Gerinces ősmaradványok (Főzy István)

Full text search

Gerinces ősmaradványok
(Főzy István)
A gerincesek evolúciója a halaktól kezdődően az emlősökön át az emberig ér. A hazai újpaleozoikumi és mezozoikumi rétegek ritka gerinces maradványai – főként hüllők és halak – nagy becsben állnak a kutatók előtt. A harmadidőszakban, különösen a miocéntól kezdve, egyre gyakoribbak az ősemlősleletek: szirének, delfinek, ormányosok, patások stb. fogai, csontjai és lábnyomai. A negyedidőszak gyakori kis- és nagyemlősei fontos kor-, környezet- és éghajlatjelzők.
A mikrofosszíliák között is említett Conodonták (konodonták) kicsiny, makkféregszerű, nem helyhez kötött előgerinchúrosok voltak. Karbonát-apatitból álló, mikroszkopikus kicsinységű fogszerű maradványaikat a hazai paleozoikumi és triász rétegsorokban csak a közelmúltban ismerték fel. Mint az előzőekben kitértünk rá, vizsgálatuk különösen fontos az Északi-középhegység vastag, makrofauna-mentes palás képződményeinek korbesorolása szempontjából.

 

 

Noviny Arcanum
Noviny Arcanum

Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit

Arcanum logo

Arcanum Adatbázis Kft. je předním poskytovatelem obsahu v Maďarsku, které zahájilo svou činnost 1. ledna 1989. Společnost se zabývá rozsáhlou digitalizací, správou databází a vydáváním kulturního obsahu.

O nás Kontakt Tisková místnost

Languages







Noviny Arcanum

Noviny Arcanum
Podívejte se, co o tomto tématu napsaly noviny za posledních 250 let!

Zobrazit