5. rend: Gyökérszájúak (Rhizostomeae)

Full text search

5. rend: Gyökérszájúak (Rhizostomeae)
A gyökérszájú medúza (Rhizostoma (Pilema) pulmo L.) egészen más medúza-alak, mint aminőt a fodrosszájúakban megismertünk. A Földközi-tenger melegebb tájain lakik. Hozzá nagyon hasonlít a Rhizostoma octopus L., mely Európának az atlanti-óceáni partjain él s az előbbitől a szegélylebenykék nagyobb száma különbözteti meg. Néha az Északi-tengerben nagyobb seregekben jelenik meg; fehér, kissé kékes színéről messziről megkülönböztethető az Északi-tenger nagy medúzáitól. A Rh. pulmót többszínnyomású mellékletünk 3. képe mutatja be.
A földközi-tengeri alak harangja 60–80 cm átmérőt is elér s halvány krémsárga színű; lebenyes szegélye vele ellentétben sötét kobaltkék. Ha a harang tökéletesen el van ernyedve, az erősen domború tetőtér a szegéllyel szemben kiemelkedik s a csipkék befelé csapódnak. E pillanatban az alsó oldal körizmai a szegélyt oly erősen húzzák össze, hogy a harang félgömbbé alakul, a körületi rész kissé hengeressé is válik s az e közben a harang alól kiáramló víz a szegélyt kicsapja. A medúza ezzel rugaszkodik egyet, a korong megint kiszélesedik s a csinos lebenyes szegélycsipkék újra befelé hajlanak.
A medúza legszebb részei mégis a nyolcas számban fejlődő szájkarok, melyen díszes, laza, a kelvirághoz hasonlóan bodros párna helyezkedik el; fent a harang tövében pedig elbűvölő piciny vállfodrok jelentkeznek. A gyökérszájat legszebb kialakulásában a Cassiopeia frondosában tanulmányozhatjuk, melyet a kép tár elénk. A fodrok között mindenütt nagy számban apró lyukakat találunk; ezeken keresztül jut a táplálék a karcsatornákba. A nagy keresztalakú száj ugyanis teljesen bezáródik. A Rhizostoma fejlődésében van ugyan egy fejlődési szakasz, amelyben épúgy szájnyílás és négy csatornaszerű szájkar képződik, mint a többi kehelymedúzákban; nemsokára azonban a csatornák szélei egymásra helyezkednek és összenővén a karcsatornákat hozzák létre, s ugyanakkor a száj is teljesen becsukódik. Már ezt megelőzően kettéhasad minden egyes kar. A nyolc kar csatornáinak záróvarratai sarjadzásnak indulnak, e közben díszesen redősödnek s ilyenképpen csodálatosan gyöngéd fodrozatot alkotnak, mely a karok külső oldalára két részben is átragad. A válltájéki fodrok a többitől teljesen függetlenül nőnek a karcsövek felső tájékán. Itt is számos apró lyukacska képződik. A fodrok sok, vékony ajki tapogatóval vannak megrakva és csalánsejtekkel gazdagon felszerelve. A karok végén ezenkívül háromélű nyújtványok s azokon apró végbuzogányok fejlődnek, melyen számtalan csalánsejt helyezkedik el; ez a tájék kék színnel van befuttatva. Ilyen körülmények között természetes dolog, hogy a korongszegélyen hiányoznak a többi medúzákon rendszeresen fellépő fogókarok; a lebenyes szegély mindössze csak 8 érzőtesttel van felszerelve, melyek élénk narancsszínű mészváladékot tartalmaznak; ezek az érzékszervek szabályozzák a Rhizostomán oly gyakran tanulmányozott haranglüktetést, és az izmok feszültségét.
Cassiopeia frondosa (A), B. egyik kar belülről, d = tölcsérfodrok, melybol a karcsatornák (s) erednek, d1 = csalántelepek (Hesse-Doflein: Tierbau und Tierbauen)
Uexküll vizsgálatai szerint az állat ritmikus mozgása közben egészen gépszerűleg látja el magát táplálékkal. Minden lüktetés előrehajtja a medúzát; az állat nehéz függeléke: a bodrokkal felszerelt szájkosarak tehetetlenségüknek és a vízzel okozott súrlódásuknak következtében nem követik azonnal a harangot. Ennek következtében minden lökés alkalmával megnagyobbodik a harang és a karok közötti távolság. A közben lévő gyomor kitágul s ilyenkor a pórusokon keresztül víz áramlik a bélcsőrendszerbe. Erre következőleg azok a rugalmas kocsonyaszalagok, melyek a karokat megerősítik, a harang elernyedése alkalmával a medúza egyes részeit nyugalmi állásukba hozzák s a felesleges vizet a kari csatornákból kinyomják. A víznek ez a szabályos ki-beáramlása a planctonnak mindenféle apró lényeit sodorja be a medúza testébe. Az emésztés már a kar csatornáinak torkolatában megkezdődik és a táplálék kásaszerű állapotban kerül a gyomorba, ami pedig nem használható, a kifelé haladó árammal eltávolodik. A Rhizostomák azonban nagy állatokkal is megbirkóznak, hogyha a száji tapogatók bunkóinak csalánsejtjei megbénították már azokat. A szájkarok ilyenkor a zsákmányt körülölelik és a póruson kiömlő emésztőnedvek által annyira feldolgozzák az áldozat testét, hogy a meglehetősen tágítható szájacskák azt kis darabokban teljesen felveszik. A megemészthetetlen részek, mint pl. a nagyobb rákok páncéljai, az ölelő karok között egyszerűen visszamaradnak s az emésztés végén kinyíló karok közül kihullanak.
A gyökérszájú medúzáknak, különösen a Rhizostomának nagy harangja alatt piciny halacska rejtőzködik. Hasonlóan, amint azt a Physaliákról olvastuk, a Rhizostomákkal is, de épúgy más medúzákkal is együtt élnek különböző halivadékok. Így Caranxok, Trachurusok s különféleGadus-fajták. Az általános felfogás szerint itt csak barátsági viszonyról van szó. A halacskáknak az volna a hivatásuk, hogy élősködő Amphipodákat (Hyperiákat) távoltartsanak, ezzel szemben pedig vendéglátó házigazdájuk védi a halacskákat ellenségeiktől, egyúttal azonban a medúza táplálékának feleslegében is részesednek. Scheuring azonban azt tapasztalta, hogy a Gadusok nem egészen hálás vendégek, hanem védőgazdájuk testéből is falatokat követelnek. Így megdézsmálják a lecsüngő ivari fodrokat, sőt a fogókarok darabocskáit is leszedegetik; arról, hogy valójában élnek gazdájuk testrészeivel, Scheuringot a béltartalom győzte meg, mivelhogy megállapította, hogy a halak belében petefészek és tapogató kardarabocskák találhatók. A kísérletileg kihalászott Gadusok annyira hozzászoktak a medúzatáplálékhoz, hogy az akváriumban elhelyezett állatok éhenhaltak, ha mégannyira is gondoskodott Scheuring vegyes planctonbéli táplálékről. Ezekből világos, hogy a halaknak korábbi symbionticus élete lassanként élősdiséggé változott át.
A gyökérszájú medúzákhoz tartoznak a japánok és kínaiak ú. n. ehető medúzái is. Különösen a Rhopilema esculenta Kishinouye szolgál élvezeti cikkül, melyből Kínában egészében, Japánban pedig csak a harangját felhasználva, timsó-konyhasó keverékben, vagy pediglen egy tölgyfajtának gőzölt levelében gyöngéd nyomás alatt befőttet csinálnak. Mielőtt a csemegét asztalra szolgálnák, a medúzát félórahosszáig vízben áztatják, jól kimossák, felaprózzák és fűszerezik. Amint Khisihinouye írja „ilyenképpen elkészítve könnyen emészthető és kellemes táplákék”. A befőtt húsa azonban halcsaliként is használtos és vele Pagurusokat fognak, melyek a medúza-csapatokat rendszeresen követik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir