DR. KÖKÉNY MIHÁLY

Full text search

DR. KÖKÉNY MIHÁLY
DR. KÖKÉNY MIHÁLY, az egészségügyi és szociális bizottság elnöke, a bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az önálló orvosi tevékenységről benyújtott, a kisebbség megítélése szerint a szabályozás tényleges tartalmát homályban hagyó és az alapellátás biztonságát jelenleg szavatoló önkormányzati felelősségi rendszert érintetlenül hagyó javaslatról olyan körülmények között tárgyalt a bizottság, hogy már ismert volt a kormánypártok kezdeményezése az önkormányzatok felelősségének törlésére, amely kétharmados többséggel módosítható törvényt változtatna. Tekintettel azonban arra, hogy a kormány nem kérte vissza átdolgozásra az eredeti tervezetét, a bizottságnak az alapjavaslat általános vitára való alkalmasságát kellett megítélnie, jóllehet a vita minduntalan a koalíciós módosító indítványokra terelődött.
A kormánypártok a praxisjog adományozását első lépésnek tekintik az alapellátásért viselt felelősség teljes körű magánosításának útján, és azt hangoztatták, hogy csupán az ellenzék fogadókészségén múlik, tehetünk-e azonnal egy nagyobb lépést a hatás- és jogkörök átrendezésében.
A bizottság kisebbsége úgy vélte, hogy két különböző ügyről van szó: mást jelent a háziorvosi praxis működtetési jogának létrehozása és vagyoni értékű joggá minősítése, és megint mást a fenntartó önkormányzatok, az állam és a Magyar Orvosi Kamara kötelezettségeinek módosítása. Az előző megoldás nem teremthet kényszerpályát a másik alternatíva számára, miközben a kisebbségi vélemény szerint mindkettő elhamarkodott, kiérleletlen, sőt visszaél a háziorvosok bizalmával.
Nem kaptunk választ arra a kérdésre, mi indokolja a januári hatálybaléptetést, a sietséget, a kapkodást, amikor lényeges kérdések tisztázatlanok. Egyebek között nincs megoldás arra a problémára, hogy miközben most ingyen egy vagyoni jogot keletkeztet a javaslat, amelyet minden jelenleg praktizáló háziorvos megkapna, a fél évvel később belépőknek már milliós nagyságrendű terheket kell vállalniuk.
Nem oldja meg a tervezet a praxis finanszírozhatóságát, hiszen a tervezettel megjelenő jog csak akkor értékesíthető, ha az orvos megválik ettől a jogától és eladja a praxisát. Ha hitelt vesz fel rá, magát a praxist is elveszítheti, ha a finanszírozás nem nyújt fedezetet a kölcsön visszafizetésére.
Ellenzéki oldalról hangsúlyoztuk, hogy a jövő évi költségvetésben nincs érzékelhető mértékű többletforrás a háziorvosi kasszára. Kifogásoltuk, hogy a törvényjavaslatnak lényeges pontokon elmaradt az egyeztetése, a keret nélküli felhatalmazásokkal sérül a jogbiztonság, és a vagyoni értékű joggal kapcsolatos kérdések minden lényeges elemét törvényben kellene szabályozni, miután az a tulajdon fogalomkörébe tartozik, s mint ilyen, kiemelt alkotmányossági védelem alatt áll.
A bizottság ülésén - minden ellenkező információval szemben - természetesen szóba került a végrehajtási rendeletek hiánya, én magam tettem fel kérdésként, hogy meg kellene ismerni ezeket a végrehajtásirendelet-tervezeteket a törvényjavaslat megítélése céljából - itt van a bizottság jegyzőkönyvének 28. oldalán -, amire a miniszter úr azt válaszolta: "Lényegében ezek a rendeletek elkészültek, kisebb korrekciókra ugyan még szükség van. A praxisszerzés feltételrendszerét a Magyar Orvosi Kamarának még meg kell határoznia, hamarosan megkapjuk ezt az álláspontot. Egyébként az elemei annak is nagyjából kész vannak." - ezt a jegyzőkönyvből olvasom. Ez a múlt héten történt, tehát azt gondolom, azóta megismerhető lett volna a végrehajtási rendeletek minden eleme.
Tisztelt Képviselőtársaim! Összefoglalva a törvényjavaslatra nemmel szavazó 7 szocialista és szabad demokrata képviselő úgy gondolja, hogy az előterjesztőnek vissza kellene vonnia ezt az árnyék-intézményrendszert létrehozó, garanciák nélküli tervezetet, esélyt adva arra, hogy nem időcsapdában és nem a bizonyításkényszer hatása alatt, hanem érlelő és tisztázó munkával időtálló, valamennyi érdekelt támogatását élvező, valóban reform értékű javaslat születhessen, amelyet minden politikai erő támogathat.
Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)
(11.20)

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit