I.

Full text search

I.
A képviselőháznak 1867. ápril 8-dikán tartott ülésében, melynek napirendjén az országos küldöttségnek a horvát-, tót- és dalmát országgyűlés küldöttségével folytatott egyezkedési értekezéseiről szóló jelentése volt, Deák Ferencz a következő határozati javaslatot tette le a ház asztalára:
483HATÁROZATI JAVASLAT
A HORVÁT ÜGYBEN KIKÜLDÖTT ORSZÁGOS KÜLDÖTTSÉG JAVASLATA FOLYTÁN ELŐLEG MEGÁLLAPÍTANDÓKRA NÉZVE.
A magyar országgyűlés fontolóra vette országos küldöttségének a horvát-, tót- és dalmát országgyűlés küldöttségével folytatott egyezkedési értekezésekről szóló jelentését, s fontolóra vette az ezen jelentéshez csatolt nyilatkozatoknak s mindkét részről fölhozott érveknek tartalmát. E megfontolás következtében szükségesnek tartja a magyar országgyűlés a következőket kijelenteni:
Miután azon közjogi alapelv, hogy Horvát-, Dalmát- és Tótországok a magyar koronához tartoznak, az említett országok gyűlése által is elismertetett: a magyar országgyűlés ezt mint közös megállapodást kivánja tekinteni.
E közösen elismert alapelvnek folytán szükséges:
1. Hogy Magyarország királya, a ki egyszersmind Horvát-, Dalmát- és Tótországoknak is királya, ugyanazon egy koronával, ugyanazon időben és ugyanazon koronázási tény által egyszerre s együtt koronáztassék mindezen országok királyává; a koronázási hitlevél ugyanazon egy legyen, s abban necsak a magyar korona összes országainak közös alkotmánya, hanem mind Magyarországnak, mind Dalmát-, Horvát- és Tótországoknak törvényes jogai is teljesen biztosíttassanak és föntartassanak.
E koronázási hitlevelet ne az egyes országok külön képviseletei, külön tanácskozásokban, külön megállapodás által, hanem minden országokra nézve a közös országgyűlés készítse el. De az ő felsége által is elfogadott s aláirt hitlevél azon országok részeire is külön eredeti példányban adassék ki.
Szükséges továbbá:
2. Hogy mindazon esetekben, midőn a magyar korona országai mások irányában egyetemesen képviselendők, az említett országok ezen egységhez tartozzanak.
Ugyanazért, ha a közös ügyek egyrészről a magyar korona országai, másrészről ő felsége többi országai és tartományai között delegatiók által lesznek elintézendők, ezen társországok is a magyar korona-országok delegatiójánál legyenek képviselve, s e képviselőiket, kik a delegatiónál szintúgy, mint a magyarországi delegátusok személyszerinti 484szavazattal birandnak, a meghatározandó arányos számban, akár velünk együtt közösen, akár magok részéről külön választhassák meg.
Hogy tehát a már mindkét részről elfogadottnak tekinthető alapelv, t. i. a magyar korona országainak ezen összetartozása tettleg is minél előbb életbeléphessen, a magyar országgyűlés, testvéri egyetértés érzetétől vezéreltetve, fölszólítja ezennel Horvát-, Dalmát- és Tótországok gyűlését: küldjön a legközelebb történendő koronázáshoz a maga részéről aránylagos számú s önbelátása szerint választandó követeket a magyar országgyűlésre, a kik jogosítva legyenek mind a koronázásnál, mind a velünk együtt közösen megállapítandó koronázási hitlevél elkészítésénél, mind pedig azon törvényeknek, melyek a közöttünk és ő felsége többi országai között létező közös ügyek miképpeni elintézésére nézve szükségesek, végmegalkotásában az említett országokat képviselni.
Minden netalán támadható aggodalmak megelőzésére nyilvánítja ezennel a magyar országgyűlés, hogy ha a horvát országgyűlés fölszólításunkat el is fogadja, ebből mi ellenök semmi következést vonni nem akarunk, kijelentvén egyszersmind már előre azt is, hogy ámbár a magyar országgyűlés azon nagyterjedelmű autonomiát, melyet a horvátországi küldöttség az általa képviselt országok részére követel, nem véli sem az említett országokra, sem a közös koronára nézve oly jótékonynak, mint ama küldöttség állította, tekintve mégis a testvéri egyetértés szükségét: hajlandó ahhoz a gyakorlatilag lehető legszélesb terjedelemben hozzájárulni.
Végre:
Azon nehézségekre nézve, melyek a területre vonatkozólag fölhozattak, a magyar országgyűlés ragaszkodik saját küldöttségének e részben az ország jogaira nézve kifejtett nézeteihez.
Ha Horvát-, Tót- és Dalmátországok gyűlése jelen testvéri fölszólításunkat elfogadja, s ezáltal azon közjogi alapelv, melyet közösen elismerünk, a magyar korona országainak összetartózandósága, tettleg is életbe lép, biztosan remélhető, hogy a Magyar- és Horvát-, Tót- és Dalmátországok között még ki nem egyenlített viszonyok minden részletei kölcsönös egyetértéssel s megnyugvással fognak elintéztetni.
A magyar országgyűlés a maga részéről mind jelenben, mind az egyezkedés további folytatásában kész lesz mindenkor Horvát-, Dalmát- és Tótországoknak megadni minden biztosítékokat, melyeket 485azok történelmi és nemzeti igényeikre nézve jog és méltányosság szerint kivánhatnak.
Pesten, 1867. april 8-dikán.
Deák Ferencz,
pest-belvárosi képviselő.
Ugyanezen tárgyban Ghyczy Kálmán a következő határozati javaslatot terjesztette elő:
«A magyar országgyűlés fontolóra vette országos küldöttségének a dalmát-, horvát- és tót országgyűlés küldöttségével folytatott egyezkedési értekezésekről szóló jelentését, fontolóra vette az ezen jelentéshez csatolt nyilatkozatoknak, s mindkét részről fölhozott érveknek tartalmát, s e komoly megfontolás következtében szükségesnek tartja kijelenteni:
Hogy mindazokat, a miket saját országos küldöttsége Dalmát-, Horvát- és Tótországoknak a magyar koronáhozi viszonyaira és a területre vonatkozólag nyilvánított, valamint azokat is, a miket a Dalmát-, Horvát- és Tótországok küldöttsége által kivánt nagyterjedelmű autonomiára nézve előadott, elfogadja.
Meg van győződve a magyar országgyűlés arról is, hogy a fönforgó viszonyok jövőrei rendezése legczélszerűbben a személyes érintkezés útján lesz, a jog és igazság szerint, mindkét fél belenyugvásával eszközölhető; óhajtja ennélfogva, hogy Dalmát-, Horvát- és Tótországok gyűlése a magyar országgyűlésre meghivatván, minél előbb aránylagos számú, s önbelátása szerint választandó követeket küldhessen, s minden netalán támadható aggodalmak megelőzésére nyilvánítja, hogy ha Dalmát-, Horvát- és Tótországok gyűlése ezen fölszólítást el is fogadja, ebből mi ellenök semmi következtetést vonni nem akarunk.
Ezeknek folytán megbízza az országgyűlés a miniszteriumot, hogy Dalmát-, Horvát- és Tótországok országgyűlésének, éppen úgy mint Fiumének és hazánk többi, még eddig meg nem hívott, de az 1848. évi V. t. cz. szerint meghivandó részeinek az országgyűlésre mielőbbi meghivatását ő felségénél eszközölje.»
Még márczius 18-dikán Miletics Szvetozár javaslatot terjesztett elő «a háromegy királyságnak Magyarországgal kiegyezkedése ügyében». Indítványozta 1.: hogy a regnicoláris küldöttség jelentése vétessék tárgyalás alá; 2.: hogy a horvát országgyűlés mentül előbb összehivassék; 3.: «hogy e közben az erőszakoskodás Horvátországban és Szlavoniában megszüntettessék». Javaslata megokolását azon óhajjal fejezte be, hogy «a kiegyezkedés Magyarország és a háromegy királyság közt minél előbb 486éressék el, előbb, mintsem képesek lennének az európai események az 1867-diki évnek 1848-dik évi fordulatot adni».
Szentkirályi Mór mindjárt az indítvány előterjesztése után óvást tett az ellen, hogy Horvátország, Szlavonia és Dalmátia háromegy királyságnak neveztessék. Ezen kifejezést eddigi törvényeink nem ismerik.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit