A háborúellenes irodalom fokozatos kibontakozása

Full text search

A háborúellenes irodalom fokozatos kibontakozása
Csupán Ady Endre elkeseredett tiltakozása zengett fel rögtön, az első percekben, majd Babits Mihály lírája. Már első megszólalásuk is a később kialakuló háborúellenes írói front két pólusát mutatja, a kétféle – a forradalmi és a pacifista – költői magatartást érzékelteti. 1915 derekától sokasodnak a háború elleni tiltakozások a modern irodalomban, és egyre élesebb lesz a határvonal a háborús uszítás szolgálatába szegődött konzervatív irodalom képviselői és a háborúellenes irodalmi front között. És bár e háborúellenes front a kétféle költői magatartás belső ellentmondásaival terhes, kifelé mindig 498egységesen áll szemben a háborús árral. Ez magyarázza például, hogy a forradalmár Ady maga mellé állítja a pacifista Babits Mihályt, "Én lelkem szavai"-vá emeli fel Babits háborúellenes költészetét (Babits Mihály könyve).
Állandó támadások pergőtüzében áll a háborúellenes írok kialakuló frontja, és ez természetszerűleg még erősebb egységbe kovácsolja a haladó irodalmat. Elsősorban Adyt és mellette Babitsot támadja a konzervatív-reakciós sajtó, de a Nyugat egész körét s az egész háborúellenes irodalmat szeretné, elnémítani. A "Dunántúli" álnéven író Rákosi Jenő azt a Gyóni Gézát akarja kijátszani Adyval szemben, aki maga is hamarosan rátalál az imperialista náború gyűlöletének útjára. A konzervatívok elleni harcban is Ady mellett állnak a vele egy fronton küzdő írók. Móricz Zsigmond nyilvános levelet ír Ady igaza mellett (Világ, 1915. október 15.), Kaffka Margit bátor cikkben kel Ady és Babits védelmére; a Nyugatban Fenyő Miksa, A Tettben Franyó Zoltán utasítja vissza élesen az Adyt ért támadást.
A kibontakozó háborúellenes irodalmi front fő vonalát a modern polgári irodalom, s elsősorban a Nyugat köré tömörült írók tiltakozó megszólalása alkotta. A háború kiváltotta tiltakozás szorosabbra fűzte a Nyugat egységét; a háború második felében az egyre élesebb háborúellenes megnyilvánulásokkal együtt haladva 1918-ban a Nyugat egésze eljut a polgári demokratikus forradalomig.
E fejlődés élén Ady Endre áll. Ady a már-már kirobbanó forradalom elfojtását, a "lemészárolt dicső tervek" idejét is látja a háborúban, nem csupán a szép, fiatal erők céltalan pusztulását. A tegnap siratása és a forradalmi holnap felvillantása együtt él költészetében. 1916-ban már Móricz Zsigmond is eljut a háború imperialista jellegének felismeréséig, a nép oldaláról fordul szembe vele (Szegény emberek). Nagy hatást váltott ki Babits Mihály kéziratban is terjesztett verse, a Húsvét előtt.
A Nyugat legélesebb háborúellenes megnyilatkozásait, ha nem is mindig magával ragadó erővel, a modern polgári irodalom mind szélesebb tábora követi már 1916-ban. Kosztolányi Dezső megdöbbentő részletezéssel rajzolja Pokol című novellájában egy anya megőrülését, aki belepusztul fia "hősi halálába". Kaffka Margit megrázó erővel ábrázolja, hogyan dúlta szét egy munkásházaspár életét a háború (Két nyár). Karinthy Frigyes gúnyos-keserűen ír az önmagát pusztító emberi faj törpeségéről (Utazás Faremidóba) s publicisztikai írásaiban mind bátrabban fejezi ki az egyszerű emberek békevágyát. Juhász Gyula az egész világ gyászoló anyáinak fájdalmát panaszolja fel, akiknek a föld egyformán temetőkert (Anyák), Tóth Árpád, a gyász és az eljövendő béke várásának hangulatát ébreszti fel (Elégia egy elesett ifjú emlékére). Gábor Andor az itthonmaradt "hősöket" figurázza ki, szatirikus regényében (Untauglich úr). Természetesen a modern polgári irodalom háborúellenes tábora a felsoroltaknál jóval több írót foglalt már magában 1916-ban. Meg kell említenünk Ambrus Zoltán Háborús jegyzeteit, s Lengyel Menyhért Egyszerű gondolatok című cikksorozatát a Nyugatban; Biró Lajosnak a háborús pusztítások ellen írt vezércikkeit a Világ hasábjain. Ide kell sorolnunk Szász Menyhért Ének a néma mankókról című verseskötetét, Tersánszky Józsi Jenő Viszontlátásra drága című kisregényét; Krúdy Gyula, Nagy Lajos, Móra Ferenc, Szabó Dezső, Gellért Oszkár, Barta Lajos, Bölöni György, Lányi Sarolta, Dutka Ákos és mások ekkori írásait. A háború ellenállást 499foglaló modern polgári írók tábora tehát a Nyugat körénél szélesebbre terjedt és nagyon is összetett képet mutat. Nemcsak tehetségben, hangvételben van lényeges különbség közöttük, de háború elleni tiltakozásuk elvi alapjaiban s a kiküzdendő békés élet formáinak elképzelésében is. Mégis: a háború elleni közös gyűlölet talaján találkozó írók egységes tábora ez, amely pozitív szerepet tölt be ekkor a békét áhító nemzet életében.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi