A forradalmak időszaka

Full text search

A forradalmak időszaka
Az 1918-as októberi forradalomnak – a virágesős diadal napján talán nem is sejtett mélyértelműséggel – az őszirózsa lett a szimbóluma. A forradalom valóban simán, csaknem vértelenül győzött. A munkások, a parasztok, a frontokról hazaözönlő katonák a béke és demokrácia jó reménységétől lelkesítve támogatták az új köztársasági rendszert. A középosztály, a tisztek, tisztviselők, értelmiségiek, a burzsoázia és kispolgárság nagy része – jellegzetes csodavárással – a nemzeti katasztrófából és a népforradalom örvényéből kivezető mentőangyalként üdvözölték Károlyi Mihályt és a Nemzeti Tanácsból alakult kormányát. A forradalom maga azonban rózsásabb volt, mint a körülményei és őszies kilátásai. Az ország háborút vesztett, gazdaságilag, katonailag kimerült, a nemzetiségi és vegyes nemzetiségű területeit elfoglaló 26csehszlovák, jugoszláv és román csapatok fogták körül. Az antant egyáltalán nem respektálta sem Károlyiéit érdemeit, sem jószándékát, sem a wilsoni elveket, hanem szentesítette s az itt állomásozó francia haderővel biztosította az új, demarkációs határokat.
A magyar demokráciával tehát mostohán bánt a történelem. Hatalomra juttatta, de nem organikus fejlődés útján, nem a régi rendszer diadalmas legyőzőjeként, hanem kényszerű örököseként, s aztán rajta, az örökösön hajtotta be a vesztes háború számláját, a dualista rendszer felhalmozódott adósságát. A Károlyi-kormány megpróbálta békés kényszeregyességgel menteni a menthetőt. De sem programja, sem módszerei nem voltak alkalmasak, sem a külső körülmények nem voltak kedvezők egy békés, demokratikus átalakulás végigvitelére. Radikális szociális reformok, erélyes, forradalmi kormányzati módszerek talán belülről némileg konszolidálhatták, az ellenséges külső erők előtt tekintélyesebbé tehették volna. A wilsonista illúziókba kapaszkodó, pacifista-demokrata kormánytól azonban távol állott a forradalmi diktatúra gondolata. Az ország anyagi romlása, nyomorúsága sok jogos, de alig kielégíthető igényt támasztott. A tétova, erélytelen szociális intézkedések, a sok huzavona után 1919 februárjában kiadott földreform törvény a forrongó tömegeket már nem elégítette ki, de ellenállásra, szervezkedésre ösztönözte a felocsúdó ellenforradalmi erőket; a pacifizmus nem hatotta meg, nem mérsékelte az antantot és a szomszéd országok új kormányait, de növekvő elkeseredéssel töltötte el a nemzeti közvéleményt.
A polgári-demokratikus kormányzat alatt a belső frontok szükségképpen polarizálódtak. Az ingadozásokkal, félrendszabályokkal elégedetlen tömegek gyorsan radikalizálódtak, különösen a Kommunisták Magyarországi Pártja megalakulása után, amikor e céltudatos forradalmi vezető erő a szocialista forradalom átfogó programját és közeli lehetőségét vetítette eléjük. A másik oldalon a földbirtokos-burzsoá reakció is kihasználta az országra zúdított bajokat és a demokrácia tehetetlenségét. 1918 végétől sorra alakultak keresztényszocialista vagy parasztpárti cégérrel leplezve, vagy illegálisan, később mind nyíltabban a földbirtokosokat, tőkéseket, katonatiszteket, a "középosztály" reakciós elemeit tömörítő ellenforradalmi szervezetek. Most, a magyar demokrácia – s az egész nemzet – válságos időszakában tünt ki, hogy a dzsentri formálta úri "középosztály", még a rosszabb sorú, a régi rendszerrel elégedetlen alsóbb rétegeinek egy része is alapjában a jobboldali, antidemokratikus és nacionalista radikalizmusra fogékony, – nem a népet felemelő forradalomnak, hanem az úri rendet mentő ellenforradalomnak a bázisa.
A forradalom és ellenforradalom elleni kétfrontos harcban, illetve ezek kereszttüzében a Károlyi-kormány alig tarthatta magát. A végső lökést azonban az antant adta, amely nem sietett megmenteni, de újabb területi követeléseivel lejáratta, majd kilátástalan válságba sodorta a magyar demokráciát. Károlyi lemondott, de nem az itthon és külföldön leselkedő ellenforradalmároknak, hanem a kommunistákkal egyesült szociáldemokratáknak adta át a hatalmat.
Az 1919. március 21-én kikiáltott Magyar Tanácsköztársaság rendkívüli helyzetben, rendkívüli feladatra vállalkozott. Az ország gazdasági és katonai helyzete, nemzetközi elszigeteltsége változatlanul súlyos volt. A háborús pusztulást újabb csapások tetézték. Az országot belső harc dúlta, blokád 27fojtogatta, imperialista intervenció fenyegette. A munkáshatalomnak mégis, éppen forradalmi jellegében rejlettek reménycsillantó, előnyös mozzanatok. A Tanácsköztársaság szilárdan támaszkodhatott a munkásosztályra, a szegényparasztságra, a haladó értelmiségre s a belőlük alakult forradalmi hatalmi szervekre. Mint az Oroszországból elindult szocialista forradalom újszülöttje, számíthatott a nemzetközi proletariátus támogatására. Antantellenessége miatt a haza sorsán aggódó középrétegek jórésze is örömmel vagy legalábbis várakozással fogadta. A Forradalmi Kormányzótanács rendeletei, a tőkés magántulajdon államosítása, a politikai jogok legszélesebbkörű kiterjesztése, a termelés megszervezése és fenntartása, a munkabér és a fizetések felemelése, a lakbérek csökkentése, a nyolcórás munkanap bevezetése, a szűkös javak igazságos elosztása, a szegénynépet felemelő kiterjedt szociális gondoskodás, a nagyvonalú kultúrpolitika, s nem utolsósorban a forradalmi honvédelem eltökéltsége újabb tömegek rokonszenvét nyerte meg. A Tanácsköztársaság néhány hét alatt korszakot átalakító-alkotó munkát végzett, kollektív tettekre tudta mozgósítani az elnyomatásba, háborúba, nélkülözésbe belefásult tömegeket. Április-májusban úgy látszott, hogy a felszabadult, államhatalommá szervezett forradalmi energiák sikerrel leküzdik a tengernyi nehézséget és ellenséget.
A forradalmi politika azonban a belső reakció és az imperialista hatalmak támadását váltotta ki. A Párizsban hozott ítélet végrehajtására megindult a román és csehszlovák intervenció. A Tanácsköztársaság léte az európai forradalom továbbfejlődésétől, ezzel kapcsolatban az intervenció elleni honvédelem sikerétől, s ezzel összefüggésben a kispolgári rétegek, a parasztság magatartásától, nagy mértékben a földkérdés megoldásától függött.
A Tanácsköztársaság vezetői, a szociáldemokratákkal egyesült kommunisták a szövetségi politikában, a helyzet megítélésében komoly hibákat követtek el. Az államosított – 100 holdon felüli – földbirtok felosztásának elutasításában doktrinér elvek, termelési meggondolások, régi szociáldemokrata nézetek és – bizonyos fokig – az agrárszocialista hagyományok is érvényesültek. A forradalmi vezetők túlzott derűlátással várták a közelinek hitt világforradalmat. A nyugat felé tartó forradalmi hullám azonban 1919 nyarán megtört az imperializmus fegyverein és a győztes nemzeti burzsoáziák nagy tömegbefolyásán. Az objektív erőviszonyokat tekintve az imperializmus hatalma és tartalékai voltak túlsúlyban, s ez végül is szétzúzta a Tanácsköztársaság gyenge, belső bajoktól is megtépázott erőit.
Ha a bukást közvetlenül az imperialista intervenció túlereje okozta is, a magyar politikai és társadalmi fejlődést befolyásolták a szocialista forradalomnak mind vívmányai, mind belső gyengéi, hibái is. A nagybirtok államosítása a paraszti tömegek előtt nem tette kézzelfoghatóvá a változást, a földosztás elmaradása csalódással töltötte el a földtelen és szegényparaszti rétegeket, a gazdagparasztságot meg éppen a kisajátítás veszélye, a cselédek és napszámosok felemelése fordította szembe a szocializmussal. Az öt háborús év okozta kiábrándultság, fáradtság is általánossá vált. A szocialista internacionalizmus, amely a szomszéd nacionalizmusok rohamát nem tudta kivédeni, az úri "középosztály" befolyása alatt álló intelligenciát töltötte el a felburjánzó nacionalista demagógiára fogékony, elvakult szocializmusellenességgel.
28Így, amikor július végén a román intervenció csapásai alatt a Tanácsköztársaság elbukott, a márciusban még zömmel rokonszenvező vagy semleges középrétegek az ellenforradalom táborához, egyik-másik radikális jelszavakat hangoztató, de jobboldali irányzatához csapódtak.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi