KECSKEMÉT

Full text search

KECSKEMÉT
Kecskemét nemcsak a Duna-Tisza közének és egy kicsit a Nagyalföldnek, hanem az egész Kárpátmedencének is földrajzi központja. Mint vásárhely jellegzetesen egy bizonyos földrajzi táj közepén kialakult árucsereközpont. A települést körülvevő nagy kiterjedésű legelőkön ősidők óta nagyszabású állattartás folyt, a szántókon pedig gabonatermesztés. A nagy területeket borító homok hasznosításában a múlt század végén döntő változás következett be: részben öntözéses gazdaságok keletkeztek (uborka, paprika, 691káposzta és egyéb zöldségfélék termesztésére), részben pedig gyümölcsös-, szőlőskertek sokasága alakult ki, a már korábbról ismert kertek mintájára (barack, kadarka). A nagy határú városban a középkortól fogva voltak mindennapos piacok, hetivásárok és vásárok. Középkori árucsere-alkalmai – melyeken a termény- és állatforgalom volt a legnagyobb – a török időket is átvészelték. Ezekről a középkori kecskeméti vásárokról írták, hogy olyan nagy forgalomnak örvendtek, hogy néha két hétig, sőt tovább is eltartottak s azokon fél Európa kereskedői megfordultak. De maguk a kecskeméti híres tőzsérek is messze földeket bejártak. Hogy a kecskemétiek barmaikkal szabadon közlekedhessenek, III. Ferdinánd 1646-ban oltalomlevelet adott számukra (Hornyik 1860–1862; Balanyi 1968).
Kecskemét már 1696-ban (új) vásárszabadalmat nyert, amit aztán 1744-ben, 1746-ban megújítottak, 1793-ban a korábbi vásárszabadalmak összefoglalásaként és bővítéseként új, a hetivásárokról is rendelkező vásárszabadalmat nyert. A továbbiakban aztán ezen szabadalomnak megfelelően alakultak és fejlődtek vásárai. 1892-ben Kecskemétnek az alábbi vásárai voltak: az első a Gergely-napi vásár (március 12.) volt. A második a Gordián-napi vásár (május 10.), amit azonban mindenki májusi vásárnak mondott. A harmadik kecskeméti vásár a Lőrinci vagy Lőrinc-napi vásár (augusztus 10.) volt. A negyedik vásár Ciprián napján (szeptember 26.), az ötödik, a Katalini vásár, Katalin napján (november 25-én) került megrendezésre. A kecskeméti vásárokat mindig hétfőn kezdték, mégpedig úgy, hogy ha a vásártartásra kijelölt napok vasárnapra estek, akkor a vásár a közvetlenül utána következő hétfőn kezdődött. Ha a határnapok hétfőre estek, egyszerűbb volt a dolog, mert akkor kezdődtek a vásárok. Ellenben, ha a határnapok a hét utolsó napjainak valamelyikére estek, akkor az azt megelőző hét hétfőjén kellett megkezdeni a vásárokat. A kecskeméti vásárok megtartásában érdekes, máshol alig gyakorolt rend alakult ki. A vásárokat két napon át tartották A határnapok (hétfők) a kirakodóvásárt jelölték, és az állat-, terményvásárt az előtte való napon, azaz vasárnap tartották meg. A mindennapos piacokból a keddi és pénteki emelkedett ki és vált hetivásárrá. Mint a hetivásárokon, mind a vásárokon a város kézművesei mellett a környező városok (Nagykőrös, Kiskunfélegyháza, Cegléd, Abony, Csongrád, Szentes, Szeged) iparosai is nagy vásárt csaptak. Azonban Fényes Elek is inkább Kecskemét állat- és terményvásárait emelte ki: „Élnek pedig főképpen juh-, szarvasmarha-, ló-, sertéstenyésztésből, szőlőskertek míveléséből, mellyek igen becses és erős vörös bort, s igen sok gyümölcsöt teremtenek; szappancsinálókból, s más kézi mesterségekből, s végre kereskedésből. Nevezetesen Pestre hordanak kenyeret, gyümölcsöt, szalonnát, zsiradékot, hízott sertéseket, szappant, gyapjút, szarvasmarhát, nyers bőröket, bort. Továbbá szarvasmarhával elágazó kereskedést folytatnak, s a kecskeméti baromvásár az elsők közé tartozik hazánkban” (Fényes 1851: II. 191–192).
Kecskeméten a különböző utak a város szívében lévő Piac téren (ma Szabadság tér) futottak össze. Hosszú-hosszú ideig itt volt a piac, a hetivásár és a vásár is, illetve a hozzá csatlakozó főbb utakon, utcákon (Nagykőrösi utca stb.). Ezt az ősi piac-, vásárteret ábrázolta a Vasárnapi újság egyik, 1855. évi száma is, jelezve a képen, hogy a piac, a vásár milyen alapvető szerepet játszik a város életében. A piacok, vásárok egyre nagyobb helyigényeinek megfelelően a múlt század második felétől kezdődően előbb a tér megnagyobbításával próbálkoztak, majd pedig a különböző vásárrészek kitelepítésébe fogtak. Ilyen nagyobbítás volt a Vásári utca kiépítése, a Városháza mögött. Az új, ún. Nagyvásártér a máriavárosi vasúti megálló közelében alakult ki; a város felé eső részen volt a kirakodóvásár, a kifelé eső részén pedig a baromvásár. A hatalmas forgalmat érzekeltetendő, az 1909. évi felhajtási adatokat ismertetjük. 1909-ben a kecskeméti baromvásárokra 12 712 szarvasmarhát, 6999 juhot, 5172 lovat, 6747 sertést, 82 kecskét és 62 szamarat hajtottak fel.
A kecskeméti hetivásároknak, vásároknak mindig nagy szerepük volt Budapest ellátásában. A Budapest–Lajosmizse–Kecskemét vasútvonal megépítése különösen nagy lendületet adott a budapesti piacok, vásárcsarnokok ellátásának. Számtalan kecskeméti kofa Pestre dolgozott. Ugyanakkor a gyümölcstermelés az ország határain túlra irányuló kereskedelembe is bekapcsolta a várost: a barackot a kora hajnalban kezdődő piacain a kereskedők egész sora vásárolta fel, hogy minél hamarabb külföldre szállíthassák. A kecskeméti árucsere-, vásártörténet azért is tanulságos, mert egy sajátos mezővárosi fejlődés keretében (tanyavilág) nőtt nagyra, nemcsak a város, sőt nemcsak a környék, nemcsak Budapest, hanem a külföld számára is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi