3. LUKÁCS GYÖRGY (1885–) (KENYERES ZOLTÁN, TÓTH DEZSŐ)

Full text search

3. LUKÁCS GYÖRGY (1885–)
(KENYERES ZOLTÁN, TÓTH DEZSŐ)
A 20. századi magyar szellemi élet egyik legnagyobb és európai hatású képviselője. Filozófiai, esztétikai munkássága éppúgy jelentős, mint a világirodalom kérdéseivel foglalkozó műveinek sora.
Életművének részletes tárgyalására fejezetünk nem vállalkozhat. Lukács György pályájának három szakaszát emeljük ki. Elsőnek pályakezdését, indulását a tízes években, amikor a magyar irodalmi kritika filozófiai megalapozottságú ágának volt jelentős képviselője. A második rész a harmincas évek elején kialakult realizmus-elméletét tárgyalja és a magyar irodalom folyamatára is ható kritikusi munkásságát. Végül a felszabadult Magyarországon kifejtett irodalompolitikusi és kritikusi működésére térünk ki. Életművéből elsősorban a magyar irodalomra ható és vele foglalkozó munkáit vizsgáljuk; a pályájával kapcsolatos politikai kérdéseket, esztétikai és filozófiai műveket csak az említett pályaszakaszokkal kapcsolatosan érinthetjük.
Lukács György 1885. április 13-án született Budapesten. Apja a Magyar Általános Hitelbank igazgatója volt. Érettségi után beiratkozott a budapesti tudományegyetem jogi karára, majd bölcsész lett és 1909-ben Beöthy Zsoltnál megszerezte a bölcsészeti doktori címet. 1904-ben Benedek Marcellal és Bánóczi Lászlóval együtt megalapította a munkáselőadásokat rendszeresítő Thália Társaságot, 1906–7, majd 1908–9 telén a berlini egyetemen tanult. Munkatársa lett a Nyugatnak és a Huszadik Századnak. 1911-ben Olaszországban tartózkodott, majd Heidelbergben telepedett le s itt élt kisebb megszakításokkal 1917-ig mint tudományos kutató. 1917 őszén hazatért Magyarországra s bekapcsolódott a Szellemi Tudományok Szabadiskolájának tevékenységébe. 1918-ban belépett a Kommunisták Magyarországi Pártjába, a pártvezetőség letartóztatásakor fontos megbízatásokat látott el, tagja lett a Központi Bizottságnak és a Vörös Újság szerkesztő bizottságának. A proletárdiktatúra idején közoktatásügyi népbiztos volt, majd a V. hadosztály politikai megbízottja. A Tanácsköztársaság bukása után a párt megbízásából egy ideig illegális munkát végzett Budapesten. 1919 szeptemberétől 1929 végéig Bécsben élt. 1929 végén Moszkvába költözött és 1931 nyaráig a Marx-Engels Intézetben dolgozott. 1931 nyarán Berlinbe utazott és két évig a német párt ideológiai munkájában tevékenykedett, a Német Írószövetség berlini tagozatának alelnöke volt. 1933-ban, a fasizmus uralomra jutásakor tért vissza Moszkvába, és a Literaturnij Kritik című szovjet elméleti-társadalmi folyóirat 114belső munkatársa lett. Ugyancsak belső munkatársa volt a Moszkvában, 1938-ban meginduló Új Hang című folyóiratnak is. Magyar irodalomkritikai tevékenysége ekkor, két évtizedes szünet után újra megélénkült.
1945-ben hazatért. Tagja volt az ideiglenes nemzetgyűlésnek, 1946-ban egyetemi tanárrá nevezték ki, majd 1949-ben a Magyar Tudományos Akadémia tagjává választotta. 1948-tól 1957-ig tagja volt a Béke-világtanácsnak. 1948-ban és 1955-ben Kossuth-díjjal tüntették ki.
Az 1949-es, úgynevezett Lukács-vita után visszavonult az aktív közéleti tevékenységtől.
Az 1956-os ellenforradalom első szakaszában helytelennek bizonyult politikai szerepet vállalt: miniszter volt az első Nagy Imre-kormányban. 1957 óta kizárólag tudományos munkát folytat.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir