JÚDÁS DICSŐSÉGE ÉS HALÁLA

Full text search

JÚDÁS DICSŐSÉGE ÉS HALÁLA
Az Adaza melletti nagy csata Júdás utolsó nagy diadalát hozza. A zsidóság ádáz ellensége, Nikanór újra alulmarad, s ezúttal élete is odavész, levágott fejét és kezeit a jeruzsálemi várfalakra tűzik.
Ezt a győzelmet elég nehéz megmagyarázni, akár az előzmények felől, akár a nyomában következők felől nézzük. Amint láttuk, a jeruzsálemi megadás után hosszú ideig úgy hat, mintha Júdásnak nem volna ütőképes hadereje, csak a fegyvertelen ellenség ellenében tudna hathatósan fellépni. Röviddel ezután egy kisebb és egy nagyobb ütközetben legyőzi, illetve utóbb megsemmisíti a rátámadó hatalmas reguláris hadsereget, vezérével együtt. Arra kell gondolnunk, hogy az eseményeknek a Bibliában való előadása lehet hézagos itt.
Azt viszont már aligha értjük, miért hagyja a serege faképnél Júdást a beérzeti csata előtt – Kr. e. 160-ban –, megrettenve az ellenség túlerejétől. Ilyen helyzetben már eddig is többször voltak, mindig is nagy számbeli hátrányban indultak csatáikba, ám Júdás lelkesítő szavai felbátorították őket, és legtöbbnyire – győztek. Miért épp a nagy adazai diadal után száll mélypontra a bátorságuk? Nem épp azt várnánk, hogy Nikanór legyőzésétől szárnyakat kaptak, s abból is oroszlán lett, aki netán gyávább volt odáig?
Ezt a rejtélyt már meg nem oldjuk. Elég annyi, hogy a hős Júdás holtan marad a csatatéren. Ő kihullt a sorból, de fivérei, Jonatán és utóbb Simon a helyébe lépnek, hogy több szerencsével és a harc mellett olykor sikeres diplomáciai lépésekkel vigyék tovább a zsidóság vallási és nemzeti szabadságának ügyét.
 
A második makkabeusi könyv ezen a ponton be is fejezi az események előadását – hogy egészen pontosak legyünk, már egy kevéssel előbb: az adazai győzelemről és Nikanór csúfos végéről számol be utolsónak. Én ugyan lényegében az első könyv alapján formáltam meg a magam szövegét, itt most mégis inkább a második példáját követem, és Júdás halálával lezárom a Makkabeusok háborújának történetét, egyszersmind az Ószövetséget is. Ami ezután jön, az többnyire ismétlésként hatna: újabb s egyre kuszább trónviszályok a Szeleukida uralkodóházban, királyi kedvezések és királyi üldözések a zsidóság irányában, újabb háborúk, győzelmek és vereségek.
Álljon itt mégis legalább csupasz váza az eseményeknek!
Júdás halála és a végzetes csata szétzilálta az ellenállás erőit, Bakkhidész, Alkimosz és az idegen hatalom hívei kerekedtek felül. Jonatán, aki bátyja halála után átvette a vezérséget, a Jordán mocsarai között bujdosott kevés megmaradt emberével. Évekbe telt, amíg új harcosokat toborozva megerősödtek, és csatát nyernek Bakkhidész ellenében. Ekkor újabb trónkövetelő támadt Démétriosz ellen, a megölt Antiokhosz Eupatór fivére, Alexandrosz Balasz, aki Ptolemaiosz egyiptomi király veje lett, és harcot indított a Szeleukidák trónjáért. Alexandrosz is és Démétriosz is szövetségesének igyekezett megnyerni Jonatánt – ő Alexandrosz (150–145) hívéül szegődött, aki főpappá, majd helytartóvá nevezte ki, mihelyt legyőzte és megölte Démétrioszt. Nem sokkal utóbb az inga újra előbbi állapotába lendült vissza, most a legyőzött Démétriosz azonos nevű fia jelentette be nyomatékos igényét a trónra, és legyőzve ellenfelét, annak apósától is segítve, hétévi uralomra rendezkedhetett be.
Jonatánnak sikerült átvészelnie ezt a hatalmi fordulatot is, utóbb elnyerte II. Démétriosz „Nikátor” („Győzelmes”) kegyét és megerősítését a főpapi poszton. Rövidesen mégis szembefordult ezzel a pártfogójával, mert ismét csak lendült az inga, most Alexandrosz fia, VI. Antiokhosz lett a trónkövetelő, és igen kedvező ajánlattal nyerte meg Jonatánt és Simont. E sűrű politikai pálfordulásokat aligha róhatjuk fel Jonatánnak, hiszen neki csak az volt az érdeke, hogy minden körülmények között igyekezzék a legtöbb előnyt kiaknázni Júdea és a jeruzsálemi zsidó közösség számára. Ráadásul a tény, hogy királyok és trónkövetelők versengve igyekeztek megnyerni őt, csakis annak a jele, hogy már politikai és katonai tényezőnek számított ebben a térségben. Végül mégis az okozta vesztét, hogy egy ponton nem volt hajlandó további köpenyegfordításra: amikor Trüphón hadvezér fondorkodni kezdett ura, VI. Antiokhosz ellen. Trüphón tárgyalások ürügyével elcsalta Jonatánt a tengerparti Ptolemaiszba, és ott elfogta, utóbb pedig hitszegő módon megölette. Utóbb ez lett a sorsa az ifjú Antiokhosznak is, akit ugyan hatodiknak nevezünk, de valósággal sosem jutott el a trónig.
142-ben lépett Jonatán helyébe Simon, aki a második legidősebb volt a fivérek között. Ő természetesen II. Démétriosz hűségére tért vissza, már csak azért is, mert harcban állt a királlyal is ellenséges Trüphónnal, aki ez idő tájt Júdeát dúlta. Sikeresen legyőzte Trüphónt, és végbevitte azt is, ami fivéreinek még nem sikerült: elfoglalta Jeruzsálem várát, az idegen hatalom utolsó erődjét júdeai földön.
Simont a maga és bátyjai érdemeiért a nép 140-ben nagy ünnepségek között ismerte el örökös főpapnak, fővezérnek és fejedelemnek – görög szóval ethnarkhésznak –, és ami még fontosabb, ezeket a címeket örökletesnek jelentette ki a Hasmoneus (azaz Makkabeus) családban.
II. Démétriosz után a fivére, VII. Antiokhosz lett a király, és ő is megerősítette Simont a főpapi és hűbéres fejedelmi tisztségében. Később ugyan megvonta tőle jóindulatát, de ez a zsidóság főpapjának hatalmi állásában már nem jelentett lényeges változást.
Simont hatalma teljében tőrbe csalta és két fiával együtt megölte egy bizonyos Ptolemaiosz, aki Simon veje volt – ezzel az eseménnyel, amely 134-ben tőrtént, zárul az első és hosszabbik makkabeusi könyv.
 
Ami még ezután jött, azt már nem a Bibliából ismerjük.
Egyetlen életben maradt fiának, Jánosnak, Simon még életében átadta a hadvezetői méltóságot. 134-ben tehát János lett a főpap és fejedelem is, és harmincéves uralma alatt, sikeres hadakozásaival, egész Palesztinára kiterjesztette uralmát. Országa csaknem akkora lett, mint volt hajdan a dávidi időkben. A görögös Joannész Hürkanosz nevet vette fel, és attól fogva minden Hasmoneus görög nevet viselt.
Fia, I. Arisztobulosz (104–103) használta elsőként a királyi címet, és ugyancsak vele kezdődtek a trónért folyó áldatlan testvérharcok, amelyek fiai között is folytatódtak. Kr. e. 63-ban Róma lépett közbe; Pompeius letette II. Arisztobuloszt, és bátyját, II. Hürkanoszt hagyta meg egy Júdeára „visszanyesett” országocska királyának. Végül 37-ben a zsidók hajdani országa római provincia lett. A szétszabdalt terület négy darabján névlegesen „szövetséges” királyok, tetrarchák uralkodtak, de a valódi hatalom immár a prokonzul kezében volt.
A Makkabeusok első és második könyvét nem találjuk a zsidók és a protestánsok ószövetségi Bibliájában – túl későiek, és már eredetileg is görögül íródtak. (A második könyvön érződik is, hogy szerzője igyekszik a görög történelmi művek pompás retorikus stílusát követni – a vértanú anya és hét fia például mind formás szónoklatot rögtönöz, mielőtt a vérpadra lépne.) Mégis értékes dokumentumai a zsidó nép történetének, azon túl pedig vallásos gondolkodásuk fejlődésére is fényt vetnek, és néhány mozzanatukkal közelebb vezetnek a keresztény Biblia második könyvének, az Újszövetségnek a világához.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir