A LILIK. Anser albifrons (Scop.) 1769.

Full text search

A LILIK.
Anser albifrons (Scop.) 1769.
[Anas albifrons GM. – Branta albifrons Scop. – Anser palllipes SELYS. – Anser frontalis BAIRD.]
Népies nevei: lengyel lúd; kis vadlúd; hókás vadlúd; lilik; gyöngyér vagy gyöngyvér (Bodrogköz).
Jegyei: nagysága változó, mert vannak példányok, melyek alig nagyobbak a házi kacsánál s vannak megint, melyek majdnem felérnek egy kinőtt libával; csőrük egyszínű világossárgás, hússzínű vagy narancssárga, a csőrköröm fehéres (fiataloké barnás); a szárny fölső része és hajlása világos hamuszürke; a nagy evezők feketék, a következők sötétbarnák, csak szegésük fehér; homlokukon fehér hóka (az öregeké nagyobb, mint a fiataloké; utóbbiak fején kezdetben egyáltalán nincs nyoma fehér szinezetnek), melynek szélei feketésbarnák vagy feketék; az öregek csőrének tövét is fehér szinezet fogja körül; a mell feketén foltozott (fiatalok fehéresen foltosak); a lábak sárgásvörösek, fiatalabbaknál barnássárgák; szem barna. Egész tollazata egyébként a rendes vadludszerűen habozott barnásszürke, sötétebb, mint a nagy vadludé.
Ez a lúdfaja magas északon honos és Grönlandtól kezdve Európa, Ázsia és Észak-Amerika Jegestengerre dülő tájain vagy annak szigetein fészkel. Általában keletfelé nagyobb mennyiségben tartózkodik, mint nyugaton. A liliknek nagyság szerint – mely úgy látszik, nem csupán a kornak tudható be, hanem helyi okoknak – több fajtáját különböztethetjük meg. Részemről legalább nem tudom azokat élesen faj szerint is elválasztani, hanem csak egy törzsfaj fajtáinak tartom. Így az észak-amerikai liliktől (Anser albifrons gambeli HARTL) eltekintve a nálunk előfordulók ezek:
a) Az izlandi lilik. (Anser albifrons intermedius NAUM. 1842.)
Jegyei: a lilikek közt (kivéve az amerikait) legnagyobb; homlokán a fehér hóka inkább széles mint magas, s nem terjed a fejtető közepéig; a csőrtő oldalain is félholdalakú fehér folt látható; a csőr sárgavörös; láb narancsszínű. Izland északi részein honos, honnét télre néha mihozzánk is ellátogat. (L. I. köt. IV. és VIII. tábla).
Mértéke: H. 66; Sz. 42,5–44; F. 12,3–14; L. 5,8–6,5; Cs. 4,7–5 cm.
b) A kis lilik. (Anser albifrons finnmarchicus GUNN. 1767.)*
LINNÉ 1758-ban a Systema naturć cz. művének 123. lapján A. erythropus után irja: «fronte alba» (fehérhomlokú). Valószinüleg ezt a fajtát érti ugyan, de mivel leirást nem csatol hozzá s hazájául általánosságban Európa északi részét jelöli meg, azért elnevezése kétséges s helyébe a GUNNEROS-tól valót kell tennünk.
[Anser minutus NILS. – Anser Teminckii BOIE. – Anser erythropus NEWT. – Anser brevirostris BRHM.]
Jegyei: a házikacsánál alig, vagy valamivel nagyobb; homlokán a fehér hóka magasabb, mint széles, felterjed a fejtető közepéig (a szem fölött); melle feketén, erősen foltos; csőre igen kicsiny, tömzsi. Észak-Norvégiában, főleg a Finnmark-ban, Lapponiában honos, honnét telelésre a sok vetési luddal ritkán ugyan, de ő is ellátogat hozzánk.
Mértéke: H. 57–59,2; Sz. 39,2–40,8; F. 11–13; L. 6–6,4 Cs. 3,4–4 cm.
A most leirt két fajta nagyságra mintegy a törzsfajnak szélsősége. A sok átmenet színben, termetben nehezíti az éles különböztetést. Ilyen átmeneti alak az Anser bruchi BRHM.
Nálunk a lilik nem közönséges, bárha őszi vadlúdjáráskor itt-ott akad belőle egy-egy kisebb-nagyobb csapat. Kisebb termete, könnyebb repülése, de meg klilik, klilik, klek, klek vagy kliklik, kliklik hangja – a mitől magyar nevét is kapta – vonulás közben a magasban is megkülönbözteti a többi vadlúdfajtól. Inkább magában, fajtársaival jár vagy a vetési ludakhoz csatlakozik, de akkor is kűlön csapatban marad s nem vegyül igen a nagyobbak közé. A Tiszamentén, Fertőnél, Tisza- és Dunaközben, a Balatonnál több példányt lőttek; a Velenczei tavon magam is láttam egy ízben. A kis lilik, mely PETÉNYI szerint közönségesebb volna, mint az izlandi, szintén került a Fertőn, Szeged vidékén, Pest- és Moson-megyében, úgy Erdélyben is, utóbbit 1894 márczius 21-én Megykeréknél három darab közül lőtték. Alföldi népünk ismeri a liliket s azt is tudja, hogy nem nálunk fészkelő madár, a mit azzal, hogy «lengyel lúd» – a lengyel nyilván északi értelemben szerepel – fejez ki; de meg azzal a régi közmondással is: «majd tojik neked a lilik» vagyis: hiába! – mert az nálunk nem tojik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir