A VALLÁSOS LÍRA.

Full text search

A VALLÁSOS LÍRA.
A KATOLIKUS hívők a XVII. századi egyházi dalgyűjteményekből énekeltek templomaikban, új énekekre nem volt szükségük. A főrangú lírikusok vallásos énekköltészetének hagyományait báró AMADE ANTAL folytatta. Megemlékezett a négy utolsó dologról: a halálról, az utolsó ítéletről, az örök tűzről és a mennyei boldogságról; áhítattal fohászkodott Szűz Máriához; elbeszélte Szent István király és Szent Imre herceg életének történetét.
A XVIII. század első évtizedeiben készült a magyar egyházi énekeknek pannonhalmi gyüjteménye. A közel 900 lapra terjedő kézirat anyagát SZOSZNA DEMETER bencés szerzetes állította egybe. Sok ismeretlen régi magyar katolikus éneket őrzött meg buzgóságával. A nagyterjedelmű énekgyüjtemény igen értékes forrás a vallásos és templomi versek kutatói számára.
A helvét hitvallású protestánsok énekköltésében RÁDAY PÁL nógrádmegyei földbirtokos Istenes énekei (1715) a legsikerültebbek. Ezekből a református templomi énekekből a töredelmes szívű keresztény hívő sóhajai hangzottak ki. Ráday Pál hajlékonyabb nyelvű és jobban verselő költő, mint Szenczi Molnár Albert, de eszmevilága egészen a régi. Hatása így is nagy volt, mert ha tartalom tekintetében nem adott is újat, nyelvének emelkedettségével és verselésének ügyességével megnyerte kálvinista hittestvéreit. Elődei közül Balassa Bálint s különösen Szenczi Molnár Albert hatott énekköltésére; a régebbi vallásos énekekből és a zsoltárokból egyaránt merített; forrás gyanánt felhasználta a maga prózában írt imádságait is. Itt-ott katolikus hatások mutatkoznak énekein.
Az ágostai hitvallású evangélikus papok sorából SARTORIUS JÁNOS felvidéki lelkipásztor tűnt ki Lelki órájával. (1730.) Míg a német evangélikusok a németországi énekésgyüjteményekből bőségesen meríthettek, míg a tót luteránusoknak megvolt a maguk csehnyelvű Tranoscius-kötete, a magyar ágostai hitvallású hívősereg csak szegényesen éldegélt a régebbi templomi énekköltésből. Ettől az időtől kezdve gyorsabb ütemben gyarapodik a magyarnyelvű evangélikus énekkincs.
A protestáns iskolák énekkultusza igen erős volt. A református, evangélikus és unitárius iskolák diákjai nemcsak a templomokban énekeltek szakszerű felügyelet alatt, hanem kivonultak a városba, elmentek a környékre, fölkeresték a távolabb fekvő vidékeket is, hogy pénzt keressenek csoportos éneklésükkel. Nem hiányoztak egyetlen jobbmódú hívő temetéséről sem, megjelentek a lakodalmakon, énekszóval kéregettek a szüreteken, számontartották a névnapokat, beállítottak hittestvéreik házaiba minden nagyobb ünnepen. A szegény tanulókat a kollégium tartotta el, a kollégium számára pedig a diákok szereztek pénzt és élelmet, mert a nemesurak adakozása nem volt elegendő a sok éhes, ruhátlan és könyv nélkül szűkölködő fiú ellátására. A diákság szemes ifjakat küldött ki, hogy kikutassák a gazdagabb emberek családi mulatozásainak helyét és idejét, az énekkar azután felvonult, a házigazda és a vendégsereg tiszteletére lelkesen nótázott, az adományokról lelkiismeretesen elszámolt a kollégiumban. Ekképen nőtt fel a legtöbb pap, a szegény jobbágyfiúból így lett tanító vagy lelkipásztor.
A kollégiumi énekkarok tehát nemcsak a templomok és temetések szolgálatában állottak, hanem az alkalmi éneklés céljait is szolgálták. Hivatásuk elsősorban vallásos jellegű volt. Az iskolák elöljárói nagy gondot fordítottak az éneklés egyházi szellemére s a világi mulatságokkal kapcsolatos kántálásban is megkövetelték az áhítatos hangot. Az együttes énekelést még hatásosabbá tette az 1740-es évektől kezdve MARÓTHY GYÖRGY debreceni tanár buzgólkodása a négyszólamú énekkarok körül. A «harmoniás» ének sikere csakhamar háttérbe szorította a kótát mellőző egyszólamú éneket. Ettől kezdve a «könyv nélkül és csak hallásból lett bizonytalan és minden fundámentom nélkül való tanulás» nem állhatott meg a díszesebb és méltóságosabb négyszólammal szemben. A dallamok egyszólamú szabados cikornyáit a tekintélyesebb iskolákban csakhamar felváltotta a több szólamra átírt kóták fegyelmezett rendje.
Vallásos iratok szerzői:
AMADE ANTAL báró (1674–1737) földbirtokos, aranysarkantyús vitéz. Fia: Amade László báró. – Vallásos verseinek kéziratos gyüjteményét az alsókubini Csaplovics-könyvtár őrizte meg; a versek szövegeit Paszlavszky Sándor adta ki: Báró Várkonyi Amade Antal XVIII. századbeli ismeretlen költő. Figyelő. 1885. évf.
RÁDAY PÁL (szül. 1677. július 2. Nógrád megye; megh. 1733. május 20. Pécel) nógrádmegyei és pestmegyei földbirtokos. Előkelő református nemesi családból származott, 1703-ban fölesküdött II. Rákóczi Ferenc zászlajára, mint fejedelmi titkár fontos bizalmi szolgálatokat végzett, jó tollának nagy hasznát vették. A kurucok 1704. évi híres kiáltványát, a Recrudescunt kezdetű hazafias szózatot, ő fogalmazta. Diplomáciai ügyekben nagy utazásokat tett, megfordult a lengyel és a svéd királyi udvarokban, eredményesen tárgyalt Nagy Péter orosz cárral. Nemcsak jó szónok volt és híres stiliszta, hanem folyékonyan beszélt és írt latinul, németül, franciául, jól ismerte a törvényeket, lelkesen védelmezte fejedelme személyét. Az 1711. évi szatmári békekötés után földbirtokain gazdálkodott, az országgyűléseken hathatósan támogatta protestáns hitfeleit, a legbuzgóbb református hívők közé tartozott. Mint könyvgyüjtő is nevezetes: ő alapította meg a Rádayak híres péceli könyvtárát. Fiában, Ráday Gedeonban, még erősebbé vált a család könyvszeretete; leánya, gróf Teleki Lászlóné Ráday Eszter, Erdélyben támogatta a református papság szellemi törekvéseit. – Imádságos- és énekeskönyvének első ismert kiadása: Lelki hódolás, avagy az igaz keresztyénhez illő buzgó imádságok istenes új énekekkel. Debrecen, 1715. (A népszerű hitbuzgalmi könyv számos kiadást ért. Tartalma 16 imádság és 22 istenes ének.) – Rádai Ráday Pál munkái. Összegyüjtötte és életrajzzal bevezette Négyesy László. Budapest, 1889. (Naplóját és úti följegyzéseit már Thaly Kálmán kiadta a Rákóczi-Tár I. köt.-ben. Pest, 1866.) – Toldy Ferenc szerint Ráday Pál hathatós gondolatokkal ékeskedő, nemesnyelvű énekeiben a protestáns vallásos költészet a régibb református himnológiát elhomályosító fényben csillámlott. (A magyar költészet története. 2. kiad. Pest, 1867.) – Négyesy László szerint Ráday Pál tartalmilag nem reformálta ugyan a református énekköltést, de a hitélet és áhítat régi eszméit és hagyományos hangjait hatékonyan öltöztette újabb formába. (Rádai Ráday Pál munkái. Budapest, 1888.)
SARTORIUS JÁNOS (szül. 1696. Rozsnyó; megh. 1756. Csetnek, Gömör megye) evangélikus tanító, eperjesi lelkipásztor. Részint a dunántúli, részint a felvidéki ágostai hitvallású gyülekezetekben működött. Evangélikus énekgyüjteményében számos új templomi éneket közölt a magyar luteránusok épülésére: Az egy idvezitő áldott Úr Jézus nevében az igaz idvösség útjára mutató és szent penitenciatartásra serkentgető magyar lelki óra; avagy oly egész énekeskönyv, amelyben nemcsak a graduálisból, aranyláncból, halotti könyvecskéből és psalmusokból sok fogyatkozásoktól megtisztíttatott s jó rendbe szedetett énekek mintegy summában béfoglaltatnak, de sok német, cseh és deák nyelvekből is ennek előtte nyomtatásban nem láttatott, buzgósággal teljes új isteni dícséretek is feltaláltatnak; mostanában legelőször ilyen formában magyar hazájának lelki épülésére világosságra kibocsátott. Vittenberga, 1730. (Az énekek nagy része német, cseh és latin szövegek verses fordítása.)
Irodalom. – Toldy Ferenc: A magyar költészet története. 2. kiad. Pest, 1867. – U. az: A magyar nemzeti irodalom története rövid előadásban. I. köt. 3. kiad. Pest, 1872. – Ifj. Szinnyei József: Irodalmunk története 17111772. Budapest, 1876. – Ambrus Mór: Ráday Pál XVIII. századbeli vallásos lantos költő. Losonci áll. gimnázium értesítője. 1876. – Ferenczi Zoltán: A népies versalakok története műköltészetünkben. Budapest, 1879. – Bogisich Mihály: Magyar egyházi népénekek a XVIII. századból. Budapest, 1881. – Paszlavszky Sándor: Báró Várkonyi Amade Antal XVIII. századbeli ismeretlen költő. Figyelő. 1885. évf. – Petrik Géza: Magyarország bibliografiája. 1712–1860. Négy kötet. Budapest, 1888–1897. – Négyesy László: Rádai Ráday Pál munkái. Budapest, 1889. – Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái. Tizennégy kötet. Budapest, 1891–1914. – Zoványi Jenő: Teológiai ismeretek tára. Három kötet. Mezőtúr, 1894–1901. – Payr Sándor: Magyar pietisták a XVIII. században. Budapest, 1898. – Négyesy László: A XVIII. századi szépirodalom. Képes magyar irodalomtörténet. Szerk. Beöthy Zsolt és Badics Ferenc. I. köt. 3. kiad. Budapest, 1906. – Zoltvány Irén tanulmánya: A pannonhalmi főapátság története. V. köt. Budapest, 1907. – Ferenczi Sári: A Lelki Hódolás első kézirata. Egyetemes Philologiai Közlöny. 1909. évf. – Ujvárossy Szabó Gyula: A magyar verses oktató költészet története 1772-ig. Budapest, 1910. – Sarkadi Nagy János: Régi egyházi énekeink hatása Ráday Pál költészetében. Debreceni Főiskolai Lapok. 1911. évf. – Pruzsinszky Pál: Ráday Pál. Protestáns Szemle. 1912. évf. – Gorzó Gellért: Rádai Ráday Pál. Budapest, 1915. – Harsányi István: Egy Ráday Pálnak tulajdonított régi ének igazi szerzője. Irodalomtörténeti Közlemények. 1926. évf. – Payr Sándor: Luther és az egyházi ének. Teológiai Szemle. 19261927. évf. – Szabolcsi Bence: Maróti György magyar zeneelmélete. Magyar Könyvszemle. 1927. évf. – U. az: A 18. század magyar kollégiumi zenéje. Budapest, 1930.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir