TÉPETT TÉSZTA, TÖRDELT TÉSZTA

Full text search

TÉPETT TÉSZTA, TÖRDELT TÉSZTA
A klasszikus főzni való tészta egyes változatainál a magyar parasztok olykor megkerülték a formára vágást. Vándorló életmódot folytató cigány csoportoknál pedig ismeretes teljesen eszköztelen tésztakészítés is.
Frissen felhasználandó tésztánál ezek a körülmények rejtve maradtak, az eljárás elterjedtebb lehetett annál, amennyit tudni róla. Parasztasszonyok a kinyújtott tésztalevelet vagy annak felvágott hosszú szalagjait karra öltve, kézzel közvetlenül a főzővízbe tépkedték. A Kisalföldön vágott metélt és kockatészta mellett készítették, ezt is mácsiknak nevezték, önálló ételnek főzték; a századfordulón nyilvánították korszerűtlennek (Kisbán E. 1960: 83). Debrecenben metélt mellett, kockatészta helyett készítették, galuskának nevezték, az 1930-as években is korszerű volt (Ecsedi I. 1935: 107–110), a vidéken szélesebb övezetben szokásos (SZMNA I/1: 294–297). Az eszköztelenül tésztát készítő cigányok úton a hasonló tésztához a levelet is kézzel lapogatták el a meggyúrt tésztacipóból (Bódi Zs. 1989: 100). A Sopron megyei Ebergőcön a múlt század végén csipkedett mácsikként is csináltak önálló ételnek főtt tésztát. Ehhez a meggyúrt cipót ki sem nyújtották, hanem bal kézbe fogták, jobb kezükkel pedig egy-egy kis darabot letépve azt ujjuk közt pár milliméter vékony lapocskára elnyomkodták (Kisbán E. 1960: 83). Gömörben önálló kifőtt tésztának késsel vágták a metélt alakú, csík nevű tésztát, füstölt hús levesébe azonban ún. fosztott csíkot főztek. Ehhez a tésztát nyújtották ugyan sodrófával, de ujjnyi vastagra hagyták; az ebből levágott csíknyi hosszú darabokat egyenként kézbe fogva, hosszában két körömmel hasogatták, „fosztották” belőle a csík vékonyságú tésztadarabokat (Ujváry Z. 1991: 181).
Ennél is nehezebb feladatot oldottak meg, sajátos életkörülményeikhez alkalmazkodva, a század első felében a felföldi megyékben időszakosan vándorló életmódot folytató cigány csoportok. Cigány anyanyelvű, ún. oláh cigányok eszköztelen tészta 469készítéséről 1984. évi ráckevei megfigyelés nyomán Bódi Zsuzsa adott hírt (1989: 100; lókereskedő és fémműves csoportok, lovári, khelderari). Amikor tartósan úton voltak, a főzni való tésztát gyúródeszka, sodrófa és kés nélkül, a földön ülve készítették el. A fehér vászonkötényt viselő asszony tésztát gyúrt, és azt maga elé, egy fehér vászonra tette. A formáláshoz a tésztát két kézzel hosszú darabon hengeresre sodorta, majd a sodralékot kézzel végig ellapította, végül a lapos tésztaszalagot metélt szélességű szelvényekre osztva hosszában eltépte. Az így feldolgozott tésztát többsorosan a karján tárolta, míg a sodrással-lapítással-tépéssel továbbhaladt. A munka végeztével több méter hosszú a lazán a karjára fűzött párhuzamos tésztaköteg. Ebből hosszú „metélteket” tépve a tésztát vízben megfőzte. Az egész művelet rendkívüli ügyességet igényelt, és a körülményekhez való olyan alkalmazkodásnak esete, amelynek azonban, legjellegzetesebb mozzanatában – a gömöri példa szerint – a felföldi térségben volt paraszti előképe.
A nagy tésztaszárító alföldi terület északi övezetében az előre elkészített tészta a lebbencs volt. Debreceni cívisháztartásban a nyári tésztacsináláskor 40–50 levelet készítettek egyszerre. A meggyúrt tésztát vékony levelekre kisodorták, az egész leveleket egyesével rúdon száradni akasztották fel a szobában. Alájuk abroszt függesztettek. Száradva a tészta részben maga töredezett és hullott le, a többit beletörték az abroszba. Végül az abroszt levették, benne a tésztát nyomkodva tovább tördelték, innen a neve (tördelt tészta). Vászonzacskóban tárolták. Tésztakásának (önállóan, illetve kölessel vagy krumplival összefőzve, vidékenként öhön, slambuc, betyáros, topogó, handabakáré néven) főzték meg vagy levesben használták (MNA VI. 386–387. térkép). A lebbencs szó ’tészta’ értelmében csak 1840-ben bukkant fel.
A körülmények arra mutatnak, hogy a tépett, tördelt tészta a klasszikus főzni való tészták változata, nem előképe.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir