A HARGITA

Full text search

A HARGITA
A vadregényes szépségű, sűrű fenyvesekkel borított Hargita a Kárpátok legfiatalabb vulkáni működése során épült fel: az 5-6 millió éve kezdődő tűzhányó-tevékenység az Olt folyó tusnádi áttörésénél magasodó Csomádban csupán néhány százezer éve szűnt meg. A Csomád kráterein kívül, amelyek egyikében ma a már Orbán Balázs által is krátertóként leírt, csodaszép Szent Anna tó foglal helyet, a vulkáni vonulatban sok más kráter, illetve nagyobb, bonyolultabb eredetű mélyedés, ún, kaldera is azonosítható. Összetett vulkán például az előző oldalon látható, dél-hargitai Kakukkhegy. Ennek három kráterét utóbb apróbb-nagyobb, sűrű magmából táplálkozó lávadómok magasították: ezek között azután a külső erők hatására jöhetett létre a tűzhányó kalderaszerű, hatalmas udvara. A Keleti-Kárpátok vulkáni vonulatának legismertebb, és sokkal egyszerűbb – beszakadásos – eredetű kalderája a Mezőhavas 5 kilométer átmérőjű, tojásdad alakú mélyedése; a legnagyobb vulkáni üst viszont a jó kétszer akkora Kelemen-kaldera.

Sajátos vulkáni képződmény a Gutin-hegységben: kihűléskor a folyásirányra és a kihűlési felszínre merőlegesen, ún. oszloposan elvált lávakőzet

A felső miocén beltó ősföldrajzi térképe

Pados elválású andezitláva-kőzetek a Magas-Börzsöny kalderájának déli peremén

A Kelemen-havasok központi kalderája tavaszi űrfelvételen. A 2000 méter magas kalderaperemet még hó borítja
Az Erdélyi-középhegység és a Keleti-Kárpátok vulkánosságát egy egyszerűsített szelvény segítségével érthetjük meg legjobban. A kelet felé mozgó Tisia-lemeztöredék (esetleg egyéb kisebb töredékek) által "nyomott" szárazföldi kéregdarabok egyre keletebbre préselődtek. Fokról fokra maguk alá gyűrték a köztes helyzetű, illetve a "stabil" Európát szegélyező, óceánihoz hasonló (elvékonyodott, tengerrel borított) kéregdarabokat: az Erdélyi-középhegységben a miocén elején, a Keleti-Kárpátokban a pannontól a pleisztocénig zajló kőzetlemez-alábukások (szubdukciók) heves tűzhányó-tevékenységhez vezettek.

1 ERDÉLYI-KÖZÉPHEGYSÉGI SZÁRAZFÖLD
2 "ERDÉLYI ÓCEÁN"
3 BELSŐ-DACIDÁK
4 BELSŐ FLIS-ÓCEÁN
5 EURÓPAI TÁBLA
6 KÜLSŐ FLIS-ÓCEÁN
7 jura-kréta vulkánosság
8 alsó és középső miocén vulkánosság
9 felső miocén-pleisztocén vulkánosság
 
K.D.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit