Viharos alispánválasztás.

Full text search

Viharos alispánválasztás.
A Dókus Lászlónak királyi táblai bíróvá történt kineveztetése miatt megüresedett első alispáni szék három év óta betöltetlen lévén, a vármegye fölkérte a főispáni helytartót a tisztújítás napjának kitűzésére. Ez a tisztújítás, a mely kellemetlen emlékezetű, 1839 november 14-én tartatott meg. Az akkori törvényes gyakorlat szerint az alispánságra mindenkor négy egyént kellett kijelölni, még pedig úgy, hogy azok között római katholikus és protestáns is legyen. Ha a megválasztott első alispán római katholikus volt, a másodiknak protestánsnak kellett lennie, vagy megfordítva. A főispáni helytartó az első alispánságra Szent-Ivány Károlyt, Szirmay Tamást, Kolosy Józsefet és Vass Antalt jelölte ki. A felkiáltásokból a főispáni helytartó Szent-Ivány Károly nevét értvén, őt megválasztott első alispánnak jelentette ki. Ebből azonban rengeteg kavarodás támadt; a rendek Lónyay Gábort óhajtották megválasztani, a kit viszont a főispáni helytartó nem akart. A zűrzavarban a fölháborodás annyira fokozódott, hogy a főispáni helytartót csak Marschalkó József várkapitány mentette meg a tettleges inzultustól. A nyomban feloszlatott közgyűlés terméből a főispáni helytartó a szobáiba menekült és éjtszaka titkon elutazott. E jelenet következményeként királyi biztos jelent meg a vármegyében, a ki azonban simán elrendezett mindent. A királyi biztos, Tajnai Tajnay János árvamegyei főispán, 1840 január 15-ére előleges közgyűlést hívott össze, a mikor mindenekelőtt az előbbi csonka tisztújításon megválasztott első alispánnal letétette a hivatali esküt, a tisztikar többi tagjait pedig a tisztújításig hivatalaikban megerősítette; a gyűlés’ folytatását pedig másnapra tevén át, annak további vezetésével az alispánt bízta meg. Másnap – a történtek hatása alatt – a rendek utasították a követeket, hogy még ezen az országgyűlésen eszközöljenek ki törvényt a tisztújításokra; a királyhoz pedig kérő felirat ment hogy a királyi biztosságot szüntesse meg s az annak támogatásául iderendelt katonaságot távolíttassa el, a vizsgálatot pedig bízza a vármegyére. A felirati kérelem támogatására felkéretett a kanczellár főispán, valamint a királyi biztos is, a kit még arra is fölkértek, hogy a magával hozott katonaságot nyomban távoztassa el. A királyi biztos kedvező választ adott. A közgyűlés során még azt a határozatot is hozták a rendek, hogy ha az országgyűlés Pestre tétetik: a vármegye készséggel fedezi a szállásbéreket, ellenben ha tovább is Pozsonyban tartatik, megtagadja.
E közgyűlés alatt érkezett a királyi leirat, a mely megengedte, hogy a hozzá intézett feliratokat ezentúl magyar nyelven irhassa a vármegye.
Az 1840 február 4-én tartott követválasztáson Fáy Ferenczet választották meg, kinek utasításul adatott, hogy a budapesti állandó hídon nemes és nemtelen egyenlően részesüljön szabad átkelésben.
Az 1840 június hóban tartott közgyűlésen a fogságából már kiszabadúlt Kossuth Lajos is résztvett. Ezen a gyűlésen az első alispán jelentvén, hogy az országgyűlést a múlt hó 13-án a király berekesztette, a követek is megjelentek a rendek előtt és személyesen tettek jelentést.
1840 június 24-én este óriási szélvihar látogatta meg a vármegyét, különösen a Hegyalját, a hol egész fedeleket tépett le házakról és sodort több ölnyi távolságra. Olaszliszkán és Olasziban minden torony tetejét lerombolta a vihar. A Felvidéken, a szélvészszel vegyes jégeső és zápor, mintegy ötven község lakosságát mindenétől megfosztotta. A bodrogközi járásban fél millióra becsülték a kárt.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir