2

Full text search

2
Az új nagy szerelem családjának első hölgye a Sugár út volt, amelynek meghódítására Frigyesünk vállalkozott.
A Sugár út úgy feküdt Budapest testében, mint a Duna Magyarországéban. Mellette, nélküle, kívüle nem lehet elmenni senkinek. A Sugár úttal Pesten nem versenyezhetett senki; a város reménysége volt. pedig csak akkor teszi az első kapavágást Podmaniczky Frigyes, Ybl építész és Zufahl mérnök a Hermina téren, ahol az Operaházat kimérik, és megraknak a kiásott földdel egy kétkerekű talyigát.
Nedves itt a föld, mert valami eldugult forrás bujkál a Hermina téren, ahol őszidőben terjedelmes mocsár kerekedik az erre tévedő pesti fiákeres mulatságára, míg tavasszal és nyáron káka és nád terem, benne fészket rak a vadmadár, vadkacsa kotyog és a békák kuruttyolnak.
Az csak természetes, hogy a betyár is itt hallgatja az éji szelet, mert tiszteletére vidékies csárda dülöng a Hermina téren, amelyben a nyurga Podmaniczky Frigyes megüti fejével a mestergerendát, de a szép betyárvilágnak hamarosan vége lesz itt, amikor a mocsárral együtt a duhajok kedvét is lecsapolják. Podmaniczky Frigyesnek a vadászpuskáját se kell kilőni, hogy a vadmadarak eltakarodjanak e városi tanyájukról, a csárdás fordít egyet a süvegén, a kőmívesek és kubikosok kantinosa lesz a zsiványok orgazdájából, és egy telekre alkudozik a Sugár úton, hogy Podmaniczky Frigyesnek kedvében járjon.
Mert Frigyesünk csak azokat a pesti embereket szerette, akik a Sugár úton házakat építettek.
Itt nem lehetett akármilyen viskót emelni, sőt még az emeleteknek a számát is meghatározta Frigyes. Aki a régimódi szokások szerint olyan házat akart volna építeni ide is, mint nemrégiben a Józsefvárosban, de Budán tán manapság is szokásos: amely házépítéssel az új építő a szomszédja iránt való mélységes megvetését olyanformán bizonyítaná,175 hogy a szomszéd házának a hátát fordítja, vagy legalábbis a rossz illatú szemétdombokat és emésztőgödröket füstölögtetné az orra alá – az nem kapott helyet a Sugár úton. Itt békességben kellett építkezni; se háziuraknak, se házmestereknek nem adatott jog arra nézve, hogy a szomszédságnak nyomban hadat üzenjenek, és döglött macskákat hajítsanak udvarába.
– Könnyű a bárónak, ő vette Magyarországon a legolcsóbb telket az Opera háza részére! – dörmögtek a Sugár úti polgárok. – Addig furfangoskodott, amíg a telket jóformán ingyen adták neki, kocsmárossal, betyárral, békával együtt. Neki nem kell törődni a szomszédjával, mert nem lesz szomszédja. De nekünk már mégiscsak tudni kell, hogy milyen tűzfalat épít a szomszédunkba Harkányi vagy Haggenmacher. Hogy Táfterről ne is beszéljünk!
Hát az már igaz, hogy Frigyes jó vásárt csinált a mocsaras Hermina térrel. Ötszázezer forintot adott az egész térségért, aminek a dupláját is megkaphatta volna, ha spekuláció szempontjából tovább akarta volna adni a telket. A „csaklizásért” majd feleljen Zichy Viktor gróf (aki felelt is Károly gróf pisztolya előtt ezért és egyébért is, mert abban az időben a bankigazgatókat még ilyen módon is felelősségre vonták), Frigyes azonban csak építtetett, mert már nem képzelhette el a Sugár utat anélkül, hogy ott esztendőkig fel ne ássa a földet, gödrökkel, meszesvermekkel, kőmívesállványokkal, kőrakásokkal, töltésekkel állván útját még a gyalogos járókelőknek is. Bábel tornyát se építették ilyen nagy erővel…
– Sohase megyünk ki a Király utcából a Sugár útra – mondogatták azok, akik vasárnaponként a városerdő felé igyekezve megrettenve vetettek pillantást a malteresgyárakkal, tégladandárokkal, épületgerendákkal eltorlaszolt Sugár útra. Csak azt nem értették, honnan győzi Frigyes a munkásai fizetését. Igaz, hogy Kléh Istvánnak, Frigyes társának van elég pénze, de majd csak elapad ez a kimeríthetetlen forrás is, ha örökké a malterkeverésnél maradnak.
– Talán csak nem akar Podmaniczky is vámot szedni az új úton, mint Széchenyi István a Lánchídon, amikor a pestiek nyakába sózta? – vetette fel a kérdést éppen báró Wodianer, akinek a Marokkói-udvar melletti háza volt egy darabig arra kiszemelve, hogy helyébe Operaházat építsenek. (A báró már zsebében érezte az egymillió és nyolcszázezer forintot, az üzletbarátai meg is irigyelték a vásárt, amikor jött ez a176 bolond Podmaniczky a maga rongyos ötszázezer forintos Hermina terével.)
De nagy fejcsóválással és gyanúsító hümmögéssel, hátrafont kézzel sétáltak el néha a Sugár út irányába Ilkei és Schiffner pesti háziurak is, amikor Ilkei így szólt Schiffnerhez:
– Nagy disznóság lesz még ebből! Majd kiderül Podmaniczkyról, hogy útépítőnek se megbízhatóbb, mint politikusnak volt. Aki az ellenzéki táborból egyetlen pálfordulással kormánypártivá tud vedleni: arra nem bíznék egy kutyaólépítést sem, annál kevésbé Operaházat.
Máskor Schiffner úr figyelmeztette Ilkei urat arra a körülményre, hogy az épülő Opera olyan messzire esik a város centrumához, hogy oda józan eszű ember amúgy se járhat esti előadások megtekintésére. Utóvégre nem mindenki főkapitány vagy polgármester, hogy kardos rendőrt vagy huszárt ültessen a kocsija bakjára, ha színházba megy este. Még nappal is vigyázni kell itt a pénztárcára a törleszkedő zsebtolvajok miatt, este pedig minden kapu alatt útonálló húzódik meg a maga fütykösével vagy dróthurkával…
Ilkei úr legyintett.
– Nekem trombitálhat a báró, amíg a tüdeje megszakad. Én este semmiféle muzsika kedvéért nem megyek el hazulról – felelt Ilkei úr társának, mert ő is ama „megcsalt” háziurak közé tartozott, akinek a Hatvani és Újvilág utca sarkán álló házára már a kontraktust is megcsinálta a régi Közmunkatanács, mégpedig egymillió-hatszázezer forinton, ahol majd Operaházat építenek.
– Ez a Podmaniczky kijátszott mindenkit, aki valaha jót tett vele. Kijátszotta Tisza Lajost, kijátszotta gróf Szapáry Gézát, amikor elküldette őt a Közmunkatanács éléről fiumei kormányzónak. Egyedül maradt itt Szlávy József miniszterelnökkel, akit minden kora reggel megles a Duna-parton, és sétálgatás közben a korán kelő miniszterelnök nem tud megszabadulni a báró varázsától. Ez a titka az ördöngös Podmaniczkynak – felelt Schiffner úr, aki ugyancsak nem ok nélkül pártolta azt az eszmét, hogy az Operaház a Károly körúton építtessék egymillió-hétszázezer forintnyi telekvétellel.
Még Harkányi úr is, akinek háza volt a Sugár úton, a Foncičre szomszédságában, azt a megjegyzést tette, hogy semmivel se emelkednek a Sugár úti telkek árai azzal a körülménnyel, hogy Podmaniczky a „messzi” Hermina téren építkezik. Itt, a Sugár út elején, akár a Foncičre helyén kellett volna Operát építeni, így volna valami értelme a dolognak…177 Csak a Károly-kaszárnya nevében nem zsörtölődött senki, pedig éppen a katonai laktanyának volt a legnagyobb sansza arra nézve, hogy Podmaniczky Frigyes helyére színházat épít, ha a Hermina téri vásár mégse sikerülne.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir