165. Pozsony, 1848 március 21. Kossuth felszólalása a városi törvényjavaslat tárgyalása során a zsidókat érintő korlátozások elle…

Full text search

165.
Pozsony, 1848 március 21.
Kossuth felszólalása a városi törvényjavaslat tárgyalása során a zsidókat érintő korlátozások ellen.
Március 21.-én a városokról szóló tc. javaslata került sorra, amely kivonata volt a két hónapon át tárgyalt és be nem fejezett városi törvényjavaslatnak. Ezekben a napokban folytak Pozsonyban a csőcselék zsidóellenes zavargásai, amelyeket megfelelő karhatalom hiányában, csak nehezen lehetett megfékezni. E zavargásoktól befolyásolva a követi tábla többsége a városi törvényjavaslat 6. §-ában olyan módosítást fogadott el, amely a városi szavazati jogot nem „valláskülönbség nélkül”, hanem „törvényesen bevett valláskülönbség nélkül” adta meg minden városi lakosnak s ezáltal a zsidókat kizárta a városi polgárjog gyakorlásából. A szabadelvü követek közül is sokan a változtatás mellett szavaztak s azzal érveltek, hogy a zsidók befogadása a városi választójogba növelné a velük szemben megnyilvánuló ingerültséget. Kossuth ez ellen a felfogás ellen foglalt állást:
Ha tanácsosnak tartja a tábla, rendelkezéseiben nemcsak a szoros igazságot, hanem a körülményeket is tekintetbe venni, tegye ezt nem egyes város, p. o. Pozsony, hanem az egész ország szempontjából. Pozsonyban sajnálatos jelenetek történtek, mellyekben szóló meggyőződése szerint Pozsony értelmes polgárságának része nincs; de más részről Pest küldöttség által kéri a teljes vallásegyenlőséget, s ha itt ingerültséget okozna a szerkezet, másutt ismét ingerültséget okozhatna az ellenkező. Szóló beszélt Pozsony városa több érdemes polgárával, kik ugy nyilatkoztak, hogy a tegnapi jelenetek forrása nem a gyülölség, hanem félelem, s a félelem eloszlatásával a gyülölség is eloszlik; a lakosság nem mint egyéneket gyülöli a zsidókat, s nem azért, mert más templomba járnak, hanem mert magukat az életben elkülönözik, p. o. ünnepeikre, szokásaikra, ételeikre stb. nézve. Tagadhatlan, hogy mind Pozsonyban, mind másutt szomoritó jelenetek történtek, s fáj az ember lelke, ha mindenütt látja a szabadság országának terjedését, s abból csak a zsidó-népet látja kizárva. De az előitélet megvan, s annak vakságával, a költő szerint, istenek is hiába küzdenek. Szükségesnek látja, hogy külön törvényczikk alkottassék, mellyben ki legyen mondva az elv, hogy jogok és kötelességekre nézve a vallás különbséget nem tesz, s a ministerium megbizassék, hogy a keigyenlités módjait illetőleg törvényjavaslatot készitsen.*
Ilyen törvényjavaslat nem került tárgyalásra az országgyűlésen. Az 1848: 20. tc. csak a „törvényesen bevett minden vallásfelekezetek” egyenlőségét mondta ki s ilyennek a korábbiak mellett az unitárius vallást ismerte el. A zsidók jogállása nem került rendezésre ezen az országgyűlésen. A zsidók egyenjogúsításáról a szegedi országgyűlés hozott törvényt 1849 nyarán.
Még Bónis Sámuel szólt Kossuth után s hangoztatta, hogy a törvényhozást csak elv és igazság, nem pedig utcai demonstrációk befolyásolhatják; hivatkozott Bécs példájára, ahol a szabadság kivívásában zsidók is lelkesen résztvettek. Mindez azonban hiábavaló volt, az említett változtatást a többség megszavazta.
Pesti Hírlap, márc. 24. sz.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir