6. MÓRICZ ZSIGMOND (1879–1942) (CZINE MIHÁLY)

Full text search

1516. MÓRICZ ZSIGMOND (1879–1942)
(CZINE MIHÁLY)
A Nyugat nagy nemzedékéből Móricz Zsigmond útja vezetett legközelebb a mához. Hatvanhárom esztendős volt csak, mikor elment, 1942. szeptember 4-én, azon az éjszakán, mikor először hulltak bombák Budapestre, de ez a hatvanhárom év az újabb magyar történelemnek egyik legviharosabb szakasza volt. A békebeli, Ferenc József-kori "fekélyes" békétől, két háborún, két forradalmon keresztül a felszabadulás küszöbéig ívelt ez az idő.
Móricz Zsigmond maga is messziről, parókiák tájáról indult, gyalog-ösvényeken, s a forradalmak vállalásához, a máig vezetett az útja. Ifjúsága harcát Ady társaként vívta, a két háború között a népi írók közelében érezte legjobban magát, és József Attila, a proletárköltő "emlékeztette magára".
Művészete a magyar Ugar elleni küzdelem talaján nőtt naggyá. Írói hangját akkor találta meg, amikor, részint Ady példáján, felismerte, hogy a magyar társadalom sebeinek, az emberek szenvedéseinek és derékbatörésének a legnagyobb oka a félfeudalizmus továbbélése, mikor felismerte, hogy abban a "rettenetes ingoványban", ahol minden össze van kuszálódva, indába csavarodva, robbantani kell, hogy a robbantás helyén nőjön még valami. Úgy érezte, hogy a magyarság a betelő sors huszonnegyedik órájában él, – ha fel nem ébred, kihull a történelemből. Látta, hogy a 48-as világból, az "extra Hungariam non est vita" világából el kell érkezni a szociális felismerésekig. A Hét krajcárnak, a Sáraranynak, Az Isten háta mögöttnek, a Szegény embereknek, A fáklyának, Móricz Zsigmond egész munkásságának, birkózó, vívódó hőseinek ez a felismerés a szülője.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir