Közlekedési eszközök.

Full text search

Közlekedési eszközök.
A mint Alsó-Ausztria magas fejlettségű termelő élete másként föltenni sem engedi, a közlekedés és kereskedés szolgálatában álló intézmények is arányban állanak e tartomány közgazdasági általános állapotával úgy, hogy a monarchia valamennyi országai között csak az egy Csehország dicsekedhetik hasonló fejlettséggel. Nem kivánunk a multba messze visszatekinteni, nem a legrégibb idők dunai kereskedésére, a rugiusoknak már Alsó-Ausztriában fekvő piaczaira, vagy az útkényszerre és a megállítási jogra emlékeztetni, melyet e tartomány néhány városa már a XII. században is gyakorolt; elég, ha e helyen a legújabb kor vívmányait veszszük szemügyre. Alsó-Ausztriából indúlt 1782-ben a dunai társaság első hajója osztrák készítményekkel megrakottan Lauterer hidász-százados vezetése alatt egyenesen Chersonba és Konstantinápolyba. Itt történt 1819-ben az első kisérlet, hogy vajjon a Duna gőzhajókkal járható-e, s itt alakúlt 1830-ban az első nagy Duna-gőzhajózási társaság. Alsó-Ausztriában látták az első gőzkocsit vassineken megindúlni; mert a két régibb osztrák vasútat lovak vontatták s csak az 1836-ban alapított „Ferdinand” éjszaki vaspálya mutatta be a Stephensonnál megrendelt első hat „gőzkocsi” új látványát, melyek itt a vasútak korszakát megnyitották. Alsó-Ausztria kapta az első villamos távírót is; mert 1846-ban itt tették az első kisérletet a Bécs és Florisdorf között fölállított rézsodrony vezetékkel, mely később Lundenburgig és Brünnig terjesztetett, s így a mai nagyszerű hálózatnak kezdete volt.

A Schlöglmühl papírgyár belseje.
Charlemont Húgótól
Alsó-Ausztria a birodalmi székváros révén a közlekedési intézmények minden ágában állandó kisérleti tere volt az új találmányoknak és javításoknak, a mi által a többi tartományoknak mintaképe lett. A közlekedési intézmények kiterjedése s használatuknak élénksége is ebben a tartományban fejlett ki leginkább. Minden részeit megnyitották a vasútak; 1885 végén az Ennsen alúli Ausztriának 1.450 kilométer vasútja volt úgy, hogy területének egy-egy négyszög kilométerjére 73 kilométer vasút esik (egész Ausztriában átlag véve csak 44). Vasúti hálózata is ennek a tartománynak a legsűrűbb s postaforgalma olyan élénk, hogy az itteni levelek, nyomtatványok, hirlapok és csomagok száma (1885-ben 177 millió darab, vagyis egész Ausztria forgalmának egy harmada) sokkal meghaladja a monarchia többi királyságaiét és tartományaiét. Előttünk tehát egy igen kifejlett forgalom összképe áll s mi ezúttal a helyett, hogy berendezéseinek vagy vonalainak egyhangú fejtegetésébe bocsátkoznánk, csak egyet kivánunk figyelmesebben vizsgálni, a mi az egész csoport díszének és büszkeségének tekinthető.
Azon az emléken, mely a Semering-pálya építőjének, Ghegának a tiszteletére az alpesi út legmagasabb pontján emeltetett, ugyancsak Ghegának következő mondása olvasható: „A vasútak elenyésztetik a távolságokat, elősegítik az anyagi érdekeket, emelik és terjesztik a művelődést.” A nagy úttörőnek ez egyszerű szavai annál is inkább megérdemelték, hogy érczbe öntessenek, mivel oly időből származnak, a melyben még a gőzmozdony nem hágott meg oly magasságokat, melyekről a vasútak fényes jövendőjébe be lehetett volna pillantani. A semeringi hágó nem olyan természetű, hogy azt a természet már kezdettől fogva forgalmi útnak jelölte volna meg. Kelták, rómaiak csak gyarló ösvényeken jártak rajta keresztűl a római hadi és kereskedelmi út nagy ívben kerülte meg a Nori Alpesek nyúlványait s Carnuntumon át vezetett Bécsbe. Csak a középkorban, mikor Stiria is belép a kereskedelmi mozgalomba, nyílnak meg odább nyugatra is a hegyeken keresztűl egyenest átvezető közlekedési útvonalak, előbb a „Wechsel”, aztán „Semering” irányában. Az előbbenit Habsburgi Rudolf használta 1280-ban; a másik a keresztes hadjáratok idején, melyek a „Spital”-ban hagyták itt hátra történeti emléküket, kezd szerepelni. Egész a múlt század elejéig még kocsival járható őt sem vezetett a Semeringen keresztűl s Alsó-Ausztria és Stiria között egész az Adria partjáig terjedő voltaképi forgalomról csak 1841 óta lehet szó, a mely évben szabályszerű műút épűlt kanyarúlatokkal és szelid lejtőkkel. E kereskedelmi út megnyitása tehát nagyon késői időre esik s épen csak arra elég idején, hogy egy évre rá a csatlakozó vaspályáknak Gloggnitzban és Mürzzuschlagban összeköttetésűl szolgáljon.
A vasútügy kifejlesztését kezdetben a magánvállalkozás vette gondjai alá. De csakhamar más irányelvek lettek irányadók s előrelátó államférfiak kieszközölték az 1841. decz. 19-ki császári határozatot, melynek értelmében a vasútak főközlekedési útakká emeltetnek s a nagy birodalmon keresztűl vezető főirányokban állami vasútaknak jelentetnek ki. Ennek a határozatnak köszönheti létrejöttét a Semering-pálya, mint „a déli államvaspályának” egy szakasza. Eleinte ugyan fölmerűlt az a terv is, hogy a vasútat Magyarországon keresztűl vezessék Stiriába. E vonalat azonban a nagy kerűlő s politikai tekintetek miatt elejtették s a déli vaspálya számára a Nori Alpesek nyúlványain át a Mürz és Mura völgyében Grácz felé, a San és a Száva völgyében pedig tovább a Juli Alpeseken keresztűl lőn kijelölve az irány. Ez általános alapvonalak szabták meg műszaki megoldását annak a feladatnak, hogy Gloggnitz, mint a bécs-gloggnitzi vasút végpontja, Mürzzuschlaggal, mint a déli vaspálya stiriai szakaszának kezdő pontjával, a hegységen keresztűl vasúttal köttessék össze. E föladat lett kezdete annak a mozgalomnak, mely soká tartá a műszaki világ figyelmét feszűltségben, s a föladat szerencsés megoldásával tisztes helyet biztosított az osztrák mérnöki szakmának a vasútak történetében.
Mikor a déli vaspálya kiépítése elhatároztatott, a vasúti rendszer, mint a mely az angol síkföldön keletkezett és fejlett ki, csak csekély emelkedésű s hosszan elnyúló kanyarúlatú sík vaspályák építésére irányúlt. A mozdonyok is ezen alaphoz voltak alkalmazva s ama kevés meredekebb szakaszokon, melyek a fölépített vaspályákon találkoztak, a vonatokat lovak vagy helyben álló gőzgépek köteleken vontatták. De az ily rövid helyi emelkedések nem téveszthetők össze egy nagy kiterjedésű hegyi vaspályával, melynek az Alpesek hegyvidékébe kell behatolnia. A föladat sikere tehát igen nagy határokon belűl volt kérdéses, mert nemcsak arról volt szó, hogy a nehéz alakúlású talajon a pálya számára alkalmas nyomjelzést erőszakoljanak ki, hanem mindenek előtt amaz elvi jelentőségű kérdés eldöntéséről, ha vajjon ezen a pályán mozdonyokkal vagy más eszközökkel történjék-e a szállítás.
E föladatnak, melylyel Ghega csaknem egy teljes évtizeden át folyvást foglalkozott, szentelte e lángeszű ember tevékenységét s földeríté a czélokat, melyek felé a vasútügyben a haladásnak irányúlnia kell. Ilyen czélnak ismerte föl a lovak által való vontatás és a kötélvaspályák mellőzését, a mozdonyépítés körűli haladást s így a hegyi vidékbe a mozdonyvaspályának bevezetését. Arra határozta tehát magát, hogy a Semeringen keresztűl egy oly mozdonyvaspálya iránt tesz javaslatot, mely hihetetleneknek tartott 1:40-es emelkedésekkel s 190 méter félátmérőjű kanyarúlatokkal fogna fölépűlni. Oly merésznek tetszett a vállalkozás, hogy még komoly szaktársak is tévedésnek nyilatkoztatták ki azt a föltevést, hogy egy ilyen vasút gőzmozdonyokkal legyen járható. E közben a pálya túl az Alpeseken lépésről-lépésre haladt előre Gráczig, Cilliig, Laibachig. Lehetséges, hogy a Semeringi-út égető kérdése talán nem is nyert volna még befejezést, ha a munkások közt az 1848-ki zavarok következtében beállott inség nem sürgette volna egy nagyobb arányú építkezés megkezdését. Még azon évben belefogtak a könnyebb, 1850-ben pedig a nehezebb szakaszokhoz s 1854-ben az egész Semering-pálya átadatott a forgalomnak.
A kettős nyomú vaspálya Gloggnitzot a tenger színtája fölött 438 méternyi magasságban hagyja el s magas tartó és támasztó falakkal a hegyoldalakon haladva, a Semering-hágó alatti nagy tetőponti alagútban 898 méternyire emelkedik, innen pedig Mürzzuschlagig 682 méterre száll alá. A 41 kilométer hosszaságú pályatestnek több mint a fele kanyarúlatban fekszik s több mint a fele egészen vagy közel 1:40 emelkedéssel halad, egyik alagút a másikat követi, e mellett számos ívvel és kettős emelettel ellátott hatalmas boltozatú hídak adják meg neki azt a monumentális külsőt, mely ama kor építési modorát s az építőnek egyéniségét oly jellemzően tünteti föl.

Ghega emléke a Semeringen.
Giesel Frigyes Hermanntól
Noha a Semering-pálya építője tervének megszerkesztésében azzal az óvatossággal járt el, hogy a sík pályáknak már kipróbált vontatását alkalmazhassa a merész hegyi pályánál is, mégis kivánatosnak vélte, hogy már a pálya megnyitásakor oly mozdonyoknak legyen birtokában, melyek a szállítandó árútömegeknek s a pálya emelkedési és görbűlési sajátságainak megfeleljenek. A kormány e czélból még az építés alatt pályázatot hirdetett, 20.000, 10.000 és 6.000 arany jutalommal a három legjobb gőzmozdonyra. Osztrák, német, belga gőzmozdony-gyárosok vettek részt a pályázaton s ama nevezetes versenyen, mely 1851. őszén a payerbach-eichbergi vasútszakaszon folyt le, a versenybizottság mind a három jutalmat odaítélte. A versenyre bocsátott gépekben meglepő volt a haladás. Egy ugrással meg merték koczkáztatni a régi bilincsek levetését s oly méretű gőzmozdonyok építését, a milyet azelőtt képtelenségnek tartottak. Azt azonban lehetetlen volt be nem látni, hogy hosszú ideig használható, gazdaságosan jó karban tartható olyan gépek, a minőket a napi forgalom megkiván, a versenyző mozdonyok között még nem találkoztak. A tudomány egy másik embere számára maradt fönn, hogy a versenynél tapasztaltakat összefoglalva, megszerkeszsze azt a kitűnő rendszerű gőzmozdonyt, mely a Semering-pályán a rendszeres forgalmat megnyitotta s mely Ausztria határain messze túl is évtizedeken át uralkodott a vasútakon. Az „Engerth-féle rendszer” megfelelt annak a várakozásnak, melyet a Semering-pálya a jövő gőzmozdonyai iránt támasztott s e rendszer behozatala tekinthető annak az időpontnak, melytől a nehéz gőzmozdonyok használata a vasúti közlekedés fokozásának tekinthető. A Semering-pálya Engerth ez alkotásában oly tökéletesedés ért el, mely e nagy mű közgazdasági jelentőségét a vasútak egész világára kiterjesztette. A Semering-vasút költségei nagyon túlszárnyalták az előirányzatot s fölrúgnak 25 millió forintra. De ez nem csökkentheti a megelégedést, melyet annak tudata szűl, hogy harmincz évi tapasztalás mutat e szilárdságában kipróbált pályára s forgalmának kipróbált biztosságára.
Kétségtelenűl Ausztriát illeti meg az a dicsőség, hogy a Semering-pálya mintájára ma már az egész világban vasúti hálózatok vonúlnak keresztűl a hegységeken, s hogy ezek most már a művelődés elterjedésének többé nem akadályai.

Giesel Frigyes Hermanntól

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir