SZEREPE A KÉT BOLYAI MEGISMERTETÉSÉBEN

Full text search

SZEREPE A KÉT BOLYAI MEGISMERTETÉSÉBEN
Másutt már említettem, hogy 1871-ben Kőmig Gyulát a négytagú Bolyai Bizottságba választották. E bizottság feladata az volt, hogy a Marosvásárhelyről Pestre szállított gazdag Bolyai-hagyatékot rendezze, és az arra érdemesnek ítélt részek kiadását előkészítse. Ebben az aprólékos, szinte levéltári munkában érdemlegesen Kőnig nem vett részt, más irányú teendői akadályozták meg benne. Viszont jelentős volt a szerepe Bolyai Farkas Tentamenje, valamint Bolyai János Appendixe második kiadásának az előkészítésében. A Tentamen második kiadásának első kötetét Kőnig Gyula és Réthy Mór szerkesztette, és ez 1897-ben jelent meg. Kettőjük közül Kőnig játszotta a fontosabb szerepet: ő vette észre a munkában levő új tételek jelentőségét, de azt is, hogy melyek azok, amelyek további vizsgálatokat igényelnek, esetleg általánosíthatók is. Buzdítására kezdett Réthy Mór a Bolyai Farkas által definiált „végszerű területegyenlőség” kérdéskörével behatóan foglalkozni, és az idetartozó – ma is folyó – vizsgálatok első jelentős értekezéseit is ő publikálta. Farkas Gyulát az ugyancsak Bolyai Farkastól származó iterációs gyökközelítő eljárás konvergencia-kérdéseinek tisztázására lelkesítette Kőnig, ilyen módon is több figyelemreméltó tanulmány született.
Ismeretes, hogy Bolyai János Appendixének utolsó paragrafusai „abszolút-geometriai” szerkesztéseket tartalmaznak. Az ezekhez kapcsolódó egyik nyitott témára Kőnig Kürschák József figyelmét hívta föl. Így származott Kürschák egyik legtöbbet emlegetett szép eredménye. Ugyanis a Hilbert-féle axiómarendszer négy első axiómacsoportjára támaszkodó, ún. abszolút szerkesztésekben nincs szükség körvonal megvonására, ezekben a körző szerepe csupán távolságok átvitelére szorítkozik. Mármost Kürschák olyan szerkesztést talált, amelynek segítségével tetszőleges szakaszhossz átrakható az egyszer s mindenkorra megadott szakaszhossz átvitelére alkalmas – rögzített nyílású – egységátrakóval, az etalonnal.
Kezdeményező szerepe volt Kőnignek a Bolyai Díj létesítésében. Ezt a Magyar Tudományos Akadémia Bolyai János születésének centenáriuma alkalmával alapította azzal a kikötéssel, hogy a díj először 1905-ben adandó ki, ezt követőleg pedig minden ötödik évben „a bárhol és bármely nyelven megjelent legkiválóbb matematikai vizsgálatokért”. A díj tízezer korona és hozzá 600 korona értékű aranyérem volt. Arról is határoztak, hogy az odaítélésről két magyar és két külföldi tagból álló bizottságnak kell döntenie.
A szép kezdeményezést csak két ízben lehetett valóra váltani: 1905-ben a bizottság (Kőnig, Rados, Darboux, F. Klein) Poincarét, 1910-ben (Kőnig, Rados, Mittag-Leffler, Poincaré) Hilbertet tüntette ki. Sajnos ennek – a Nobel-díjjal csaknem egyenértékű – kitüntetésnek az első világháború véget vetett.
*
Az említett néhány adat Kőnig mindennek a mélyébe látó kritikai érzéket igazolja, viszont egyik fiatalkori értekezéséből, amelynek tárgya a Bolyai-geometriához kapcsolódik, az újszerű iránti fogékonysága tűnik ki. Vizsgálatának ismertetése előtt néhány idetartozó geometriai tényt említek.
A Bolyai–Lobacsevszkij-geometria elfogadását sokáig a szemlélet számára szokatlan voltuk késleltette, valamint az a kérdés, hogy nem tartalmaznak-e belső ellentmondást. Egy, valamilyen axiómarendszerre épített tudományt akkor nevezünk ellentmondástalannak, ha axiómáira támaszkodva nem lehet egyidejűleg egy tételt és annak a. tagadását is bebizonyítani. E kérdés eldöntésének a fontosságát geometriai fölfedezése során már Bolyai János észrevette, iparkodott is azt bizonyítani, azonban végleges megoldáshoz nem jutott.
A nem euklideszi geometriák ellentmondástalanságának a vizsgálatában a modellalkotás bizonyult a legjárhatóbb útnak. Ennek lényegét –, csaknem szó szerint átvéve Kárteszi Ferenc ötletes magyarázatát – a következőként írhatjuk le:
Jelölje pl. a hiperbolikus geometria axiómarendszerét a H betű. A H rendszer „pont”-ról, „egyenes”-ről, „sík”-ról, és ezeknek ama vonatkozásairól szól, amelyeket (Hilbert kifejezéseit használva) az „illeszkedik”, „közte van”, „egybevágó”, „párhuzamos” és „folytonos” szavakkal fejezünk ki. Idézőjelben azért szerepelnek e szavak, hogy a nekik megfelelő (számunkra megszokottabb) euklideszi geometriai fogalmaktól megkülönböztessük. Tekintsük az euklideszi geometria bizonyos elemeit – nem feltétlenül pontjait vagy alapelemeit –, s nevezzünk egyeseket „pont”-oknak; bizonyos más fajta euklideszi elemeket „egyenesek”-nek, bizonyos harmadik fajtát „síkok”-nak. Tekintsünk továbbá ezek között az euklideszi fogalmak között értelmezett bizonyos vonatkozásokat (amelyek lehetnek az euklidesziekből leszármaztatott, összetett vonatkozások is) „illeszkedés”-nek, „köztelevés”-nek, „egybevágóság”-nak, „párhuzamosság”-nak, „folytonosság”-nak.
Olyan eljárás ez, mint amikor a térképhez jelmagyarázatot adunk. (A köröcske: „város”; a pontozott vonal: „megyehatár” stb.) Ilyen módon az euklideszi geometriában mintegy térképet készítettünk a H axiómarendszer logikai szerkezetének az ábrázolására. Ezen a térképen a H axiómái valamilyen euklideszi állítás formájában visszatükröződnek. Az ilyen térképet nevezzük modellnek, és az alkalmas térképről azt mondjuk, hogy a modell megvalósítja a H axiómarendszert. Belátható, hogy valamely nem euklideszi geometria ellentmondástalanságának a kérdését modellalkotással vissza lehet vezetni az euklideszi geometria ellentmondás-mentességének a problémájára.
Meg kell említenem, hogy modellalkotás először magában a Bolyai–Lobacsevszkij-féle geometriában szerepelt, bár az ebben levő eljárás az előbb leirtnak mintegy a fordítottja: Bolyai János és Lobacsevszkij ugyanis a hiperbolikus térben határozott meg olyan felületet (paraszféra), amelyen az euklideszi síkgeometria megvalósul. 1868-ban Beltrami olasz matematikus az euklideszi térben definiált olyan felületdarabot (pszeudoszféra), amelyen a hiperbolikus síkgeometria valósul meg. A különféle geometriai modellek közül az egyik legismertebb a Cayley–Klein-féle, ezt 1871–72-ben tette közzé Felix Klein.
Ilyen előzmények után 1872-ben Kőnig Gyula egy eljárást közölt arról, hogy miként lehetne a konstans (pozitív vagy negatív görbületű terek sík-, illetve térbeli alakzatait az euklideszi térben szemléltetni. A nehézséget az okozza, hogy – Riemann és Helmholtz egy régebbi megjegyzése szerint – a „görbült” terek geometriai alakzatainak euklideszi szemléltetésében az is szükséges, hogy a „térgörbületet” figyelembe vegyük. Ez kétdimenziós nem euklideszi síkbeli alakzatoknál még megoldható azáltal, hogy a pont két koordinátájához harmadikként hozzávesszük az e pontbeli görbületet, és az, így nyert rendezett értékhármast a háromdimenziós euklideszi tér egy pontjának tekintjük. A háromdimenziós nem euklideszi alakzatok szemléltetése azonban ilyen módon már nem megy, hisz ahhoz négydimenziós euklideszi tér lenne szükséges.
Kőnig Gyula elgondolása szerint azonban ez a nehézség is elhárítható – legalábbis elvileg –, ha kölcsönösen egyértelmű megfeleltetést létesítünk a görbült terek alakzatai és a háromdimenziós euklideszi tér alkalmasan választott egyeneskomplexusai között.
A leképezés lényege könnyebben érthető, ha azt előbb – Kőnig után – a zérus görbületű (euklideszi) térre alkalmazzuk. Vegyünk föl egy alapsíkot, továbbá egy ezen kívül levő, de vele párhuzamos alapegyenest. Jelöljünk ki az alapsíkon derékszögű koordináta-rendszert, az alapegyenesen pedig kezdőpontot. Ha az euklideszi tér P (x, y) pontjának azt az egyenest feleltetjük meg, amely a síkbeli koordináta-rendszer (x, y) pontját az alapegyenes z pontjával köti össze, akkor az euklideszi tér alakzatai egyeneskomplexusokba mennek át; megfelelő ábra segítségével meggyőződhetünk arról, hogy pl. az (x, y) síkon levő egyenesek síkokba mennek át, a csavarvonaldarab képe bizonyos vonalfelület. A leképezés bármilyen geometriai alakzat esetében végrehajtható, de a kép nem mindig tekinthető át. Mindenesetre az „illeszkedés”-nek, a „köztelevés”-nek stb, a leképezésben is van megfelelője; annak sincs elvi akadálya, hogy szögmérést vezessünk be, hiszen pl. szöget bezáró két egyenesnek a képen két egymást metsző vonalalakzat felel meg.
Kőnig szerint ezt az eljárást a nem euklideszi terek vonalkomplexusokba való leképezésére is alkalmazhatjuk, ha biztosítjuk, hogy a tér „görbültség”-ének a képen is legyen megfelelője. Ezt pedig úgy érhetjük el, hogy a fentebb említett „alapsík” és a vele párhuzamos „alapegyenes” helyett alapalakzatokként olyan görbült felületet és görbét veszünk fel, amelyek görbülete megegyezik a leképezendő nem euklideszi tér görbültségével. Egyébként. teljesen az előbbi módon kell eljárnunk, vagyis: az „alapfelület”-en kijelölünk egy felületi koordinátarendszert, az „alapgörbé”-n kezdő pontot. A nem euklideszi tér P(x, y, z) pontjának most egyenest feleltetünk meg, mégpedig azt, amely a felületi koordináta-rendszer (x, y) pontját összeköti az alapgörbe z pontjával. Így a nem euklideszi tér „pont”-jának, „egyenes”-ének és „sík”-jának a szemléltetésben rendre „egyenes”, „vonalfelület” és bizonyos „egyenes-sereg”, a nem euklideszi tér „görbültség”-ének az alapalakzatok „görbület”-e felel meg. Ha az alapfelületet és az alapgörbét olyan pontokban, amelyekben a felület érintősíkja és a görbéhez húzott érintő párhuzamos, az érintő síkkal és az érintővel helyettesítjük, akkor „kicsiben” az euklideszi tér leképezésére alkalmazott modellhez jutunk. Ez felelne meg annak a tételnek, hogy a görbült terek elegendő kicsiny térrészében az euklideszi geometria tételei érvényesek.
Kőnig értekezése nagyon vázlatos, ötletének részletekbe menő kifejtése, a térkép teljességének igazolása mindmáig nem történt meg. Érdeme mégsem hallgatható el: az elsők között ő is fölismerte a geometriai modellalkotás jelentőségét, ezért tanulmánya nem méltatlan a tudományos vizsgálatait éppen csak megkezdő fiatal matematikushoz. Elgondolása külföldön nem keltett figyelmet, bizonyára azért, mert csakhamar a Bolyai–Lobacsevszkij-geometria alaposabban kidolgozott modelljeit közölték. Ugyanakkor a hazai sajtó – még a napilapok is – több helyen foglalkoztak vele. Ma is említést érdemlő újszerűségének fölidézése Kalmár László különböző írásainak és egyetemi előadásainak az érdeme.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi