Papilionidae

Full text search

Papilionidae
családba soroltnappali lepkék mindkét nembeli alakjának elülső lábpárja jól kifejlődött. A csáp rövid, a végefelé vastagodó. A báb nemcsak a fari részén van megerősítve, hanem egy övszerű fonállal a teste közepén is.
A fehérlepkék vagy özöndékek (Pieridinae) a legelterjedtebb lepkék közé tartoznak. Felismerhetők fehér vagy sárgás, gyakran fekete, vagy némelykor tarkarajzú szárnyukról, amelynek középső sejtje mindig zárt. A káposztapillangó (Pieris brassicae L.) közismert. Úgyszólván egész nyáron, de főleg augusztus, szeptemberben repül olykor tömegesen a mezőn és kertben, miközben majd itt, majd ott leszáll a virágra, vagy pedig pajzán szerelmi játékban egymást körülforogva kergetőzik. A fehér elülső szárny csúcsa fekete, azonkívül a nőstényé még két fekete kerek középfolttal s a belső szegély mentén fekete bunkóalakú folttal díszített. Az ugyancsak fehér hátulsó szárny elülső szegélyén szintén kisebb fekete folt tünik szembe. A szárny fonákja sárgás, befelé szürkén porozott. Hogy az éghajlat mennyire befolyásolja a fejlődést, kitünik abból, hogy míg Közép-Európában évente két nemzedéke van a káposztapillangónak, addig Dél-Olaszországban három nemzedéke fejlődik. A nőstény sárga petéit csomókban ragasztja le a káposztafélék vagy a rokonnövények (keresztesvirágúak) levelének fonákjára. Zöldesszínű, fekete foltokkal és sárga hosszsávokkal díszített hernyója a káposztafélék levelét rágja, majd kifejlődése után a szomszédos kerítés lécére, házfalra és más tárgyakra vándorol, ahol nemsokára feketén pontozott sárgaszínű, szegletes, feji részén kiemelkedő orommal, hátrább pedig néhány tövisszerű púpocskával felszerelt bábbá alakul át, amely a deréktájon fonallal van megerősítve. Az őszi nemzedék bábalakban telel.
A káposztapillangónak sok rovarellensége van. A fürkészlegyek és fürkészdarazsak egész serege van elfoglalva azzal, hogy a káposztapillangót felkeresse és hernyójára vagy hernyójába rakja petéit. A később még említendő Apanteles glomeratus Rheinh. fürkészdarázson, amelynek sárga gubócskáit csomószámra találhatjuk a bábozódásra elvonult, de időközben elpusztult hernyó hulláján, valamint a kis Pteromalus puparum Swed. bábfémfürkészdarázson kívül, amely a bábból furakodik elő, még a picike Polynema ovulorum Hal. is, amelynek teljes fejlődése a petében folyik le, hasznossá teszi magát. Baj van azonban akkor, ha ezek a hasznos rovarok részben vagy egészen eltünnek, s a mellett még különös időjárási viszonyok is kedveznek a kártevőknek. A káposztapillangó ekkor nagyon elszaporodik és hernyói hihetetlen tömegben legelik a káposztaföldeket, sőt még közlekedési akadályt is okozhatnak, amint ezt Dohrn meséli, aki egyszer Brünnből Prágába utaztában vasúti akadályt szenvedett, vonata a nyilt pályán megállt. „Ekkor láttam – mondja Dohrn – a teljes futásban lévő vonat megbénulásának éppen úgy nem sejtett, mint szinte hihetetlen okát. Ami nem sikerülne egy elefántnak, egy bölénynek, kivéve azt az esetet, hogy szétroncsolt hullájuk a vonatot a sínekről letérítené, azt megtette a Pieris brassicae jelentéktelen hernyója”; mert a hernyó lelegelvén néhány szomszédos káposztatáblát, óriási tömegben a pályatesten keresztül vándorútra kelt és szétzúzott testével sikossá tévén a sínt, a robogó vonat kerekeit megállásra kényszerítette.
A káposztapillangó hűséges kísérője a kis káposztapillangó, más néven: répapillangó (Pieris rapae L.), amely 1860 óta Észak-Amerikában is meghonosodott. Nagyon hasonlít az előbbihez, csakhogy a szárnycsúcs fekete rajza kisebb és homályosabb, a nőstény bunkóalakú fekete foltja a belső szárnyszegélyen rendszerint hiányzik, míg a hímnek gyakran fekete foltja van az elülső szárny közepén is. Bársonyszerűen szőrözött zöldszínű, a hátán és oldalán egy-egy sárgás vonallal díszített hernyója a káposztaféléken és rezedán él és alkalmilag gazdanövényén is, rendszerint azonban más alkalmas helyen bábozódik.
A fehér galagonyapillangó (Aporia crataegi L.),
Fehér galagonyapille (Aporia crataegi L.) és bábja.
amelyet könnyen felismerhetünk fekete szárnyerezetéről, júniusban, júliusban repül. Sárga, palackalakú, csomókban lerakott petéiből a hernyók még nyár derekán, vagy ősszel kikelnek, a leveleket hámozgatják és egyenként vagy többesével összefonják azokat, úgyhogy selyemfényű szövedékek, az ú. n. „téli kis hernyófészkek” keletkeznek, amelyeket tél folyamán különösen a galagonyabokrokon és gyümölcsfákon látunk csüngeni, s a bennük rejtőző kis hernyóknak téli szállásul szolgálnak. Következő tavasszal a hamúszürke, hátukon fekete és két narancspiros sávval díszített hernyók tovább folytatják a lomb pusztítását, amivel a gyümölcskertésznek sok kárt tesznek. A feketesárgán tarkált bábból két hét mulva kikelő pillangónak az a szokása van, hogy a bábkorában benne felgyülemlett vizeletét vérpiros nagy csepp alakjában kiadja magából. Ha csak néhány pilléről van szó, ezek a vörös cseppek nem tünnek fel. Ha azonban tömegesen kelnek ki a lepkék és körülbelül egyidőben lövelik ki nedvüket, a vörös pettyek bevonják a lombot, ágakat, belepik a fa alakját is és előidézik a „véreső” néven ismert jelenséget, amely a régebbi időkben, amikor a babona dús virágzásban volt, különféle hiedelmekre adott okot.
A fehér lepkék között akadnak olyanok is, amelyeken a fehéret a sárga vagy narancspiros szín helyettesíti. A mi hajnalpillangónk (Euchloe cardamines L.), más néven: aurórapille hímjének elülső szárnycsúcsa tüzes narancspirosban pompázik; a hátulsó szárnyak fonákja mindkét nembeli alakon faalakúan elágazó mohazöld rajzot mutat. A hajnalpillangó hernyója karcsú, kékeszöldszínű, hátán rövid fehéres sávval, oldalán pedig ugyanolyan színű hosszú sávval; a kakukktormán és más keresztesvirágú növényeken él.
Szívesen köszöntött tavaszi hirnök a citrompillangó (Gonepteryx rhamni L.), amelyet téli dermedtségéből már korán keltenek életre a meleg napsugarak, s azután mint egyik legkorábbi pillangónk szálldos szerte a szabadban. A zöld, oldalt fehér sávval díszített hernyója a bengebokrokon (Rhamnus cathartica és frangula) rág és szegletes, zöld, oldalt világosan sávozott és barnafoltos bábbá alakul; az új pille júliusban vagy augusztusban kél ki, petéit azonban csak telelés után rakja le. A Földközi-tenger mellékén az egész mérsékelt övön honos citrompillét egy valamivel nagyobb, elülső szárnyán narancspiros díszítésű faj: a Kleopátrapillangó (Gonepteryx Cleopatra L.) helyettesíti.
A külföldi fehér pillék közül említhetjük a Delias Eucharis Dr. és Hebomoia Glaucippe L. nevű két pompás indiai pillangót. A legtöbb külföldi faj túlnyomórészt fehér ruhájával és teljesen egyező viselkedésével honi fehér lepkéinkhez hasonlít, noha akadnak eltérő alakok is. Egyike a legnevezetesebbeknek a Nyugat-Afrikában előforduló Pseudopontia paradoxa Feld nevű fehér lepke, majdnem teljesen átlátszó, lekerekített szárnnyal, véggombnélküli csápjával s olyannyira eltérő erezettel, hogy egy ideig kétségben voltak a búvárok a felől, hogy vajjon ez a lepke egyáltalában nappali pillangó-e?
Linnéllovagoknak (Equites) nevezte az összes nappali lepkék legdíszesebbjeit. Ezek a mai értelemben vett Papilioninae, amelyeket a rendszerező a lepkerendszer élére állít. Ezeknek a lepkéknek tulajdonképpeni hazája a világ forróégövi országai, ahol gyakran óriási alakban és csodálatos színpompában találhatók. A mérsékelt égövön meglehetősen visszaszorulnak, de egyes fajaik még a sarki területeket és a magas hegységek magányos rétjeit is lakják. A középső sejt zárt. A csáp fokozatosan vastagszik a bunkósvégű hegy felé és ruganyos halcsontból álló két pálcikaként ékesíti az éppen nem nagy fejet.
Ehhez a csoporthoz tartozik a közismert fecskefarkú pillangó (Papilio Machaon L.),
Fehér galagonyapille (Paporia crataegi L.) és bábja.
amely a legmagasabb észak kivételével majdnem egész Európában honos, Oroszországon és Szibírián át Japánig elterjedt s a Himalája-hegységben is repül. Egyik legszebb pillangónk. Kénsárga szárnyait fekete erek és foltok szelik át. Hátulsó szárnya, amelyet széles, kékbehintésű szegélysáv s a hátulsó zugban egy rozsdavörös folt díszít, a harmadik középső ér folytatásául kis farknyúlványba megy át. Noha a leggyorsabb tempóban képes tovaszállni, mégis legtöbbnyire lassan vitorlázgat a talaj fölött, vagy nyalakodik erre-arra a virágokon. Évente két nemzedékben jelentkezik: kora tavasszal és nyár derekán. Vastag zöld hernyója, amelyet pirospontos fekete harántsávok díszítenek, különféle ernyősvirágú növényeken: sárgarépán, petrezselymen, pasztinákon él és veszély esetén a feje mögül két villásan álló csapocskát, az ú. n. „nyakvillát” bocsátja elő, amelyet később megint visszahúz.
Fecskefarkú pillangó (Papilio Machaon L.) hernyója.
Fecskefarkú pillangó (Papilio Machaon L.)
A kardospillangó (Papilio Podalirius L.) kedveli a virágos, napos lejtőket, amelyeken Közép-Európában s a Földközi-tenger vidékein éppen nem ritka, bár nagyobb számban ritkán található. Szalmasárga elülső szárnya feketesávos. Hosszúfarkú hátulsó szárnyának csipkézett fekete szegélyén holdalakú kék foltok sorakoznak fel, amelyek előtt a hátulsó zugban rozsdabarna szemfolt fekszik. Sárgászöld, fehéressárga hossz- és ferde oldalvonalakkal díszített hernyója főleg a kökényen él.
A magas- és középhegységek virágos rétjein és lejtőin csaponganak az Apollólepkék (Parnassius), lepkegyüjteményeink legóhajtottabb díszdarabjai. Ezek a lepkék különféle fajokban és változatokban az európai hegységekben fordulnak elő, de éppúgy találhatók Ázsia hegységeiben is, be mélyen Közép-Ázsiáig. Hátulsó szárnyuk, ellentétben a fecskefarkú pillangókkal és ezek rokonaival, farkatlan marad. Alapszínük fehér, de ezt fekete és gyakran vörös foltok és rajzok gazdag változatban tarkítják. A nősténylepkék sajátságos, táskaszerű függelékkel bírnak, amely testük végén látható. Ezekre a „fartáskákra” már Linné hívta fel a figyelmet, s a későbbi búvárok is gyakran tesznek róluk említést. Azonban csak Siebold ismerte fel igazán e függelékek mivoltát és megállapította, hogy nincsenek semmiféle viszonyban a bőrvázzal, hanem csak a nász folyamán keletkeznek, s a hímpille megkeményedő váladékából származnak, ennélfogva csakis már megtermékenyített nőstényeken találhatók. E „fartáska” színe az egyes fajok szerint változó; legtöbbnyire sötét, de olykor világossárga vagy fehér is. Igen nagy némely termetes fajon, amely Kasmir, Tibet és Közép-Ázsia más területeinek lakója, amilyen pl. a Parnassius imperator Oberth. és P. Charltonius Gray, amelyeken a táska szürkéssárga s olyan alakú, mint a csigaház. Egyébként fartáskát visel az amurvidéki Lühdorfia Puziloi Ersch. s a Lühdorfia-nem némely ázsiai, valamint az ausztráliai földterületeken honos Eurycus-nem némely faja is. Ezeket az alakokat is a rendszer a Papilio-fajok közé sorolja. A fény és sugárzó Nap istenének nevét viseli a Parnassius-nem legszebb faja, az Apollólepke (Parnassius Apollo L.), amelynek fehér, a szegélyén üvegszerűen áttetsző elülső szárnya fekete foltokkal, míg hátulsó szárnya két-két vérvörös, feketeszegélyű szemfolttal díszített. Csápjának hegye fekete. Az Alpokban, Tirolban, Schwarzwaldban, a frank Jurában, az Eifelen és más hegyvidékeken, így hazánkban a Kárpátokban is, a hely fekvésétől függően, májustól augusztusig találhatjuk a szép pillangót, amely a vidékek szerint változólag többféle helyi változatban jelentkezik. Az előbb leírt mustrázat az európai Apollólepkéken olyannyira változó, hogy egész sereg európai változatot állapítottak meg a természetbúvárok, pl. akadnak olyan lepkék, amelyeknek elülső szárnyán is jelentkezik piros rajz, vagy amelyeken a piros színt a sárga helyettesíti. A Magas-Tátrában él a var. carpathicus Rebl. & Rghfr. változat, amely igen nagy, szélesszárnyú s a halványsárgás alapon nagy és éles foltokat mutat. A gyüjtők esztelen kapzsisága az Apollólepkét Sziléziában már teljesen kiirtotta s egyéb helyeken is itt-ott már nagyon megritkult. Hernyója bársonyfekete, fínoman szőrözött, hátán két sor piros folttal és acélkék kis szemölcsökkel; a varjúhájon (Sedum) él s állítólag csak a nap legforróbb óráiban eszik. Bábozódás a földön laza szövedékben történik. Az alpesi Apollólepke (Parnassius Delius Esp.) a déli magas Alpokban repül, de ismeretes Uralból is. A szárny rajza az előbbiétől eltér s a csápja fekete-fehér gyűrűs. Ugyancsak az Alpokban, az Óriáshegységben, Harzban s a sváb Albon, de a síkságon is él a fekete Apollólepke (P. Mnemosyne L.), amely kisebb, nem hord piros szemfoltokat, elülső szárnyán kevesebb a feketeség és a csápja egészen fekete. Hazánkban is gyakori.
Kockás lepke (Melanargia Galatea L.)
A trópusi Papilio-félék szépségéről tanuskodik az indiai Papilio aristolochiae F. és a nagytermetű, ceyloni Papilio Polymnestor parinda Cram. A Troides-nem (Ornithoptera) a legszebb s a legfeltűnőbb lepkéket foglalja magába, amelyek főleg az indomaláji földterületen laknak és gyakran mindkét nemben nagy eltérést mutatnak. Az Új-Guineában élő Troides paradiseus Staud. nősténye sötét, a fekete, szürke és fehér színárnyalataival, míg a hím kisebb, hátulsó szárnya farknyúlvánnyal ellátott és zöld és aranyos színben pompázik. A Troides Elisabethae-Reginae Horv. & Mocs. nevű fajt boldogult Erzsébet királynőnk tiszteletére neveztek el; ezt a fajt hazánkfia, Biró Lajos fedezte fel Új-Guineában.
A külföldi Papilio-félék között több faj a nőstényeinek sokalakúságával (polymorphismus) tünik fel, mint pl. a Papilio Dardanus Brown., amelyet egész Afrikában, Abessziniától a Jóreménység-fokáig lehet megtalálni. A hátulsó szárnyukon szép farknyúlvánnyal díszített hímek mindenütt egyformák; színük és testalakjuk egész elterjedési területükön majdnem mindig egyforma, eltekintve némi kis változatoktól, amit a sárgás-fehéres alapot gyéren fedő feketeszínű rajz mutat. Más a helyzet a nőstényekkel. Abessziniában a nőstények éppúgy, mint a hímek, farkosszárnyúak és alapjában véve más jegyeikben is egyeznek azokkal, úgyhogy amaz afrikai hegyi országban, a legnagyobb valószínűség szerint, a Papilio Dardanusnak még az eredeti törzsfaját találjuk. Afrikának minden más területén a nőstények különböznek a hímektől és külsejükben sokkal inkább hasonlítanak bizonyos Danaidina-fajokhoz. Az utóbbiak azonban, amint erről már szó esett, undorító testnedvük miatt a rovarevő madarak ellen védettek, ennélfogva feltehetjük, hogy ez a védettség a hozzájuk hasonló Papilio-nőstényeknek is bizonyára javára van, amelyeknek élete, mint annyiszor a természetben, a fajfenntartás érdekében jobban biztosítottnak kell lennie, mint a himeké. Mindenesetre annyi tény, hogy Afrika különböző területein körülbelül három vagy négy különböző, más-más néven leírt Dardanus-nőstényalak él, amely mindig egy-egy, az illető vidéken élő Danaidina-fajhoz hasonlít.
Nyolcadik csoport: Légyszerű rovarok (Dipteroidea)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir