II. OSZTÁLY: KEHELYÁLLATOK (SCYPHOZOA)

Full text search

II. OSZTÁLY: KEHELYÁLLATOK (SCYPHOZOA)
A tömlősöknek ebbe a csoportjába jól felismerhető és élesen körülírt állatok tartoznak. Itt polypocska és meduzaszerű alakokkal épúgy találkozunk, mint a Hydrozoa-csoportban. Az idetartozó korongos meduzák feltűnőbbek, nagyobbak, elevenebbek, de gyöngédebb színekkel árnyaltak, mint a hydromeduzák. Az első tekintetre ez a kétféle meduza egymáshoz igen nagy mértékben hasonlít, egyformán lüktetve úsznak a vízben s harangalakú testükből épúgy szájtag, továbbá bodros szalagok, vagy pedig levél vagy virágszerű képződmények csüngnek alá. Ha azonban alkatukat és fejlődésüket közelebbről tekintjük, éles különbségeket tudunk köztük megállapítani. Igaz ugyan, hogy a megtermékenyített petéből kikelő lárva helytülő polypocskává fejlődik, ezt azonban nem ok nélkül nevezzük kehelypolypocskának vagy scyphopolypnak, illetőleg seyphostomának. A megtelepedett polypocska ugyanis hosszanti tengelye szerint, mely a talpi részét a szájnyílással köti össze, két külön szakaszra tagolódik; a garat- és a gyomorrészre. A garat, a külbőr betüremkedéséből keletkező tölcsérszerű cső, a Hydrozoák világában ismeretlen. Ez a tölcsér okozza scyphozoonok kehelyszerű kialakulását, honnan az osztály neve származik, jelentvén a görög szó, scyphos, kelyhet. Különbözik a kehelypolypocska a hydrás polypocskától abban is, hogy gyomortere szabályosan keresztben álló négy sövény által négy fülkére osztódik, mely a garat körül négy zsebben folytatódik. A gyomorsövények belső élén béltapogatók (gastralis philamentumok) fejlődnek. A csírasejtek sem a külbőrben képződnek, mint ahogy a Hydrozoákban láttuk, hanem a bélsövények oldalán jönnek létre. A virágállatokhoz pedig azáltal válnak hasonlóvá, hogy a testüket alkotó két sejtréteg közé sejtes kocsonyaréteg lép, holott a Hydrozoák-ban csak támasztó mesogloea-réteggel találkoztunk.
Aurelia aurita L. fejlődésmenete. 1 = csillós álca, mely megtelepszik (2) és fogókarok fejlesztése közben (3, 4, 5) scyphopolypocskává lesz (6), 7 = strobilatio, 8 = a korongos medúzák leválása, 9 = ephyra. Minden nagyítva
A szaporodási módjuk, és pedig abban a nemzedék váltakozás eltér abban, hogy a megtelepedett polypocska minden további nélkül maga át tud alakulni meduzává, illetőleg arra képes, hogy harántbefűződések által, amint azt a kép mutatja, magát meduzákra tagolja szét. A meduzák lefűzése a szájkorong közelében kezdődik. A szájtájék a hozzátartozó fogókarokkal harántbefűződés útján leválik s mint kis meduza: ephyra, mindjárt tovább is úszik. Sok esetben az első meduza még le se vált s folytatólagos harántbefűződésekkel már a többiek képződése is megindult mögötte. Az éppen most levált korongos meduzácska először csillaghoz hasonlít, mivel az ilyen ephyra szegélyén nyolc hosszú nyújtvány keletkezne. Lassanként azonban kiegészül a nyújtványos korongszegély, mely azonban a hydromeduzáéval szemben mindig csipkézett marad.
A harang homorulatán körvitorla (velum) sohase képződik. Igen gyakran a fogókarok is hiányoznak. A csipkés harangszegélyen azonban rendszeresen találunk ú. n. szegélytesteket, melyek szintén 8-as számban fejlődnek s érzékszerveket rejtenek magukon. Ezek az érzékszervek elsősorban a meduzakorong helyzetének és mozgásának, továbbá az izmok feszültségének: tónusának szabályozását szolgálják; e mellett azonban valószínűleg fény- és vegyihatások felfogására is szolgálnak. A csirasejtek igen sajátságos módon az anya testében termékenyülnek meg és ott is kezdődik a fejlődés, olyannyira, hogy sok fiatal lény, mint megtelepedésre kész polypocska jön a világra.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir