Háborús írások

Full text search

Háborús írások
A világháború nagy átalakulást hozott az irodalomban. Nem érte váratlanul az emberiséget, s mégis, átmenetileg még az írástudók jórésze is foglya lett a háborús-nacionalista hangulatnak. A háborús gyötrelmek aztán szinte minden írástudót szembefordítottak a vérözönnel, és sok művész útját egyenesen a forradalom felé fordították.
Móricz Zsigmond útja a háború idején egyike a legkülönösebbeknek. A Sárarany írója véres riportokkal kezdi, és a Szegény emberek osztályharcot hirdető felordításával fejezi be háborús írásait (1916). Első időkben ő is hitte, hogy a háborút a cárizmus robbantotta ki, s hogy a magyar katonák saját tűzhelyük megvédéséért és az orosz nép felszabadításáért egyszerre küzdenek. Megelevenedni látta a "régi magyar hadidicsőség"-et, a Mesebeli Jánosok és a nótázó vén bakák láttán, s eleinte elfelejtette feltenni Ady kérdését: miért? kiért? Így lesz első riportjai némelyikében a hősromantika éljenzője. Az írót, az embert azonban már az első sebesült a humánumra figyelmezteti. 1914-ben keletkezett a Gyermeksírás, melynek hőse nem bír szabadulni a megölt apa emlékétől.
A frontokat járó Móricz Zsigmond a hadiéletben is fokozottan azokat a mozzanatokat keresi, amelyekben az emberi megmutatkozik. Többen megfigyelték, mennyire hiányos az ő frontképe: rohamot, ütközetet alig ír le. A Hadi kis tükör – a Vérben-vasban kötet "legvérszagúbb" ciklusa – tizenöt darabjából tizennégyet a háború kezdetén írt; s szükségesnek találta kötetbegyűjtéskor (1918) ideiktatni – mintegy a tizennégy darab bírálatául – tizenötödikül a megindító humánumú Kis Samu Jóskát. Az ő katonái – amennyire lehet – a fronton is az otthoni életet élik; sturmolnak, masíroznak, patrujba járnak, ha az a parancs, de csakis békebeli nótát dalolnak, simogatják a fedezékbe tévedt macskát, s ha mód van rá, "hazaisszák" magukat. Mindig az édes otthon jár az eszükben (A macska, Hazaitta magát, Unalmas nap a fronton…).
A tűznek nem szabad kialudni – írja egyik novellája fölé 1915 tavaszán. 1915–16 legtöbb novellájában a hátország, az otthon életét írja: asszonyok küzdelmét, munkával, szegénységgel, jegyzővel, szénagyűjtést a cseresznyefák alatt, emlékeket a múltból, régi szerelmekről, elszállt ifjúságról. Talán egyenesen azzal a szándékkal, hogy a háborús élet őrlő köznapjaiból kizökkenve egy-egy pillanatra felidézze a "régi zengő boldogság" hullámait (Széna-gyűjtés a cseresznyefák alatt, Piros már a szőlőlevél, Zsuzsanna Klagenfurtban, Szerelem, Szentlőrinci emlék, Szerelem csók nélkül, Geöjthe bátyám stb). 174Ezért írhatta meg az Égi madárt (1916) és kis darabjait (Egérfogó, A nagy óra, Csiribiri). Írásaiban ugyanaz a követelés munkál, amelyet Ady fogalmazott forradalmas értelemben: "Az élet él és élni akar."
A Szegény emberekben, egyik legnagyobb, kisregénynek is beillő elbeszélésében, összehajol a front és hátország élete egyetlen, világot figyelmeztető, történetben. 1916 karácsonyára jelent meg ez az írása. Alig akad háborús elbeszélés a világirodalomban, amely ilyen erővel kiáltana fel az imperialista háború ellen.
A szegényember – neve sincs – hosszú frontszolgálatból szabadságra jön. Napszámba megy, hogy valamit igazíthasson családja gondjain. Pénzt akar szerezni az adósságok törlesztésére, s közben, frontélmények hatására, kettős gyilkosságot követ el. A pénzt majd eldobja, s világossá tisztul benne "a fonákság" érzése: "nem a muszka van a másik parton… a másik parton vannak a gazdagok…"
A Szegény emberek művészileg is újat jelent Móricz novelláiban. A téma teljesebb jellemrajzot kíván, mint a Hét krajcár csattanóra élezett rövid novellái. Ugyanazzal a problémával kerül szembe Móricz, mint a huszadik század minden modern novellistája: a sokrétű, bonyolult életanyagot miként sikerül novellisztikusan – a hangulatfestéssé, környezetrajzzá való oldódást elkerülve – kifejezni. Móricz többnyire sikeresen birkózott ezzel a feladattal, számos kisregénybe hajló elbeszélésében (Nemezis, Zsuzsanna Klágenfurtban, Vidéki hírek, A szerelmes levél) s leginkább a Szegény emberekben. A Hét krajcár klasszikus szerkesztésű novelláinak minden előnyét megtartja, az. egyenes vonalvezetést, a drámai sűrítést stb., de nagyobb lélegzetű, mélyebb a jellemrajza, s a szélsőséges egyéni sorson keresztül a társadalmi mozgás tendenciáját szinte a regény erejével ábrázolja.
Régebben a gyilkosság megírásának Dosztojevszkijre emlékeztető erejét tartották legnagyobbnak a Szegény emberekben, ma azt a művészi erőt is, mely egy kettős rablógyilkosság elkövetőjét úgy tudja bemutatni – anélkül hogy a tett borzalmait akár mentegetni is próbálná –, hogy a bűn, a vétek a háborúé, a szép és nemes a szegényemberé és a szegénységé. Ahogy egybejátszatja a múltat és jelent, a háborús és a békebeli ént, valóságot és víziót, a tudatos gondolatokat és a homályosan kavargó ösztönöket, s ahogy a legegyszerűbb emberrel a legnagyobb gondolatot, az osztályharcot fogalmazza meg.
Mit mondhat Móricz Zsigmond a háborúról a Szegény emberek után? Többet, nagyobbat novellában már nem. A háborús élmények, gondok és víziók szinte arra kényszerítik, hogy nagylélegzetű, átfogó műben írja meg a Szegény emberekhez vezető utat s a világháborút megelőző időket.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir