Hirdetmény az iparműkiállitási sors játékról

Full text search

Hirdetmény az iparműkiállitási sors
játékról*.
Az országos iparműkiállitást, mint a t. közönségnek már is tudtával van, az Iparegyesület ő fenségének az ország Nádorának honi iparunk iránt ezuttal is tanusitott nagy lelkü pártfogásából a nemzeti Museumban rendezendi, s augustus hónap elejével megnyitandja Szerk
Iparköri vállalkozóink, gyárnokok, mesteremberek s egyéb művesek, mint reméljük, s több már beérkezett jelenkezésekből tudjuk, ez idei iparmükiállitásunkon olly tükrözetét adandják hazai műiparunknak, melly a nemzet fogalmát országunk iparos képességeinek fejledéséről az örvendetes, sőt büszkitő öntudat fokára emelendi. Ezt eszközölhetni: törekvésünk most, s örömünk lesz majd. Azonban, őszintén kell bevallanunk, hogy kiállitásunk nagyobbszerűsége iránti reményeink aggodalommal is bántanak iparosaink tekintetében. Műiparunkra elszegényedett országunk tetemesebb tőkék örökségét vagy csak előlegező segedelmeit sem juttathatá, sőt inkább anyagi jóllétének fejlődését nagy részint a műipartól, mint egyik hathatós tényezőtől, az ország maga várja; – némelly állapotaink rendezetlensége továbbá akadály volt, miért hogy műiparunk külföldön sem nyerhete nagyobb segély-kölcsönöket, az idő végre, melly a kitartó szorgalmat nagy eredmények sikerével áldja meg, még sokkal rövidebb iparközi kezdeményeink átalánosabb megindulása óta, semhogy amaz áldásból a gazdagság ezreit meg tökésithette volna iparosztályunk. Ez a most előszámlált körülmények következtében, bár a legtöbbnyire külföldön gyarapitott vagy egyenesen onnan hozott műértelemben, képességekben és munkás törekvésekben gazdag, mégis az anyagiakban szegény, erőtlen jobbadán. S pedig annyira, miszerint ha félnünk kell, hogy sok gyáraink és műhelyeink munkássága ezuttal is képviseletlen marad kiállitásunkon: ez aggodalmunk épen e szegénységen alapszik, melly műnökeinket valóban megakadályozhatja, hogy saját hirhedésökért s országos industriánk becsületére valamit kiállithassanak.
Az Iparműkiállitás ugyan is országos ünnepe levén az iparosságnak, ki vehetné rosz néven, ha az iparos olly készitménynyel hajlandó benne részt venni csak, melly kedvező mutatója legyen műértelme, ügyességge s műképességének, holott egyébiránt a kiállitásnak egyik rendeltetése ugy tükröztetni elő a munkásságot, mint az a mindennapi forgalmat szolgálja. De a legtöbb iparágaknál költségbe és időbe kerül a jelentékenyebb készitmény, mire kezdő gyárainknak, szegényebb műhelyeinknek vagy épen nincs, vagy csak ugy van tehetség- és képességök, ha a kenyéradó mindennapi munkát félbehagyják. Ez már áldozat, melly az által, hogy a kiállitott készitmény hosszasabb ideig levén kihelyezve, a rátett kiadásokat soká fordithatja meg, még tetemesbül; az által pedig, mert a készitmény nem piaczi czikkely s értéke 930tán magasabb, s igy el sem adható, könnyen romlasztóvá lesz. Illy áldozatokat csak a kifejlett, magasra emelkedett s gazdagodott ipartól várhatni, a miénktől remélleni méltatlanság s körülményeink nem ismerésének tanusága volna.
Azért igazgató választmányunk elhatározá a hazafiui indulatu közönség olly istápolását venni igénybe, melly legalább egy két iparvállalkozóra nézve a kiállitás áldozatát enyhitse, vagy épen kiegyenlitse. Mint 1843-ban, a 2-dik országos iparműkiállitás alkalmával, mint taval a Védegylet által kelesztett munkásság ujabb készitményeinek kitételénél: ugy most is iparműkiállitási sorsjátékot rendezett, mellyben részt venni hazafiui bizodalommal hijja meg ezennel a tisztelt közönséget.
E sorsjáték a szerint, mint a sors jegyek nagyobb kisebb kelendőségével tetemesebb vagy csekélyebb leszen az alkalmazható pénzerő, több vagy kevesebb nyereményekkel, nagyobb vagy kisebb értékkel fog kinálkozni.
Szándékoznék igazgató választmányunk legalább 554 nyereményben 20,000 pftra emelni a kijátszandó értéket, következő fölosztással:
Az 1-ső nyeremény értéke leend pengőben4000 ft
2-dik nyeremény értéke leend pengőben2000 ft
3-dik nyeremény értéke leend pengőben1000 ft
4-dik nyeremény ismét1000 ft
5-dik nyeremény értéke leend pengőben800 ft
6-dik nyeremény értéke leend pengőben500 ft
7-dik nyeremény értéke leend pengőben400 ft
8-dik nyeremény értéke leend pengőben300 ft
9-dik nyeremény értéke leend pengőben200 ft
Ezentúl lenne
5 nyeremény100 ftos500 ft
10 nyeremény50 ftos500 ft
50 nyeremény40 ft2000 ft
200 nyeremény20 ftos4000 ft
280 nyremény10 ftos2800 ft
554 nyeremény 20000 pft-
nyi öszves értékkel. – A sorsjáték e szerint az értéktelen apróságokat számüzendi köréből, s minden, ki szerencséjétől kedvező mosolyt nyerend, betételét 10-szeres értékben veendi vissza legalább.
Mint mondók azonban, a sorsjáték illy gazdagsága csak akkor leend lehetséges, ha a sorsjegyek megvételével a tisztelt közönség élénk és valóban istápoló részvétet tanusitand iparügyünk, s ennek vállalkozói iránt. Ha kevesebb jegy adathatik el, mint mennyi a fölebb kitüzött értékü nyereményeknek megvásárlását megengedi, a szerencse játéka is korlátoltabb mezőre fog szoritatni.
Mind a mellett, hogy egy részről iparosainknak is lehetség adassék kitünőbb, s a mindennapi forgalom által igénybe nem vett készitményekkel tanusithatni képességeiket, hogy más részről a tisztelt közönség is minden esetre biztosittassék egy két jelentékenyebb nyereményről: igazgató választmányunk oda utasitá az alólirott bizottmányt, hogy a 4000 ftos, mind a két 1000 ftos, és 800 ftos nyeremények előleges megrendelés utján szereztessenek be.
E meghagyás következtében alólirott bizottmánynak legjelesebb iparüzőinkkel volt szerencséje alkura lépni az illető nyeremények kiállitása iránt.
Az 1-ső 4000 pftos nyeremény álland egy tökélyesen 931 kikészitett hölgyi alvószobából, annak minden butorkellékeit, ágyi készületeit, toilett-asztali szükségeit, világitási szereit ide számlálva. A butorok s ágymenyezet kelméje a legnehezebb lampasz selyemszövet leszen Valero Antal urnak nagyszerü s országosan ismert selyemgyárából. Az asztalos munkát mahagoni fából, képfaragó diszmunkával ifj. Szabó József, budai asztalos mesternek, már is dicséretesen elhirhedett műhelye állitandja ki. A kárpitos munkát Wiener Jakab, pesti kárpitos, az 1843-diki iparműkiállitásunk egyik koszorusa készitendi el. – A világitó szereket Morgenthaler János, ezüst emlékpénzzel jutalmazott bádogosunk adandja. Tükröt Benkert Antal üveges mesterünk igérte. stb. stb.
Az egyik 1000 ftos nyeremény egy fegyvertár leszen, mellynek egyes fegyverdarabjait Pesten Kierner József, Nagyszombatban Berger Antal, Győrött Müller fegyverművesek készitik.
A másik 1000 ftos nyereményt, egy dohányzó teremet, Pozsonban Überpacher asztalos és Förster kárpitos állitandják elő.
Az utolsó megrendelt nyeremény thee-készület leszen, mellynek porcellainjét herendi Fischer Móricz gyára égeti, szövetkészületét pedig győri Wiethner Patricz műtakács fogja szolgáltatni.
A többi nyeremények az iparműkiállitási czikkelyekből fognak választatni.
Meg vagyunk győződve, hogy az iparos firmák, miket szerencsénk volt megnevezni, elegendő biztositékot fognak nyujtani arról, hogy a sorsjáték nyereményei a kiállitás tökélyére nézve semmi kivánni-valót föl nem hagyandnak, valamint megvagyunk győződve arról is, hogy már csak az előre megrendelt nyeremények értéke is elegendő tanuságul szolgálhat arra, miképen a tisztelt közönségnek hőn ohajtott élénkebb pártolását a lehetségig törekvénk meghálálni.
Sorsjegyeink ára 1 pft, – s Pesten alólirott jegyzőnél (ujvilág-utcza, Illkey-házban) már is kaphatók. – Azt, hogy itt helyben, s a vidéken, kiknél fognak még árultatni, legközelebbi számunkban fogjuk hirdetni. – Az iparműkiállitási bizottmány rendeletéből, jun. 29-kén 1846.
Csanády, jegyző.
g népkönyv kiadó egyesületnek 1846 évi junius 13-án tartott ülésében 1) Babics János és Csanády Ferencz urak, – mint kik az egyesület vagyon értékét pénzbeli adakozásaikkal gyarapitani sziveskedtek tagokul elválasztattak. 2) az egyesület ezen feladatára „készitessenek apró népszerü elbeszélések, erkölcsi, hazafiui, gazdálkodási és közgazdálkozási elvek és érzelmek terjesztése végett” a mult évi novemberi pesti vásárig beküldött öt pályamű között 1) „hazug” hamis tanuságot ne szólj felebarátok ellen, jeligével. 2) A szomszédok ezen jeligével szeresd felebarátodat mint tenmagadat. 3) Képek az életből a mi jó azt megtartsátok jeligével, 4) két atya élete illy jeligével „vedd hasznát mig éred a drága időnek” az elrepült napok mert vissza nem jönnek, s végre az 5) a falu birája, mellynek jeligéje „nem henyélek, iparkodom, az okos szót elfogadom, hely ha mind igy cselekednénk, bizon boldogabbak lennénk” – miután ezen pályamüvek megbirálására már a mult martiusi gyülésből három tag neveztetvén ki, s ezek széktöbbséggel az 6) pályamunkát „a falu birája” czimüt itélték az 1) rendü jutalomra, és kiadásra 932méltónak, ugymint olly jeles müvet, mellyből kivált a falusi előljárok sok üdvös tanuságot merithetnek, a gyülés ezen véleményt elfogadván a 12 arany jutalmat a pályamunka szerzőjének odaitélé, s a munkának kiadását elrendelé, midőn azonban a szerző nevét rejtő jeligés levélke felbontatott, s ebben Bonyhay Béni h. ügyvéd ur nem volt aláirva, kedvesen lepetett meg a gyülés a szerző ur azon nyilatkozata által, hogy mivel őt nem a jutalom, de az egyesületnek jótékonyan felkarolt szép és üdvös czélja inditotta ezen dolgozati próbára, azon esetre ha a pályamü szerencsés lenne a kitüzött jutalmak körül valamellyikére méltatni, ezen jutalom dijnak fele maradjon vissza az egyesület alaptőkéjének gyarapitására, a jutalomdij másik fele részeért pedig a kinyomatandó elbeszélésből kiosztás végett annyi példány küldessék a szerzőnek, mennyi azon pénz mennyiségért megszerezhető lenne; melly nemes ajánlatot örömmel és hála köszönettel fogadván a közgyülés, a kinyomatandó pályaműből a szerző ur kivánatához képest 6 arany értékü példányok fognak számára megküldetni. – A többi 4 pályamunkának jeligés levélkéi a gyülés szine előtt felbontatlanul megégettettek, s ennek következtében a szerző urak illető müveiket az alulirt jegyzőtől bármikor átvehetik, 3) a 12 arany jutalomra érdemesitett pályaműre nézve jegyző megbizaték, annak minél olcsóbb áron lehető kiadása végett a nyomtató urakkal értekezni, 4) az egyesület jövendőjének biztositása, és a kitüzött czélhoz juthatás tekintetéből az alapszabályok teljes átvizsgálása, sőt magának az egyesületnek philantropicus részvény társasággá leendő átalakitása inditványoztatván, a mint egy részről ezen inditvány elvileg elfogadtatva lőn, és a terv kidolgozására Babics János, Csanády Ferencz, Erdélyi János, Fényes Elek, Kossalkó János, Ney Ferencz, Peregrinyi Elek, Vadnay Adolf urak, s a jegyző bizottmányképen kineveztettek, ugy más részről szintén kellő figyelem lesz forditandó arra is, hogy – miután ezen egyesületet mostani alakjában az 1840-ki országgyülési ifjuság alapitá, s ennek rendelkezése alá egy bizonyos pénzösszeget hagyott; a következő 1844-ki országgyülési ifjuság és pedig szintén hozzá járult annak gyarapitásához, – az alapitók szándéka mindenkor tiszteletben fog tartatni, s ha a kidolgozandó uj rendszer mellett az egyesület vagyonértéke még a mostani állapotra sem vergődhetnék, akkor a megmaradandó vagyon érték egyenesen és kirekesztőleg a két országgyülési ifjuság allapitotta tőkeül fog tekintetni. – 5) Uj pálya feladat a fennebb emliített bizottmány tervének előterjesztése után fog kitüzetni. 6) Az 184 4/5 évi pénztárnoki számadások a vizsgáló bizottmány által hiány nélkülieknek találtatván, a pénztárnok ezen közgyülésben minden további felelet terhe alól fölmenteték; sőt a jegyzőiséggel összekapcsolt hivatala körüli fáradozásainak némi jutalmául részére 100 pfrt rendelteték; – találtatott pedig a számadás átvizsgálásakor, hogy az egyesületnek 650 ft 33 4/5 krja van készpénzben, mellyhez hozzá számitván a könyv és műárus uraknál könyvek és arczképek árában kün maradt tartozásokat, és a pénztárnok kezénél levő könyvek árából remélhető jövedelmet, tenne az összes érték 131 ft 27 4/8 krt, melly e szerint jóval haladja az első alapitvát összeget; 7) ugyancsak a számvizsgáló bizottmány részletes jelentést teve a pénztárnok kezeire bizott egyesületi könyvek kelendőségéről, ebből kitetszett az, hogy a Tarczy Lajos ur Z. által irt, s az egyesület által 50 aranynyal jutalmazott „népszerü természettan” 9331500 példányából, már csak száz egynehány füzet maradt a pénztárnok kezeinél, minthogy az egyesület czélja a népszerü könyveket minél olcsóbb áron terjeszteni, jegyző megbizaték a pesti könyvárus urak valamellyikével a még fenmaradt könyvecskék minél jutányosb feltételek mellett leendő elvállalása végett alkudozásba ereszkedni. Közli Stuller Ferencz egyes. jegyző.
Az iparműkiállitási sorsjegyek, kaphatók Pesten 1) Vergha István urnál, az iparegyesület választmánya aligazgatójánál (seminarium utcza 306. sz. Rát ház ban.) 2) Az Iparműtárban, szélutczái Blühdorn házban. 3) Mitterdorfer János urnál, aranykéz utczában a halásznál. 4) Lueff ur illatkereskedésében a fehérhajó utczában. 5) Kanicz és fiainal, a nagyhid utczában, 6) Tóth Gáspár urnál, az urak utczájában, Jankovits házban. 7) Emich Gusztáv könyvárus urnál uri utczában, a postával szemben, 8) Alólirottnál, ujvilág utczában Ilkey házban, az iparegyesület szállásán. –
Csanády, jegyző.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir