Aki a magyar szent koronát elásta

Full text search

Aki a magyar szent koronát elásta
Lakott egykor a Bodzafa utcában egy sánta, csókaszemű, denevérköpenyeges orvos, ahogyan a fantázia egykor az orvosdoktorokat megrajzolta magának, aki Moličre orvosát mintázta a Nemzeti Színházból, és mogorvaságával, elefántcsont botjával valóban olyan embernek látszott, aki tévedésből került a 19. századba. A mai Rökk Szilárd utcában utánamutattak az emberek:
– A kuruzsló nélkül sohase lehetett volna Ferenc József Magyarország királya!
A sánta ember a fal mellett sántikált, és öregségére az volt a legfőbb gondja, hogy a kavicsokat, papírhulladékokat, amelyeket libasorban raktak a házáig az utcakölykek: a sétapálcájával eltisztogassa maga elől, mert nem tűrte a rendetlenséget. Néha fertályórába tellett, amíg a doktor úr utca sarkától az utca közepén levő házáig elérkezett, annyi tisztogatnivalót bíztak rá a józsefvárosi ifjak, akik Rákosi Jenő és Zilahi Simon veres téglás új házát vélték a világ legszebb palotájának. A nyomdagépek zúgtak alant a pincékben, odafent az utcán a középkori varázsló imbolygó lépteivel egyensúlyozta magát hazafelé a Bodzafa utcai orvosdoktor, akinek még véletlenül sem akadt páciense. Egyetlenegyszer hívatta el magához közeli palotájába Sz. grófné, aki halálát érezvén közeledni, kidobta a kuruzslókat, akikkel egész életében körülvette magát. Kiszellőztette a szobákat, és ezzel a szóval fordult a Bodzafa utcai doktorhoz:
– Mondja, milyen orvosságot rendelt Kossuth Lajosnénak, mert, azt hiszem, hogy nekem is ugyanaz a bajom van, amiben Kossuthné meghalt?
– Pszt – felelte titokzatosan a doktor –, felejtsük azt a kort, jobb arról nem beszélni. Még mindig fülük van a falaknak.330
A Bodzafa utcai orvos is éppen úgy építgette maga körül a legendát, mint mindenki, akár a pókhálóját.
Annyi furcsa ember, aki karbonáriban szeretett volna járni végig az egész életen, aligha lesz egy csomóban Magyarországon, mint a 19. században volt. Talán nem is számított valamirevaló úriembernek az, akinek ne lett volna valamely titka, amely miatt bujdosni, rejtőzködni, hallgatni kellett. Bodnár Zsigmond a füvészkertben rajzolhatta a romantika és a realizmus görbéit a sétapálcájával hullámzó vonal alakjában – a tizenkilencedik század voltaképpen már a Martinovicsék összeesküvésével kezdett romantikussá lenni, Széchenyi döblingi öngyilkossága és tisztult eszméi csupán felhők közül kivillanó józan napsugarat jelentenek, Görgey inzsellér-realizmusát megsemmisíti Kossuth imádott romantikája, és végül még a haza bölcsét, a kerekded Deák Ferencet és a sodorintott hajzatú Andrássy Gyulát is szívesen gyanúsítgatják a romantikából sehogy se kiábrándulni akaró magyar szívek, hogy a realista országutak felé Erzsébet királyné könnyes két szeméért terelgették a nemzeti gondolatok nyájait.
Nem akarom, hogy mindenki hitelt adjon Don Quijoté-s gondolataimnak, de azt bizonyítom, hogy amit én láttam a 19. század végéből: az még telve volt megfejthetetlen ábrándokkal, manapság már szinte megfejthetetlen álmokkal, akár csodabogarakkal, akár szent ideálokkal, amelyek végig az életen elkísérték az embereket. Hiába tanították az iskolában a bátor szívű csizmadiát, hogy kísértetek nincsenek, mégis éjszakának idején, amikor a temetőn végigment, a földig érő, százgalléros köpenyegébe akaszkodó targallyaktól úgy megrémült, hogy halálos futamodással érkezett hazáig. Hiába írogatták a szavahihető királyi ügyészek, hogy Sobri Jóska a lápafői erdőszélen önkezével vetett véget nyomorult életének, amikor a pandúrok elől többé menekülni nem tudott: jólesett azt hinni, hogy a miskolci vásáron látták a fél szemére bekötött Vay grófot, aki fiatal korában nem volt más, mint maga Sobri. A híres bankóhamisítók, a Kislutri korrigálói (a Farkas Menyhértek) mindig tovább élnek, mint testi haláluk elkövetkezett. A debreceni vasúti állomáson még a nyolcvanas években is mutogatták azt a cifraszűrös alakot, akiről azt mondták, hogy senki más, mint Figyelmessy ezredes vagy Türr tábornok vagy pedig éppen maga a híres gerillavezér, Krúdy Kálmán, aki szabadcsapatával Kossuth elmenekülése után is tovább folytatta a szabadságharcot, pedig már akkor régen agyonlőtte a vadkerti csárda331 mellett Paczolay, a komisszárius. John Freemenné, Szemere Bertalan leánya hiába írta meg emlékirataiban, hogy a negyvennyolcadiki belügyminiszter öregségére „megbolondult”, senki se hitte el az emigrációból hazatért úriemberről, hogy ne tudná, hová rejtette Kossuth azokat a kincseket, amelyeket nem vihetett magával át az orsovai határon… Hősünk, a Bodzafa utcai orvos éppen arról volt nevezetes a maga idejében; hogy ő árulta volna el azt a helyet az orsovai füzesben, ahová egy kora őszi hajnalon a magyar szent koronát Kossuth, Szemere és a többiek elásták, mert hazafias érzésük ellen vétettek volna, hogyha a szent koronát őrző ládát kiviszik Szűz Mária országának földjéről.
Valamikor egész irodalma volt Szent István koronájának, talán minden magyar embert érdekelt sorsa ennek a klenódiumnak, a Bodzafa utcai orvos maga is kis könyvecskét írt a korona elásásáról, holott most már, bőségesebb olvasmányok után, néha azt hiszem, hogy a mesmerista doktor voltaképpen nem is vett részt a korona elrejtésénél, ágyban fekvő beteg volt akkor Aeszkuláp fia – csak úgy hallotta a dolgok történetét, amikor Kisázsiában játékbankot tartott a lakásán, ahol az emigránsok szorgalmasan megjelengettek az esti órákban, és az akkori kártyajátékok segítségével megforgatták kis pénzüket, amelyeket a török kormány szívességéből élveztek.
A doktor az ágyban feküdt, állítólag mozdulatra képtelenül, de szorgalmasan kezelte a perselyt, amelybe az „ördög adóját”, az úgynevezett játékpénzt gyűjtögette – három esztendeig, amíg jegyet válthatott magának egy angol gőzösre, amelynek fedélzetén aztán örökös búcsút mondott számkivetett társainak.
Nagy munka lesz, de megéri, ha majd jön egy szentjánosbogár-szemű tudós, aki az összes magyar legendákat revízió alá veszi, mintha azok között az adóívek között kotorászna, amelyek az adóhivatalok pincéit, padlásait évtizedek óta megtöltik. Sok legendával, szép kitalálással tartozunk a múlt időknek – igaz, hogy egyik-másik édesdeden, szívderítően ráncolt magyar fátyol megbolygatásáért még manapság is agyonverhetik a kegyetlen kezet. A magyar múlt sohasem válik csendesítő óborrá, forrongó újbor maradt az századévek múlva is.332
Ilyenformán csak inkább higgyünk a mesmerista orvosnak, aki delejezés útján gyógyítgatta beteg embertársait, bár a mesmerizmusnak nem volt igazi talaja Magyarországon, amíg annak feltalálója, Mesmer Jakab német orvos élt, de a halott próféta koporsójánál annál inkább kezdik észrevenni a hitetlenek, hogy mindnyájunkban rejtőzik valamely delejes fluidum, amelyet alkalomadtán felhasználhatunk embertársaink gyönge akaratának megtörésére. Az egykori német feltaláló még a bibliai csodákkal is magyarázgatta a maga feltevéseit, de a Bodzafa utcai orvos szerényebb volt: ő megelégedett annak a hirdetésével, hogy Kossuth Lajos oroszlánakaratát tartja hatalmában.
Az orvos emlékirata szerint hajón és teveháton, teherhordó vállán, vagy Kossuth gyaloghintajában tette meg az utat a messzi Kisázsiába az emigránsok varjúcsoportjával.
Persze eleget gyanúsították útközben lustasága miatt, de ő erre azzal felelt, hogy a kisázsiai rongyos faluban, amelyet a török szultán a magyar menekültek tartózkodási helyéül kijelölt, három esztendeig feküdt egyhuzamban ágyban.
– Magamat nem tudom megdelejezni – mondogatta, miközben szorgalmasan nyújtogatta a sekrestyéséhez hasonlatos zacskócskát az asztalnál kártyázó magyar urak felé, amikor azok valamely nevezetesebb „zsinórt” húztak maguk elé.
A jószívű emigránsok nem is felejtkeztek meg házigazdájukról, mindig megtelt a zsák, amikor a török csauszok megérkeztek a konstantinápolyi küldeményekkel.
A Bodzafa utcai orvos emlékiratai szerint a három esztendő alatt francia, angol és osztrák kémek gyakran megkörnyékezték látogatásaikkal, hogy tudománya révén árulná el az orsovai füzesben, a Duna-parton azt a helyet, ahol Kossuth és Szemere s még néhányan a föld alá süllyesztették Szent István koronáját, mielőtt átlépték volna a magyar határt. De az emlékiratok szerint az orvos csak annyit vallott be az angol aranyakat csörgető kémeknek, hogy az orsovai fogadóban, ahol elrejtése előtt a szállodai tükör előtt úgy Kossuth, mint Szemere Bertalan fejükön megpróbálták Szent István koronáját – a korona inkább pásszolt Szemere belügyminiszter fejére, mint Kossuth fejére.
– Nemhiába, honfoglaló családból ered Szemerénk! – sóhajtott fel az orvos, de többet nem mondott az aranyzsákokkal érkezett kémeknek, még akkor sem, amikor azok dupla aranyakat kezdtek olvasgatni az ágya szélén.333
Voltaképpen eddig tartana a legenda a mesmerista orvosról, aki az emigránsokat elkísérte száműzetésükbe. Bizonyára nem lehetett lapos a sekrestyés-zacskó, ha a mozdulatlanságra kárhoztatott beteg ember, a nyavalyáktól sínylődő, öregedő számkivetett három esztendőn át ellentmondott az aranyak csörgetésének. Sőt, annyira megtelt a zsákocska a bús honfiak garaskáival, hogy egy képzelt vagy valódi rablótámadás után, miután a mesmerista beváltogatta künnlévő váltóit, egy viharos éjszakán megszökött száműzetéséből. Lehetséges, hogy már akkor zsebében volt az angol útlevél, amely mindenfelé szabad utat biztosított neki a világon, lehet, hogy szökevényként hagyta el a nyomorult Kisázsiát és a jól jövedelmező kártyabarlangot – fél esztendő múlva Párizsban tűnik fel, mégpedig olyanformában, mint egy nábob. Persze, eszeágában se volt magyar emigránsvoltát bevallani, Párizsban nincs szaga a pénznek. És az egykori játékbérlő éppen annak a szenvedélynek lett rabja, amely szenvedély révén mások zsebéből vagyonát szerzé. A párizsi játékklubokat látogatta, és költekezésével, szerencséjével csakhamar feltűnést keltett azokon a helyeken, ahol a szerencse pördülését verejtékező sóhajtások között lesik. Mintha három esztendő mulasztásait akarná helyrehozni. Ugyanazt gondolta magában, mint minden ördög által megszállott játékos.
Ám még mindig volt valamije, amelynek birtokában talpra állhat. A magyar szent korona titka volt a tulajdona. Erre kellett vevőt találni.
Könnyű volt a vevőt megtalálni. Itt volt Ferenc József, a leggazdagabb európai urak egyike. A mesmerista orvos nem habozott sokáig a reá szakadt nyomorban. Volt egy francia táncosnő barátnője, bizonyos Mimi kisasszony, akit elindított Bécsbe a nagy titokkal. Mimi többé sohasem tért vissza Párizsba, de volt annyi jószívűsége, hogy a Magyarországba szóló útlevelet levélben elküldé egykori barátjának.
– Adjő, János. Mi többé ez életben nem találkozunk.
A Bodzafa utcai mesmerista orvos különös története, amelyet késő öregségében és szegénységében a régi Rókus-kórházban jegyzetekbe foglalt, még itt-ott a mesemondás határán is jár: éppen úgy hozzátartozik a 19. század varázsregéihez, mint ama legtöbb történet, amelynek334 megfejtését még mindig hiába keresgélik a józan történetírók a levéltárakban. Még az okmányok se mondanak mindig színigazságot – tapasztalhatja mindenki, aki csendes óráiban avult papirosok között lapozgat. Az úgynevezett történelmi igazságok pedig kacsalábon forgó hazugságok, amelyeket szélmalmoknak is lehet nézni, mint az egyszeri spanyol lovag vélte ellenségeinek a látóhatáron forgó szélvitorlákat. A mesmerista orvos, holott tán egyik legnevezetesebb árulását követte el századának: ismeretlenül, névtelenül, szegénységben halt meg. Pókháló-szürke arca bizonyára nem tanult meg mosolyogni a halál percében azokon a romantikus hazugságokon, amelyeket utódaira hagyományozott.
1927335

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir