Román névváltozatok – Variante de denumiri româneşti S-Z
Sacoşul românesc – Sacoşu Mare
Sacoşul unguresc – Sacoşu Mare
Salina Praid – Ocna Praid
Salinele Murăş Uioarei – Ocna Mureş
Samoşfalău – Someşeni (Cluj)
Sarozpatac – Valea Seacă (Covasna)
Sasfalău – Săsăuşi (Covasna)
Sas-Feleac – Feleac (Bistriţa-Năsăud)
Sat-Şugătag – Sat-Şugatag
Satu de Necaz – Pădureni (Bihor)
Satulung – Săcele (Braşov)
Satu Mare – Satu Nou (Mureş)
Satu Mic – Victor Vlad Delamarina
Satumic – Victor Vlad Delamarina
Satu-Nou – Satu Nou (Bistriţa-Năsăud)
Satu Nou – Pescari (Caraş-Severin)
Satul-Mare – Satu Mare (Satu Mare)
Satu-Şugatag – Sat-Şugatag
Săbadul de Câmpie – Voiniceni
Săcalul de Câmpie – Bărboşi
Săcalul-de-Munte – Săcalu de Pădure
Săcădad – Săcădat (Bihor)
Săcădate – Săcădat (Bihor)
Săcălăşău Nou – Sacalasău Nou
Săcălăşău Vechi – Sacalasău
Săcmari – Satu Mare (Satu Mare)
Sălaşul Inferior – Sălaşu de Jos
Sălaşul Superior – Sălaşu de Sus
Sălăgeni – Sălăjeni (Arad)
Sălăjani – Sălăjeni (Arad)
Sălciva-de-jos – Sălciua de Jos
Sălciva-de-sus – Sălciua de Sus
Săldăbagiu – Săldăbagiu de Barcău
Săldăbagiu – Săldăbagiu de Munte
Săldăbagiu – Săldăbagiu Mic (Bihor)
Săldăbagiu de Beiuş – Săldăbagiu Mic
Săldăbagiul-de-Bărcău – Săldăbagiu de Barcău
Sălişte – Sălişte de Beiuş
Sălişte – Sălişte de Pomezeu
Sălişte – Sălişte de Vaşcău
Sălişte – Săliştea de Sus
Sălişte-Beiuş – Sălişte de Beiuş
Sălişte-de-Văscău – Sălişte de Vaşcău
Sălişte-Pomezău – Sălişte de Pomezeu
Sălişte-Pomezeu – Sălişte de Pomezeu
Sălişte-Săldăbagiu – Săldăbagiu Mic (Bihor)
Sămărtinu Deşert – Mărtineşti (Cluj)
Sămbăteni – Sâmbăteni (Arad)
Sărămaş – Sărmaş (Covasna)
Sărbu-Valea Lungă – Sârbi (Hunedoara)
Sărmătin – Sânmartin (Bihor)
Săseni – Suseni (Hunedoara)
Sătmari – Satu Mare (Satu Mare)
Sâmbăşag – Sâmbăta (Bihor)
Sâmbăta – Sâmbăteni (Harghita)
Sâmbăta de Sus Răsăriteană – Sâmbăta de Sus
Sâmbătfalău – Sâmbăteni (Harghita)
Sânandreiu – Sântandrei (Bihor)
Sâncelu de Murăş – Sângeru de Pădure
Sâncraiu – Sâncrai (Alba)
Sân-Craiu – Sâncrai (Harghita)
Sâncraiu – Sâncrai (Hunedoara)
Sâncraiu – Sâncraiu Almaşului
Sâncraiu – Sâncraiu de Mureş
Sâncraiu – Sâncraiu Silvaniei
Sâncraiu-de-Murăş – Sâncrai (Alba)
Sâncraiul-Deşert – Crăeşti (Cluj)
Sângeorgiu – Ciucsângeorgiu
Sângeorgiu (de la mănăstire) – Mânăstirea (Timiş)
Sângeorgiu cameral – Sângeorge
Sângeorgiul Nou – Sângeorzu Nou
Sângeorgiul Pădureni – Sângeorgiu de Pădure
Sângeorgiul Român – Sângeorz-Băi
Sângeorgiul Săsesc – Sângeorzu Nou
Sângeorgiul Trăscău – Colţeşti
Sângeorz – Sângeorgiu de Câmpie
Sângeorz – Sângeorgiu de Meseş
Sângeorz – Streisângeorgiu
Sângeorzul de Murăş – Sângeorgiu de Mureş
Sângeorzul de Pădure – Sângeorgiu de Pădure
Sângeorzul Nou – Sângeorzu Nou
Sângeorzul Român – Sângeorz-Băi
Sângeorzul Săsesc – Sângeorzu Nou
Sângeorzul Trăscăului – Colţeşti
Sânger – Sângeru de Pădure
Sângeroasa – Valea Frumoasă
Sângerul de câmpie – Sânger
Sângiorgiul Român – Sângeorz-Băi
Sâniacob – Iacobeni (Cluj)
Sânimbrul Gurghiului – Gurghiu
Sânioana – Sântioana de Mureş
Sânioana – Voivodeni (Mureş)
Sâniuan – Sântioana de Mureş
Sânivan – Sântioana (Cluj)
Sânjeru de pe Cîmpie – Sânger
Sânlaslăul-Niragiului – Sânvăsii
Sânmarghita – Sânmărghita (Mureş)
Sânmartin – Mărtineşti (Satu Mare)
Sân-Martin – Sânmartin (Arad)
Sânmartin – Sânmărtin (Cluj)
Sânmartin – Sânmărtinu de Câmpie
Sânmartinul de Beiuş – Sânmartin de Beiuş
Sânmartinul Deşert – Mărtineşti (Cluj)
Sânmartinul Homorodului – Sânmartin
Sânmartinul sărat – Gligoreşti
Sânmărtin – Sânmartin (Arad)
Sânmărtin – Sânmartin (Bihor)
Sânmărtin – Sânmartin (Harghita)
Sânmărtin – Sânmartin de Beiuş
Sânmărtin – Sânmărtinu de Câmpie
Sânmărtin-Măcicaş – Sânmărtin (Cluj)
Sânmărtinu-de-pe-Niraj – Mitreşti
Sânmărtinul deşert – Mărtineşti (Cluj)
Sânmărtinul Maghiar – Sânmartinu Maghiar
Sânmărtinul Niragiului – Mitreşti
Sânmiclăuş – Nicoleşti (Mureş)
Sân-Miclăuş – Sânnicoară (Bistriţa-Năsăud)
Sânmiclăuş – Sânnicoară (Cluj)
Sânmiclăuş – Sânnicolau de Beiuş
Sânmiclăuş – Sânnicolau de Munte
Sânmiclăuş Mare – Sânnicolau Mare
Sânmiclăuşul-mare – Sânnicolau Mare
Sânmiclăuşul-mic – Sânnicolau Mic
Sânmiclăuşul-român – Sânnicolau Român
Sânmihaitelic – Sânmihai de Pădure
Sânmihaiu – Mihăileni (Harghita)
Sânmihaiu – Sânmihaiu de Câmpie
Sânmihaiul de Jos – Mihai Viteazu (Cluj)
Sânmihaiul de Pădure – Sânmihai de Pădure
Sânmihaiul de Sus – Mihai Viteazu (Cluj)
Sânmihaiul deşert – Sânmihaiu Almaşului
Sânmihaiul-unguresc – Mihăieşti (Cluj)
Sânnicolau – Sânmiclăuş (Satu Mare)
Sânnicolaul – Sânnicolau Român
Sânpaulul-unguresc – Sânpaul
Sânpetru – Petreşti (Alba)
Sânpetru – Sânpetru Almaşului
Sânpetru – Sânpetru de Câmpie
Sânpetrul Nemţesc – Sânpetru German
Sânşimon – Sânsimion (Mureş)
Sânt Petru – Sânpetru (Braşov)
Sânt Simon – Sânsimion (Harghita)
Sânta Elena – Sfânta Elena
Sânta Maria – Sântă Maria
Sântana Niraj – Sântana Nirajului
Sânt-Andraşu – Sântandrei (Hunedoara)
Sântandreiu – Sântandrei (Hunedoara)
Sântandreiu – Sântandrei (Mureş)
Sântandreş – Sântandrei (Hunedoara)
Sântămaş – Tomeşti (Harghita)
Sântă-Măria – Simeria (Covasna)
Sântă-Măria de Sus – Feliceni
Sântcrai – Sâncrai (Hunedoara)
Sântea Mare – Sintea Mare
Sânteşti – Dumbrăviţa (Timiş)
Sântindrieş – Sântandrei (Hunedoara)
Sânt-Ioana – Sântioana (Bistriţa-Năsăud)
Sântioana – Sântioana de Mureş
Sântioana – Voivodeni (Mureş)
Sântioana Săsească – Sântioana (Bistriţa-Năsăud)
Sântioana Săsească – Sântioana (Mureş)
Sântion-Laborfalău – Sântionlunca
Sântion-Lunca – Sântionlunca
Sântmărtin – Sânmartin (Bihor)
Sânt Petru – Sânpetru (Braşov)
Sântsimon – Sânsimion (Harghita)
Sânt Simon – Sânsimion (Harghita)
Sântşimon – Sânsimion (Mureş)
Sâplac – Suplacu de Tinca
Scaldele-Vămii – Valea Măriei
Sebeşul Mare – Valea Drăganului
Sebeşul Săsesc – Sebeş (Alba)
Sebişul de Jos – Sebeşu de Jos
Sebişul de Sus – Sebeşu de Sus
Selejeani – Sălăjeni (Arad)
Selejeni – Sălăjeni (Arad)
Seleuş – Cartierul Nuferilor
Seleuşul mare – Seleuş (Mureş)
Seleuşul Mic – Seleuş (Mureş)
Seleuşul Săsesc – Seleuş (Mureş)
Selişte – Sălişte (Bihor)
Seliştie – Sălişte (Maramureş)
Semlacul mic – Şemlacu Mic
Semlacul-mare – Şemlacu Mare
Semlacul-Mare – Şemlacu Mare
Semlacul-Mic – Şemlacu Mic
Sepsi-Sân-Jiorz – Sfântu Gheorghe
Sereda – Miercurea Nirajului
Sereda-Ciucului – Miercurea Ciuc
Sfânta Chiriţa – Gălăţeni
Sfânta Ghiriţa – Gălăţeni
Sfânta Măria – Sântă Maria
Sfântul Paul – Sânpaul (Arad)
Sfînta-Cătălina-Dorna – Cătălina (Cluj)
Sibişelul Nou – Sibişelu Nou
Siderişu Mare – Mura Mare
Sidrieşul-mare – Mura Mare
Sidrieşul-mic – Mura Mică
Sighet – Sighetu Marmaţiei
Sighet – Sighetu Silvaniei
Sighetu-Maramurăşului – Sighetu Marmaţiei
Silivaşu Romînesc – Silivaş (Alba)
Silivaşul de Jos – Silvaşu de Jos
Silivaşul de Sus – Silvaşu de Sus
Silvaşul de Câmpie – Silivaşu de Câmpie
Silvaşul Inferior – Silvaşu de Jos
Silvaşul-român – Silivaş (Alba)
Silvaşul Superior – Silvaşu de Sus
Silvaşul unguresc – Pruniş
Simeria Colonie – Simeria (Hunedoara)
Simoneşti – Sânsimion (Harghita)
Sinjeru de pe Cămpie – Sânger
Sita Buzău – Sita Buzăului
Sitani-Turbureşti – Sitani
Sitaş-Cristur – Cristuru Secuiesc
Sîiacob – Iacobeni (Cluj)
Sîmbăta Răsăriteană – Sâmbăta de Sus
Sînioana – Sântioana (Bistriţa-Năsăud)
Sîn-Iştvan – Ştefăneşti (Mureş)
Sînmarghita – Sânmărghita (Cluj)
Sîn-Martinu-Homorodului – Mărtiniş
Sîn-Mihaitelic – Sânmihaiu de Câmpie
Sîn-Mihaiu – Mihăieşti (Cluj)
Sîn-Mihaiu – Mihăileni (Harghita)
Sîn-Palu-Homorodului – Sânpaul (Harghita)
Sîn-Petru-Homorodului – Petreni (Harghita)
Sînt-Imbru – Sântimbru (Harghita)
Sînt-Joana – Voivodeni (Mureş)
Sîntuioana – Sântioana (Mureş)
Slagna – Zlagna (Caraş-Severin)
Slatina – Slatina de Criş
Slatina – Slatina de Mureş
Slatina Timişului – Slatina-Timiş
Slatina-mică – Slatina-Timiş
Socetu – Socet (Hunedoara)
Sohodol-Lazuri – Sohodol (Bihor)
Soimuşul-Mic – Şoimuşu Mic
Soimuşu-Mare – Şoimuşu Mare
Solnoc-Păţăluşa – Izvoarele (Bihor)
Solovătrul Gurghiului – Solovăstru
Sombatfalău – Sâmbăteni (Harghita)
Someşfalău – Someşeni (Cluj)
Someş-Săplac – Aluniş (Sălaj)
Somoşeni – Someşeni (Cluj)
Somoşeni – Someşeni (Satu Mare)
Somoştelec – Someşeni (Satu Mare)
Somoştelnic – Şomoştelnic
Soporul de Jos – Supuru de Jos
Soporul de Sus – Supuru de Sus
Sotielicu – Sărata (Cluj)
Sotielnic – Sărata (Cluj)
Spermezeu-Şesuri – Şesuri Spermezeu-Vale
Spinuş – Spinuş de Pomezeu
Spinuş-Pomezău – Spinuş de Pomezeu
Spinuş-Pomezeu – Spinuş de Pomezeu
Spurcani – Bistra (Bihor)
Staierdorf-Anina – Steierdorf
Stâna de sus – Stâna (Satu Mare)
Stănceşti-Ohaba – Stânceşti-Ohaba
Stăjeriş – Stejeriş (Mureş)
Stefănel – Ştefăneşti (Timiş)
Stejaru – Valea Stejarului (Timiş)
Stejăriş – Stejeriş (Cluj)
Strâmba – Livada (Hunedoara)
Strâmba – Satu Lung (Cluj)
Strâmba – Stupinii (Sălaj)
Strâmbul Băiuţului – Strâmbu-Băiuţ
Strei-Plopi – Plopi (Hunedoara)
Streiu-Ohaba – Ohaba Streiului
Streiu-Plopii – Plopi (Hunedoara)
Streiu Săcel – Strei-Săcel
Streiu-Sângeorgiu – Streisângeorgiu
Streiu-Sângeorz – Streisângeorgiu
Streja-Cârţişoara – Cârţişoara
Streza-Cîrţişoara – Cârţişoara
Stupini – Stupinii Prejmerului
Stupinii – Stupini (Sălaj)
Stupini-Subobrej – Stupinii Hărmanului
Suplac – Suplacu de Barcău
Suplac – Suplacu de Tinca
Suplac-de-Tinca – Suplacu de Tinca
Suplacul-de-Tinca – Suplacu de Tinca
Suporu de Jos – Supuru de Jos
Suporu de Sus – Supuru de Sus
Surda-Dumitreşti – Dumitreştii
Surduc-Copalnic – Copalnic
Surducul-Mare – Surducu Mare
Şaldorf – Mihăileni (Sibiu)
Şamşudul de Câmpie – Şincai
Şandrufalău – Alexandriţa
Şantatelec – Izvoru Trotuşului
Şarchiuz – Livada (Satu Mare)
Şarchiuz Uilac – Livada Mică
Şarlotenburg – Charlotenburg
Şaroşul – Şaroş pe Târnave
Şaroşul pe Târnave – Şaroş pe Târnave
Şaroşul Săsesc – Şaroş pe Târnave
Şaroşul Unguresc – Delenii
Şărmaş – Sărmaş (Harghita)
Şărmaşu – Sărmaş (Harghita)
Şăulia de Câmpie – Şăulia
Şăulia Română – Şeulia de Mureş
Şchei – Scheii Braşovului
Şebişul Mare – Valea Drăganului
Şebişul Nou – Sibişelu Nou
Şebişul săsesc – Sebeş (Alba)
Şepşi-Măgheruş – Măgheruş
Şepşi-Sângeorgiu – Sfântu Gheorghe
Şepşi-Sângeorz – Sfântu Gheorghe
Şeulia română – Şeulia de Mureş
Şeuşa de Câmpie – Şăuşa de Câmpie
Şibişelul-vechiu – Sibişel
Şieu-Cristur – Cristur-Şieu
Şieul de Jos – Şieu (Bistriţa-Năsăud)
Şieul Mare – Şieu (Bistriţa-Năsăud)
Şieu-Măgheruş Vale – Valea Măgheruşului
Şiminfalăul de Jos – Şimoneşti
Şimlău – Şimleu Silvaniei
Şimleu – Şimleu Silvaniei
Şimleul Sălagiului – Şimleu Silvaniei
Şimleul Sălajului – Şimleu Silvaniei
Şimona – Sânsimion (Mureş)
Şinfalău – Corneşti (Cluj)
Şiolomoşu – Sărmaş (Harghita)
Şiolteanu – Mihai Viteazu (Mureş)
Şiriagu – Floreşti (Bistriţa-Năsăud)
Şoale – Mihăileni (Sibiu)
Şoimoş-Buciava – Buceava-Şoimuş
Şoimoşul Român – Stupini (Bistriţa-Năsăud)
Şoimul – Mădăraş (Satu Mare)
Şoimuş-Buciava – Buceava-Şoimuş
Şoimuş-Petreasa – Petreasa
Şoimuş-Petreasa – Şoimuş (Bihor)
Şoimuş-Petroasa – Şoimuş (Bihor)
Şoimuşu Mic – Şoimuş (Alba)
Şoimuşul murăşan – Şoimuş (Hunedoara)
Şoimuşul Mureşan – Şoimuş (Hunedoara)
Şoimuşul Român – Şoimuş (Mureş)
Şombora – Jimbor (Braşov)
Şomfalău – Corneşti (Cluj)
Şomfalău – Corneşti (Mureş)
Şomfalău – Sărata (Bistriţa-Năsăud)
Şomfalăul-de-Jos – Ocna de Jos
Şomfalăul-de-Sus – Ocna de Sus
Şomoşdeu – Corneşti (Mureş)
Şomtelec – Corneşti (Cluj)
Şoncutu Mic – Şomcutu Mic
Şonfalău – Corneşti (Cluj)
Şonfalău – Corneşti (Mureş)
Şopotul vechiu – Şopotu Vechi
Ştaieru-Boşneagului – Moldoviţa
Şugag-Mărtinie – Mărtinie
Şumfalău – Sărata (Bistriţa-Năsăud)
Şumuştelnic – Şomoştelnic
Tămpa – Tâmpa (Hunedoara)
Tărpeni – Tărpiu (Bistriţa-Năsăud)
Tărpiiu – Tărpiu (Bistriţa-Năsăud)
Tătăreşti – Tătărăştii de Criş
Tătăreşti-de-Criş – Tătărăştii de Criş
Tău Satului – Tău (Mureş)
Tăul Boilor – Deleni (Mureş)
Tăuthaza – Crişeni (Cluj)
Tâmpahaza – Rădeşti (Alba)
Tâmpăhaza – Rădeşti (Alba)
Târgul Lăpuşului – Târgu Lăpuş
Târgul Mureşului – Târgu Mureş
Târgul Săcuiesc – Târgu Secuiesc
Târgul Săcuilor – Târgu Secuiesc
Târnava – Târnava de Criş
Târnava-Sân-Martin – Târnăveni
Târpiu – Tărpiu (Bistriţa-Năsăud)
Techerepatac – Valea Strâmbă
Tecuşul Vechi – Ticuşu Vechi
Teleacul – Teleac (Mureş)
Teleacuri – Teleac (Alba)
Telecfalău – Teleac (Harghita)
Telechi-Recea – Recea Nouă
Telechi-Reci – Recea Nouă
Teliuc – Teliucu Inferior
Teliucul de jos – Teliucu Inferior
Teliucul de sus – Teliucu Superior
Teocul de Jos – Tiocu de Jos
Teocul de Sus – Tiocu de Sus
Teoteleac – Gălăşeni (Sălaj)
Teremia Mică – Tirimioara
Terpiiu – Tărpiu (Bistriţa-Năsăud)
Terpiu – Tărpiu (Bistriţa-Năsăud)
Terptiiu – Tărpiu (Bistriţa-Năsăud)
Tetiş – Chechiş (Maramureş)
Ticuşul Român – Ticuşu Nou
Ticuşul Românesc – Ticuşu Nou
Ticuşul Românilor – Ticuşu Nou
Ticuşul Saşilor – Ticuşu Vechi
Ticuşul Săsesc – Ticuşu Vechi
Ticvanul Mare – Ticvaniu Mare
Ticvanul Mic – Ticvaniu Mic
Timiş-Slatina – Slatina-Timiş
Timpa – Tâmpa (Hunedoara)
Tirimia Mică – Tirimioara
Tirimia-mare – Teremia Mare
Tirimia-mică – Teremia Mică
Tohanul-Vechiu – Tohanu Vechi
Tolvadia – Livezile (Timiş)
Tolvădia – Livezile (Timiş)
Tomnatec – Tomnatic (Bihor)
Tomnatecul de Jos – Tomnatec
Toncea – Tonciu (Bistriţa-Năsăud)
Topa-deşeartă – Topa Mică
Topa-Mare – Sâncraiu Almaşului
Topa-Sâncraiu – Sâncraiu Almaşului
Topliţa română – Topliţa (Harghita)
Topliţa Românească – Topliţa (Harghita)
Totelec – Gălăşeni (Sălaj)
Totfalăul Mare – Sârbi (Bihor)
Totvărădia – Vărădia de Mureş
Tranişul Mare – Someş-Guruslău
Trăscău-Sângeorgiu – Colţeşti
Tritiul de Jos – Tritenii de Jos
Tritiul de Sus – Tritenii de Sus
Tritiul din Sus – Tritenii de Sus
Tritul de jos – Tritenii de Jos
Tritul de Sus – Tritenii de Sus
Tuhat – Tohat (Maramureş)
Turdaşul-român – Turdaş (Alba)
Tuşnad-Băi – Băile Tuşnad
Tuşnadu-Uifalău – Tuşnadu Nou
Ţărmurea – Ţărmure (Arad)
Ţânţari – Dumbrăviţa (Braşov)
Ţânţariu – Dumbrăviţa (Braşov)
Ţigăneşti – Ţigăneştii de Beiuş
Ţigăneşti – Ţigăneştii de Criş
Ţigăreni – Pădurenii (Cluj)
Uifalău – Satu Nou (Bistriţa-Năsăud)
Uifalău – Satu Nou (Mureş)
Uifalău – Suseni (Harghita)
Uifalău-Homorodului – Satu Nou
Uifalăul Borşei – Vultureni
Uifalăul Săsesc – Satu Nou (Bistriţa-Năsăud)
Uifalăul-săsesc – Corvineşti
Uifalăul-unguresc – Vultureni
Uilac – Uileacu Şimleului
Uilaca – Delureni (Bistriţa-Năsăud)
Uilacu – Uileacu Şimleului
Uilacul Beiuşului – Uilacu de Beiuş
Uileac – Delureni (Bistriţa-Năsăud)
Uileac – Uilac (Harghita)
Uileac – Uileacu de Munte
Uileac-Criştelec – Criştelec
Uileac-de-Beiuş – Uilacu de Beiuş
Uileac-de-Criş – Uileacu de Criş
Uileacul de Câmpie – Delureni (Bistriţa-Năsăud)
Uileacul deşert – Uileacu de Criş
Uileacul Hododului – Someş-Uileac
Uisenteş – Dumbrăviţa (Timiş)
Uleşi – Ulieş (Hunedoara)
Ulieşu – Ulieş (Harghita)
Ulieşul – Ulieş (Harghita)
Ulieşul-mare – Ulieş (Mureş)
Unirea – General Berthelot
Uricani-Hobiceni – Uricani
Uricani-Hobiţeni – Uricani
Urieşul de jos – Urisiu de Jos
Urieşul de sus – Urisiu de Sus
Urisiul-de-Jos – Urisiu de Jos
Urisiul-de-Sus – Urisiu de Sus
Urisîu-de-Jos – Urisiu de Jos
Urisîu-de-Sus – Urisiu de Sus
Urişua din Jos – Urisiu de Jos
Urişua din Sus – Urisiu de Sus
Urişul de Jos – Urisiu de Jos
Urişul-de-sus – Urisiu de Sus
Urmeniş – Ormeniş (Mureş)
Urmenişu – Urmeniş (Bistriţa-Năsăud)
Urminiş – Urmeniş (Maramureş)
Urviş-Beliu – Urvişu de Beliu
Uzinele Gábor Áron – Vlăhiţa-Nouă
Uzinele Sigismund – Sub Cetate (Harghita)
Uzinele Vechi – Buza Turcului
Uzinele Vlăhiţa – Vlăhiţa-Nouă
Vadu Dobrei – Vadu Dobrii
Vadu Gura Dobrii – Vadu Dobrii
Vadu Şercaiei – Vad (Braşov)
Vaidafalăul Mare – Voivodeni (Braşov)
Vaidafalăul Mic – Voivodenii Mici
Vaidahaza – Voivodeni (Sălaj)
Vaida-Rece – Recea (Braşov)
Vaida-Recea – Recea (Braşov)
Vaidasig – Gura Arieşului
Vaidasîg – Gura Arieşului
Vaidei-de-Munte – Râu Mic
Vaideii de Munte – Râu Mic
Vainafalău – Valea Voineşti
Valcăul-de-Sus – Valcău de Jos
Valcăul Românesc – Valcău de Jos
Valcăul Unguresc – Valcău de Jos
Valcăul-unguresc – Văleni (Cluj)
Valea Belinului – Belin-Vale
Valea Barnii Deal – Valea Barnii
Valea Barnii Vale – Valea Barnii
Valea Bartoş – Valea Bortoş
Valea-Bîrnii – Valea Barnii
Valea Bloşii – Izvoarele (Maramureş)
Valea Bolvaşniţei – Valea Bolvaşniţa
Valea Boului – Păltiniş (Caraş-Severin)
Valea-Brădetului – Merişor (Covasna)
Valea Bulbucului – Valea Mare (Alba)
Valea Caldă Mare – Valea Caldă
Valea Caldă Mică – Valea Caldă
Valea Chintăului – Valea Chinteni
Valea-Dâlji – Valea Dâljii
Valea-Dâlşii – Valea Dâljii
Valea de Jos – Vale (Harghita)
Valea de Sus – Vale (Harghita)
Valea-Dosului – Izvoru Ampoiului
Valea Frăţii – Valea Frăţiei
Valea Geoagelului – Geogel
Valea-Geoăgelului – Geogel
Valea Geogelului – Geogel
Valea Gerţia – Gersa I.. II.
Valea Gobii – Valea Goblii
Valea Hireanului – Valea Hranei
Valea Hranii – Valea Hranei
Valea Hreanului – Valea Hranei
Valea iepii – Poieniţa (Hunedoara)
Valea Ierei – Valea Ierii
Valea Intunecoasă – Valea Întunecată
Valea Lisnăului – Lisnău-Vale
Valea Loznii – Valea Loznei
Valea lui Boroş – Valea Boroş
Valea lui Coti – Valea lui Cati
Valea Lungă – Valea Lungă Română
Valea Lungă Maghiară – Valea Lungă Română
Valea Lungă Mare – Valea Lungă Română
Valea Lupşei – Valea Lupşii
Valea-mare – Valea Mare de Codru
Valea Mare – Valea Bistrei
Valea Mare – Valea Mare de Criş
Valea-mare – Valea Mare de Codru
Valea Mării – Valea Mare (Bistriţa-Năsăud)
Valea Neagră – Valea Crişului (Bihor)
Valea Neagră – Valea de Jos
Valea Neagră – Valea de Sus
Valea Neagră de Criş – Valea Crişului (Bihor)
Valea neagră de Jos – Valea de Jos
Valea Neagră de Sus – Valea de Sus
Valea Peştilor – Valea Peştelui
Valea Petrişului – Valea Pietrişului
Valea Pietrişului – Dumbrava-Vale
Valea Porcului – Fântânele (Maramureş)
Valea porcului – Valea Stejarului (Maramureş)
Valea Rajkó – Valea Raico
Valea Răchitiş – Răchitiş (Bacău)
Valea-rea – Valea Unguraşului
Valea-rea – Vălişoara (Sălaj)
Valea Rea – Valea Unguraşului
Valea Rea – Vălişoara (Sălaj)
Valea-sacă – Valea Seacă (Satu Mare)
Valea Sângelui – Verveghiu
Valea Sângeorzului – Valea Sângeorgiului
Valea Sârbului – Valea Lungă (Hunedoara)
Valea Şanta – Izvoru Trotuşului
Valea Şapartocului – Valea Albeştiului
Valea Şarpotocului – Valea Albeştiului
Valea Şurei – Valea Şurii
Valea Tinoasă – Valea lui Cati
Valea Ungurească – Făgetu
Valea Uzei – Valea Uzului
Valea Verde – Sohodol-Vale
Valea Vinţii – Valea Lupşii
Valea Vinţii – Valea Vinţului
Valea-Vişăului – Valea Vişeului
Valendorf – Văleni (Braşov)
Vama Oltului – Podu Oltului
Vama Timişului – Timişu de Jos
Vama Timişului – Timişu de Sus
Varoşfalău-Homorodului – Orăşeni
Varţa de Jos – Oarţa de Jos
Varţa de Jos – Vaţa de Jos
Varţa de Sus – Oarţa de Sus
Varţa de Sus – Vaţa de Sus
Varviz – Subcetate (Harghita)
Vasiova – Bocşa Vasiovei (Caraş Severin)
Vaşcapău – Poarta Sălajului
Vaşcapu – Poarta Sălajului
Vălani – Vălani de Pomezeu
Vălani Pomezeu – Vălani de Pomezeu
Vălcăndorf – Vulcan (Mureş)
Vălcăul-de-Jos – Valcău de Jos
Vălcăul-român – Valcău de Jos
Vălcăul-unguresc – Valcău de Jos
Vălcele – Vâlcele (Covasna)
Vălcelele bune – Vâlcelele Bune
Vălcelele rele – Vâlcele (Hunedoara)
Văleni – Vălenii de Arieş
Văleni – Vălenii Lăpuşului
Văleni – Vălenii Şomcutei
Văleni-Sat – Dealu Negru (Cluj)
Vălenii de jos – Chiheru de Jos
Vălenii de sus – Chiheru de Sus
Vălieneşti – Valea Vinţului
Vărzariu-de-jos – Vărzarii de Jos
Vărzariu-de-sus – Vărzarii de Sus
Văsiova – Bocşa (Caraş Severin)
Văsiova – Bocşa Vasiovei (Caraş Severin)
Văşdoci – Luncşoara (Arad)
Văşîova – Bocşa Vasiovei (Caraş Severin)
Vâlcandorf – Vulcan (Mureş)
Vâlcândorf – Vulcan (Braşov)
Vâlcândorf – Vulcan (Mureş)
Vâlcelele Rele – Vâlcele (Hunedoara)
Vâlcindorf – Vulcan (Mureş)
Vârtoape – Şugag-Vârtoape
Vâşmort – Roşiori (Satu Mare)
Velcher – Răzoare (Mureş)
Velcheriu – Răzoare (Mureş)
Velcherul de câmpie – Răzoare (Mureş)
Venetia de Jos – Veneţia de Jos
Vereşmort – Roşiori (Satu Mare)
Vermiş – Vermeş (Bistriţa-Năsăud)
Verzarii de Jos – Vărzarii de Jos
Verzarii de Sus – Vărzarii de Sus
Vesăud – Veseud # Chirpăr
Vesăud – Veseud # Slimnic
Veseud-Agnita – Veseud # Chirpăr
Veseud-Şeica – Veseud # Slimnic
Vidacutul – Vidacutul Unguresc
Vidacutul săcuesc – Vidacutul Unguresc
Vidacutul-român – Vidacut
Vidacutu-Romînesc – Vidacut
Vidra de Jos – Vidra (Alba)
Vidra de Sus – Avram Iancu (Alba)
Vidra din Sus – Avram Iancu (Alba)
Viile Cetatea Medieş – Medieş-Vii
Viile Iermata Haltă – Giarmata Vii
Viile Iermatei – Giarmata Vii
Viile Ioarăşului – Oraşu Nou-Vii
Viile Sătmarului – Viile Satu Mare
Vima Drăcească – Vima Mică
Vinga Nouă – Călugăreni (Arad)
Vinţu de Sus – Unirea (Alba)
Vireag – Floreşti (Bistriţa-Năsăud)
Visa de Jos – Ghijasa de Jos
Visa de Sus – Ghijasa de Sus
Visuia de Câmpie – Visuia
Vişăul de Jos – Vişeu de Jos
Vişăul de Mijloc – Vişeu de Mijloc
Vişăul de Sus – Vişeu de Mijloc
Vişene de Jos – Vişeu de Jos
Vişene de Mijloc – Vişeu de Mijloc
Vişene de Sus – Vişeu de Mijloc
Vişuia de Câmpie – Visuia
Vîlcău-Unguresc – Văleni (Cluj)
Voineşti – Valea Voineşti
Voivodeni-Aldeşti – Aldeşti (Arad)
Voivodeni-Aldeşti – Voivodeni (Arad)
Voivodenii-mari – Voivodeni (Braşov)
Vorumloc – Valea Viilor (Sibiu)
Voşdoci – Luncşoara (Arad)
Voşdoci-Lungşoara – Luncşoara (Arad)
Vurmloc – Valea Viilor (Sibiu)
Zamsâncraiu – Sâncraiu (Cluj)
Zam-Sân-Craiu – Sâncraiu (Cluj)
Zălanpatac – Valea Zălanului
Zălanpătac – Valea Zălanului
Zăul de Câmpie – Zau de Câmpie
Zimandul vechiu – Zimandcuz
Zoltan – Mihai Viteazu (Mureş)
Zona Ciucului – Cartierul Ciucului
Zorlenţul Mic – Zorlencior