Barbárok

Full text search

Barbárok
Új korszakának első műve a Barbárok.
Móricz Zsigmond új tájékozódásának művészi eredményei a novellákban mutatkoztak meg először: az Esőleső társaságban (1931) és még inkább a Barbárokban (1932). Ezekben alkotott ismét a Hét krajcár és a Szegény emberek nagy darabjaihoz mérhető klasszikus értékű novellákat. A húszas években a regényben alkotott igazán jelentőset, novellái apróságok voltak, többnyire riportba, karcolatba vagy életképbe törtek, a pszichológiai kérdések, főként a férfi és nő surlódása gyakorta a társadalmi kérdések elé kerültek (Baleset, 1927; Ágytakaró, 1928; Aranyszoknyák, 1928).
A klasszikus forma bomlása nem írói gyengeség jele volt, Móricz szándékokosan kereste az új, poentírozott befejezéssel szakító, de a drámaiságot megtartó fannákot. Főképp a párbeszédekre építő, a cselekményt szűkszavúan leíró novelláival kísérletezett, amelyben a valóság közvetlen beszédének, a feltárt tényeknek van epikus pátosza. A párbeszédekre épített koncepciók, a végsőkig egyszerűsített leírások, a párbeszédek egymásba villanó drámai szópárjai teszik a legszerencsésebb esetekben balladai tömörségűvé a szerkezetet, s ha a tárgy engedi, s a mondanivaló és a hang szerencsésen találkozik, balladai hatásúvá az egész elbeszélést (Barbárok).
Ezt a sokáig keresett formát találja meg a dzsentri-illúzióival keményen leszámoló, szegényparasztság felé tájékozódó Móricz Zsigmond. A pszichológiai problémák színezőkké válnak, újra elénk hozza a Hét krajcárból, a Magyarokból ismerős arcokat, urakat, papokat, parasztokat, kishivatalnokokat, a falu, a kisváros embereit, a harmincas évek Magyarországának szociális keresztmetszetét adja egy ebéd leírásában (Ebéd), bemutatja a tiszazugi méregkeverő asszonyokat, feketében, vádlón, (Tiszazugi méregkeverők) s a háromszáz birkáért gyilkoló barbárokat (Barbárok). A Hét krajcár mosolya már lefagyott az arcokról, itt már nem álmodik a magyar Ugar, itt már nincs kegyelem. Ezekben a novellákban szinte, teljes képét adja a magyar agrártársadalomnak, igaz rájuk a régi hasonlat, amit Bálint György a Barbárok kapcsán írt: "Ha az egész Magyarország elpusztulna és sokkal később egy Mars-lakó vagy egy német szociálpszichológus elolvasná ezt az elbeszélésgyűjteményt, akkor megismerné belőle a magyar lényeget. Megismerné? Testileg érzékelné, látná, a szagát, érezné, fájna neki."
A korszak nagy novellái között a Barbárok a leghatalmasabb. A csobori pusztán két juhász agyonver egy harmadikat, fiastól, pulistól. Elkaparják őket, sírjukon szalonnát sütnek és elhajtják napszállatra a háromszáz birkát. A feleség egész őszön, télen, tavaszon keresi emberét és kisfiát, míg végre a kutya kikaparja a sírt, s az egyik gyilkos, aki más lopások és gyilkosságok 197miatt már börtönbe került, bevallja a gyilkosságot. Ennyi a mese, nincs benne "korfestés", egymagában akár rémtörténet is lehetne. Móricz tollán a világirodalom egyik legborzongatóbb hatású elbeszélésévé nőtt. Kós Károly szavát idézve "kegyetlenül, véresen szép balladává". Ahogy itt Móricz Zsigmond egy gépies egyszerűséggel végrehajtott gyilkosságon keresztül "vérfagyasztó tárgyilagossággal" bemutat egy lelkiséget: csúcspontja novellaíró művészetének. Hatalmas arányokat szorít parányi területre, félelmes nagy dimenziókat présel maroknyi helyre, kietlenül sötét színmezőben villant tűzfoltokat, egy-egy szóval, egy-egy vonással rajzol embert, helyzetet, érzelmi állapotot; se többet, se kevesebbet nem mond a feltétlenül szükségesnél, munkát hagy, elvégezhetőt, az olvasó képzeletének. Az élet "víziója és hallucinációja" ez az elbeszélés, s nyelvében is oly gazdag, mint talán egyetlen Móricz-novella sem. Kosztolányit idézzük, a Barbárok egyik legnagyobb méltatóját: "Csoda ez a nyelv, a gondolatok sajátságos, utánozhatatlanul keleti tagolása, a szavak ázsiai tempója, a messze-messze muzsikája, a pusztai emberek alanytalan, korcs mozdulatai… Csoda ez az egész így együtt, mert szándék és beteljesülés, betű és lélek, természet és művészet eggyé válik…" A Barbárok egyszerre fájdalom, vád és kétségbeesés; önkínzó gúny és a gúnyolódók gúnyolása. Komor kietlenségében, zengő jajaival és a megoldás után való reménytelen kiáltásával mintha a korabeli Bartók muzsikájával lenne leginkább rokon.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi