I. NYUGTA EGY NÉMETRŐL

Full text search

I. NYUGTA EGY NÉMETRŐL
Meséljük el, hogy a Schulverein két titkos ügynököt küldött Erdélybe, csinálják, amennyire lehet, a német szeparatizmust, tanulmányozzák a németség helyzetét, gravamenjeit, s tegyenek otthon jelentést.
Az egyik ügynök, amelyik előbb indult el Drezdából, Schmidt Frigyes úr volt, szőke, hórihorgas német, a pomeraniai fajból. Zay úrhoz kapott ajánlólevelet Budapestre.
Az ajánlólevélben meg volt hagyva Zaynak, hogy ő ismét lássa el ajánlólevéllel tovább.
Schmidt úr Budapestre érkezvén, fölkereste Zay urat, aki finom, művelt gentleman, csak éppen az az egy hibája van, hogy nem az a Zay akit Schmidt úr keresett, hanem egy magyar érzelmű Zay.
Elolvasta a levelet, s megértette abból az egész tényálladékot, hogy most az ő kezébe egy szép madár röpült bele véletlenségből. Azt kár volna elszalasztani.
Nagyon nyájasan fogadta Schmidt urat, és mindjárt elhozatta böröndjét is az »Angol királynő«-ből. Legyen az ő vendége. Ilyen derék embert nem hagyhat a szállodában.
S ezt elvégezvén, rohant fel a belügyminisztérimba, hogy bejelenti a fogást Tiszának.
A minisztériumban azt kérdezték tőle:
– Milyen ügyben jött?
– Politikaiban.
– Tisza most Ostendében van, tehát most nincs politika. Elment a szabadelvű klubba. Ott bizonyosan lesz valaki az intéző körökből.
Üresek voltak a termek, csak az egyik szögletasztalnál ült még két bajvívó tartlit játszva. Beöthy Algernon volt és Krajcsik Ferenc. Mind a kettőt ismerte.
– Hogy játszhattok ilyen veszekedett melegben?
– Hja, mi még valamikor télen ültünk le – mentegetődzött Beöthy Algernon, a sűrűn beírt fekete táblára mutatva.
– Ki van itt a kormány tagjai közül?
– Senki. Azok nem agilis emberek.
– Hát ki csinálja most a dolgokat?
– Tudom is én! Milyen hivatalt akarsz?
– Egy németem van otthon. Azért jöttem, hogy mit csináljak vele?
– Tömesd ki! Quart felsőig!
– Egy titkos ügynök – folytatá Zay –, akit a Schulverein küldött.
– Bánom is én… quint és egy terc!
– Tévedésből énhozzám jött.
– Hohó! – kiáltá Beöthy, elcsapva a kártyákat, s kirúgva maga alól a széket –, tévedés… hisz ez akkor az én reszortom!
Megtetszett a vállalat Beöthynek, összeültek, s megcsinálták az eljárási szabályzatot.
Zay (már ti. ez a mi Zayunk) meglehetős enyhe dolgokat fog neki mondani a magyarokról, hogy tulajdonképpen nem olyan fekete az ördög, aminőnek festik, s aztán ajánlólevelet ad neki Kolozsvárra a magyar érzelmű Kampf Jánoshoz, de hogy útközben valahogy le ne terelhessék, Beöthy maga utazik vele Kolozsvárig (hisz úgyis oda szándékozik), s ott Tisza meghagyásából nyugta mellett fogja átadni Kampf uramnak azzal a megbízással, hogy Kampf János uram ismét küldje valami jó érzelmű német ismerőséhez, hasonló szigorú nyugta mellett Enyedre, aki viszont ilyen módon küldi vagy Dévára, vagy Algyógyra, s így véges-végig az egész szászföldön. Ne érje a jámbort sehol egy csöpp német levegő sem. Hogy ugyan mit fog otthon aztán referálni?
Úgy is lett, Beöthy elkísérte Schmidt Frigyest Kolozsvárig, s ott átadta Kampf János uramnak a következő irat mellett:
Nyugta
1 azaz egy németről, akit nsgs Beöthy Algernon úr kezéből hiánytalanul átvettem.
Kampf János
Kampf János három napig tartotta ott Schmidt urat tyúkkal, kaláccsal és szép szóval: »Magunk közt legyen mondva, a magyarok jó emberek és szeretnek is bennünket. Higgye meg, kedves Schmidt, mi vagyunk a hibások.«
Mikor már az ügynök jól ki volt preparálva, Kampf úr személyesen kísérte el Enyedre Bohne Mátyás uramhoz, s nehogy rajta keresse Tisza valamikor, kivette róla ő is a nyugtát:
Elismervény. Egy németről, melyet átalakítás céljából Kampf János úrtól átvettem.
Bohne Mátyás
Így csinálta végig a szegény Schmidt az ő egész tapasztalati útját; vitetett anélkül, hogy tudta volna; Bohne elszállította Algyógyra Kramer Andráshoz, Kramer András átadta a hazafias Götz Mártonnak, Götz Márton pedig a lelkére kötötte Szászsebesen a derék Moerickének.
És mindenütt csak azt hallotta, hogy a magyarok egészen a bolondulásig szeretik a németeket. Higgye meg, kedves Schmidt, az édesanyánk ölében sem lehetne jobb dolgunk.
Beszéltek neki történeteket, teletömték adatokkal, amik mind a magyarok nagylelkűségét és vonzalmát demonstrálták.
Mire Moericke uramhoz ért Szászsebesre, már akkor egészen meg volt fordítva, s éktelenül fenyegetődzött az izgatók ellen.
»Mihelyet Drezdába érek, az lesz az első dolgom, hogy magam írok egy broschürt, az erdélyi szászok ellen! Majd felnyitom én a Schulverein szemét! Most már mindent tudok.«
S mert már mindent tudott, megírta nyugodtan a jelentését, mit látott, mit tapasztalt, s elhatározta azt személyesen vinni haza. Meg sem áll Drezdáig.
Csak egyetlen egy óhaja volt még.
Ama jeles német hazafiak, akiknél megfordult, mindnyájan egy férfiút magasztaltak (némelyiknek a szobájában az arcképe is ott függött), gróf Bethlen Gábort, a Küküllő megyei főispánt. Oh, be ritka csókolni való ember. Az tud csak jól bánni a szászokkal!
No, ha olyan derék ember, bizony nem sajnálja érte azt a kanyarodást, ami Szászsebestől Szentmártonig hajlik.
Elment Dicsőszentmártonba (most először nyugta nélkül), ott a főispánt kereste, de az nem volt a szállásán, mondták neki, hogy éppen megyegyűlés van, s a főispán ott elnököl.
Hát iszen oda ő is elfér. Eltalált könnyen a megyeházig, s ott föleresztették a hajdúk a karzatra. Érdekes ülésre bukkant.
Éppen valami iskolaügy volt szőnyegen. A magyarok indítványozták.
A szászok veszedelmesnek találván az iskola-indítványt, nagy német dikciókat eresztettek meg ellene. Tajtékzó szájjal és heves gesztusokkal szónokoltak.
A főispán csendesen szunyókált behúzva nyakát a mentéjébe. Néha ásított közbe egyet-egyet.
Ez így tartott reggeltől kezdve késő délutánig. Mindig dühösebb és dühösebb orátor következett. Irtózatos dolgokat hallott itt Schmidt úr faja elnyomatásáról. Háborgó indulatok nyargaltak idegein keresztül. Lehullt szemeiről a hamis szemüveg.
– Hát hol voltam én? – mormogta, mint az álomból ébredező. – Vagy hol vagyok most?
Majd a büszkeség emelgette mellkasát, amint a szónokok összetörték hazafias frázisok özönében a méltatlankodás hevületével az indítványt.
Izgatottan várta: mit fognak hát már most a magyarok csinálni? Ni, szólni se mernek! Hogy ülnek ott csendesen szégyenkezve, mint az erőtlen veréb, akit a sasok támadnak.
Végre ezt is megtudta. Elfogytak a szónokok, s főispán fölállott, s így szólt a kardját megcsörrentve:
– Ellennézetek nem lévén, ezennel kimondom a határozatot, hogy az iskola-indítvány egyhangúlag elfogadtatott, s ezzel az ülést bezárom.
Mintha ezer kígyó egyszerre szisszenne, úgy zúdultak fel a szász urak:
– Protestálunk! – kiálták. – Hallatlan injúria olyat mondani, hogy nem voltak ellennézetek. Hiszen most hagyta abba a negyvenedik szónok, aki ellene szólt.
– Az meglehet – mondá a főispán a szájszéleit megrángatva –, de én nem értettem meg, mert németül beszéltek.
– Szavazást kérünk! – tomboltak a szászok.
– Sajnálom, hogy nem tudtam, de már késő: a határozat ki van mondva.
– Jogtalanság! Botrány! – hangzott a méltatlankodás zsivaja.
A főispán nyájasan mosolygott.
– Hja, nem tehetek róla. Mutassanak nekem olyan törvényt az urak, amely azt rendeli, hogy én németül értsek.
S egy darabig még ott várt elmenőben az ajtónál a forma végett, hogy addig kikeresik azt a törvényt.
Azután re bene gesta szép csendesen hazament, s amint otthon meglátta a Schmidt úr látogatójegyét (hallotta már hírét, hogy ő a kvietánciás német), mihelyt átöltözött, rögtön maga ment őt meglátogatni a vendéglőbe.
Schmidt úr éppen azzal foglalkozott, hogy a tegnapi jelentését szétszagatta diribdarabokra, s újat írt, midőn a főispán belépett, s a legszebb németséggel kezdett vele társalogni.
– Hogyan? – kiáltá szemét kerekre, a száját szegletesre nyitva az ámulástól. – Hiszen azt mondta a gróf ma a gyűlésen, hogy nem tud németül?
A főispán ravaszkásan hunyorított a szemeivel:
– Hát ön a gyűlésen volt! – (Ej, ej, ki eresztette ezt el nyugta nélkül?) Aztán hangosan hozzátette:
– Tudok németül, hiszen tudok. De lássa, mindjárt elfelejtek, mihelyt magamra veszem a mentémet.
*
Kitől hallottam én ezt a történetet? – fogja kérdezni az olvasó. Hiszen nem igaz ennek a fele se!
Mert ha már lehetséges volna is, hogy akadjon olyan magyar Zay, aki kiadja magát egy napra ama bizonyos Zaynak, az teszi akkor is lehetetlenné ezt a dolgot, hogy honnan támadt volna, akikre útközben szükség volt, az a négy-őt magyar érzésű szász ember?
Énmagam nem vállalok garanciát e történetért, de ha jól emlékszem, valami drezdai embertől hallottam a vázát, aki alkalmasint a Schmidt úr jelentéséből komponálta.
De mindegy, ha önöknek nem tetszik a Schmidt úr esete, elmondhatom én a másikét is.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir