A keresztyén világ képei

Full text search

A keresztyén világ képei
A keresztyén világ képeinek rendje és összefüggése bonyolúltabb. Egy szakaszba tartozónak nézhetjük a jelen korig terjedő négy jelenetet. Ezek belseje a lovagkorszakot ábrázolja, a hit világát, melynek gyümölcse a lovagrend kasztszerű elzárkózása, a betükön veszekedő s egymást üldöző fanatikus szerzetesek harca, a papok dölyfös fényűzése, az eretnekeket égető máglyák, a zárda, mely az egymást szeretőket természetellenesen örökre elzárja egymástól. Tankred-Ádám újra csalódott.
Csatára szálltam szent eszmék után
S találtam átkot hitvány felfogásban:
Isten dicsére embert áldozának
S az ember korcs volt eszmémet betöltni.
Nem akar többé semmiért lelkesedni. »Mozogjon a világ, a mint akar, kerekeit többé nem igazítom… Elfáradtam, pihenni akarok.«
A következő három jelenet (VIII., IX., X.) összefüggése egészen különös. A Tankred-jelenettel, mint a középkori hit világával, ellentétben áll a VIII., Keppler-jelenet, mint a tudás világa. De a tudás világát három szempontból rajzolja a költő. A tudás világa, mint a nyugalmas szemlélődésé, ellentéte Tankréd világot megújító küzdelmének. Ez a VIII. szín tartalma. Csakhogy az igazi tudás nem tűri meg ezt a nyugalmat és harcra kél az elavúlt, útját álló intézményekkel és előítéletekkel. Ez a IX., a francia forradalom színe. Végül pedig a tudás, mint ilyen egyáltalán nem elégíti ki az emberi lelket, ez a X. szín tartalma. Látni való, hogy az igazi nagy kérdést, vajjon a hit igazsága megfér-e a tudás igazságával, vajjon a tudás nem ellensége-e a hitnek, itt nem tárgyalja a költő. E három szín tehát egy eszme három mozzanatának föltűntetése. Alakot így ölt ez az eszme: Keppler ideje nem a kifejlett tudás kora. A babona uralkodik még; Keppler, hogy pénzt szerezzen, jobb meggyőződése ellenére, árúba bocsátja tudását és elárulja; időjóslást, horoszkopot kénytelen csinálni. Törpe lett a kor, senki sem bántja »a társas rend megszokott nyomát, e megszentelt előitéletet«; ezt kívánta Ádám, mint Tankred, de mint Keppler nem tud belenyugodni; nem tűri el ezt a fásúlt nyugalmat – a tudás nem maradhat tétlen elmélet – új kort akar, »mely új tetterővel szemébe néz az elavúlt lomoknak, biróul lép fel, büntet és emel.« Ezt az új kort megálmodja Keppler; álom az álomban! A IX. szín álomban láttatja Kepplerrel a francia forradalomnak egy mozgalmas és véres jelenetét, Dante-Ádámot, a forradalmi néptömeg közt, mely ujjong érte, de csakhamar Robespierre vádjára a nyaktilóval fejét véteti. Keppler-Ádám a XI. színben fölébred s a látottakért való lelkesedése még törpébbnek mutatja neki a saját nyomorúságos korát. Fejlődni látom, úgymond, szent eszméimet, tisztúlva mindig, méltóságosan, mig lassan bár, betöltik a világot. De nem ez a visszapillantás az álomra, vagyis ez az előrepillantás a jövőbe a szín jelentése. A fő a tudás eszméjének befejezése. Keppler-Ádám kifejti egy tanítványának, hogy a tudás a dolgok lényegét nem fogja föl; legjobb a sárgúlt pergamenteket, foliánsokat tűzbe dobni; ne tanúljunk sírig theoriát; jő idő, midőn a gondolat szabad lesz, szabadon nyilatkozhatik s a múlt romjai ledőlnek. A Tankred-jelenet és a következő három szín értelme tehát ez: Az evangélium új világot teremtett, de az emberi dőreség elferdítette a szent tanítást, új előítéleteket teremtett, melyek elsatnyították az emberiséget. Közben ébredt ugyan a tudás, de az is békóba volt verve. A francia forradalom eltörte a békókat és új nagy kilátást nyit az emberiség fejlődésére.
De közben más tragédia is lejátszódott, a nő tragédiája. Keppler neje Borbála, előkelő dáma, a kinek fényűzése kényszeríti Kepplert, hogy hitvány, hazug dolgokkal foglalkozzék. Egyike a legmegrázóbb jeleneteknek, mikor Borbála pénzt kér férjétől és szemére hányja, hogy ő, a nemes ház leánya, Keppler kétséges rangához csatolta jövőjét. Mélyen megindító Keppler felelete: Kétséges rang-e hát szellem, tudás?…
Oh nő, ha te meg bírnál érteni,
Ha volna lelked oly rokon velem,
Minőnek első csókodnál hívém,
Te büszke lennél bennem s nem keresnéd
Kivül a boldogságot körömöm;
Nem hordanád, mi benned édes,
Világ elé s mindent, mi keserű,
Nem tartanád fel házi tűzhelyednek.
Oh nő, mi végtelen szerettelek!
Szeretlek most is, ah de keserűen,
Fulánkos a méz, mely szívembe szállt.
Éva-Borbála megindúl e szavakon, de a lejtőn már nem bír megállni. Egy udvaronc megejti s Éva csak akkor eszmél magára s löki el magától a csábítót, mikor ez férje meggyilkolására szólítja föl. Mikép kerűltek e realisztikus, egyénített, a mű jelképes természetétől annyira elütő részletek a Keppler-jelenetbe: Madách saját életének bús története magyarázza. A maga tragédiáját eszményítette meg bennök.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir