TANÁCSKOZÁSOK A QUÓTA ÉS AZ ÁLLAMADÓSSÁG TÁRGYÁBAN.

Full text search

TANÁCSKOZÁSOK A QUÓTA ÉS AZ ÁLLAMADÓSSÁG TÁRGYÁBAN.
(Lónyay Menyhért naplójából.)
Vöslau, 1867. augusztus 2.
Kevés az időm mindig, sokkal kevesebb, hogysem jegyzeteket tehetnék magamnak, pedig véghetetlen érdekesek a közelmult napok; most van egy nyugodt órám, melyet fölhasználok néhány dolog följegyzésére.
Vöslauba hoztam nőmet és Gábort, beteg fiamat. Julius 16-dikán utaztam hozzájuk Gleichenbergbe, 17-dikén összekészülődtek, 18-dikán indultam velök ide és helyeztem őket itt el. Az itt töltött két hét nagyon jót tett Gábornak.
14418-dikán volt-e, nem tudom, de úgy hiszem akkor, szóval azon nap, mely után ő felsége Ischlbe utazott, midőn hozzája mentem, s elmondtam neki nézeteimet a birodalom pénzügyi viszonyairól. A király, mihelyt szavaimból észrevette, hogy hosszasabban fogok a dolgokról szólani, maga vitte el az iróasztala mellett levő székről a hivatalos iratokat magában foglaló vörös bőrtáskákat, s leültetett. Hosszasan előadtam a pénzügyi állapotok jelen súlyos voltát; lehetetlen volt, hogy ne szóljak azon nagy hibákról és mulasztásokról, melyeket a mult 18 év alatt elkövettek; különösen kiemeltem annak szükségét, hogy jövendőben rendet hozzunk az államháztartásba, a deficitet végképp meg kell szüntetni, ennélfogva az államadósságokat consolidálni kell és terhöket meg kell könnyíteni; elmondtam az erre szolgáló három utat, jellemeztem a börzei árkelet melletti conversiót; akkor még elmondhattam, hogy Beckével ezen út és mód iránt értekezvén, egyetértünk egymással és most teszszük a számításokat. Ő felsége a legnagyobb figyelemmel hallgatta meg előadásomat, még akkor is, midőn a legnagyobb kimélettel ugyan, a mult idők hibáit emlegettem. Több mint egy órai beszélgetés után, melynél észrevételei leginkább a politikai nehézségekre és a háborus események kikerülhetetlen következményeire vonatkoztak, azzal bocsátott el, hogy jól meg kell fontolni a czélt, a melyet el akarunk érni, de azután azt, a mit elhatározunk, következetesen és a kellő erélylyel kell kivinni. Él tehát benne a Schwarzenberg-elv a szigorú következetességről, a mely eddigi politikájának is jelszava volt.
Julius 20-dikán délben utaztam vissza Budára, ott maradtam 24-dikéig estig, s ekkor újra följöttem Bécsbe.
Ezen idő alatt keresztülvittem a képviselőház tanácskozó termének újjáépítését, a mit az idő rövidsége miatt már el akartak ejteni; a jelen időben, a baloldal vádjainak devalválására, fontosnak tartom, hogy olyan tanácskozó termünk legyen, hol a gyengébb hang, minő az enyém is, fölvehesse a discussiót.
Elkészítettem a deputatiók elé adandó előterjesztéseket.
A vasuti ügyben tartottam tanácskozásokat.
25-dikétől fogva folyvást Bécsben vagyok; ma indulok vissza Budára.
Weninger volt velem két napig az adatok rectificatiója végett. Aztán jött Graenzenstein, ki elkészítette az indirect adók iránti előterjesztést közös alapon a legislatiók számára. Az estéket és reggeleket Vöslauban töltöttem.
Sajnosan tapasztaltam, hogy Becke elvesztette régi alapját, nem 145akarja többé az államadósságok reductióját, kalkulálgat más alapokat, az unificatiót, a coupon-adó kapitalizálását, uj jövedelmi adó behozatalát; de számításai eredményeit még nem közölte velem. Azt mondja, hogy még nem készült el; én azonban azt hiszem, hogy elkészült, de nem akarja velem közölni.
26-dikán Andrássy is megérkezett Ischlből és tegnap ment vissza.
A szultán Bécsben lévén, csak tegnap juthattam ő felségéhez magánkihallgatásra.
30-dikán Beustnál volt conferentia, melyben Andrássy, én meg Becke vettünk részt. Becke revelálta félszeg és félénk pénzügyi terveit. Egyedüli eredmény volt, hogy a 28%-os quótába beleegyeztek ők is, mit én jó eredménynek tartok.
31-dikén volt ő felsége elnöklete alatt minisztertanács, mely eltartott 1/2 2-től 1/2 6-ig. Kezdetét vette a hadi budgettel. John elősorolta a szükségletet. Ő felsége igen élénk részt vett sok észszel a tanácskozásokban. A rendkívüli költség 30 millióban, a rendes 80-ban állapíttatott meg.
Becke és köztem folyt leginkább a vita.
A tollvivő, Meyer udvari tanácsos, az ülés végén hozzám jött és helyeselte nézeteimet. Megigérte, hogy eljön hozzám némely adatom följegyzése végett; ezt tegnap – augusztus 1-sején – meg is tette.
Tegnap voltam a királynál; kegyesen fogadott; átadtam neki a deputatiók számára készült előterjesztéseket; egyes táblázatokat velem átnézett.
Beusttal is beszéltem, s megkértem, hogy igyekezzék a béke föntartásán, s a salzburgi összejövetelnél Napoleonnal ne menjen mélyen bele a dolgokba, ne engagirozza magát. Beust azt felelte rá, hogy felségünknek ez a találkozása Napoleonnal azért szükséges, mert ő felsége különben nem mehetne el Párisba. Midőn arra figyelmeztettem, hogy a német elemmel a szövetkezést, ha lehet, el ne utasítsa, azt mondotta, hogy ő se akarja ezt tenni, csak hogy a porosz ambitiónak határai nincsenek; a poroszok be nem érik azzal, a mihez már eddig jutottak; mindenben megadni kellene magát Ausztriának, s még akkor is vágyódásuk lesz a poroszoknak német tartományainkra.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir