkel egészítette ki, sőt a súlypontot inkább az utóbbiakra helyezte. A polgári-demokratikus nemzeti társadalom megteremtéséért vívott egyre aktívabb harcban az új vezető réteg saját népének széles tömegeit, elsősorban a parasztságot, az iparos-kereskedő kispolgárságot és értelmiséget tömörítette. A nemzeti önállóság – ha tendenciája benne rejlett is – kifejezetten nem szerepelt az új nemzetiségi pártok, irányzatok programjában. A Monarchián belüli autonómia vagy az elszakadás dilemmájában alkalmasint még maguk sem döntöttek. Így a különböző nemzetiségű radikális irányzatokkal való együttműködés – bár meglehetősen korlátozott – lehetősége még nyitva állott. A század első éveiben tehát az uralkodó osztályok belviszálya mellett és 20rendszerük ellenében széles sodrású, sokágú demokratikus mozgalom bontakozott ki. A feltorlódott társadalmi bajok, nemzeti villongások feszültsége szülte, sarkallta a demokratikus irányzatokat, amelyek azonban elszigetelten, megosztva meneteltek. Az 1905-ös válság és reakciós megoldása közelítette őket egymáshoz.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi