Repüléstörténet

Full text search

Repüléstörténet
A madarakat utánzó, emberi izomerővel hajtott szerkezetek után csak a léggömbkísérletek váltak először sikeressé, s azokból a találékony magyar fizikatanárok is kivették a részüket. Jöttek azután az ejtőernyős-kísérletek, az óriásléggömbök, majd a siklórepülők és a kormányozható léghajók. A motoros repülőgépek tervezésében és kivitelezésében ugyanúgy részt vettek a hazai mérnökök, mint azok berepülésében, s nevükhöz számos világrekord is kötődik. E fejezet az ősrepülők históriájáról szól.

A repülő ember – illusztráció Verancsics 1616-os könyvében
Az emberek évszázadok óta próbálkoznak a madárrepülés lemásolásával, kezdetben emberi erővel hajtott madár formájú alkotmányokkal kísérleteztek, később pedig rájöttek arra, hogy inkább a szél erejét kellene felhasználniuk. Maradt fenn repülőgépterv Leonardótól, s 1550-ben egy szebeni tüzérfőnök, bizonyos Conrad Haas többlépcsős rakétákat kezdett el tervezni, amely leírás az abban az időszakban íródott nagyszebeni tüzérségi kódexben maradt fenn. Megjelent viszont nyomtatásban egy érdekes ejtőernyőterv Verancsics Faustus, pécsi püspök tollából, "Új gépek" című könyvében, 1616-ból. Ezek még csak tervek voltak, akárcsak Swedenborg 1716-os siklórepülőgépe, de maradt fenn ebből az időből egy érdekes magyar adatunk is.
Bredeczki Sámuel, a most leírandó esemény után száz évvel megjelent munkájában arról számol be, hogy egy Ciprián nevű szerzetes madárszárnyakat utánzó szerkezetével sikeres kísérleteket tudott végrehajtani. Ciprián laikus fráter volt, a néma barátok megnevezésű szerzetesrend orvosa, akiről egy másik munkában ez áll: "A barát a klastromban levő laboratóriumában évek alatt tervezte meg azt a két szárnyat, amelynek két nyúlványa is volt, s ezeket a két főszárny óraszerkezettel hozta mozgásba, s e szárnyakat csatolta a karjára. A kísérlet egy holdvilágos estén történt. A klastrom magas kőfal kerítéséről lökte el magát a barát, s hosszasan lebegve valósággal úszott az űrben, míg a Korona-hegy tetejéig nem ért." Ennyit tudunk róla, s a történet akár igaz is lehet, hiszen a kolostor főnöke azzal vádolta őt, hogy az ördöggel cimborál, s el is űzte a klastromból. Lilienthal elődeiről több országban is maradtak fenn feljegyzések, de talán haladjunk időrendben.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit