Gazdasági élet a fürdő előtti korokban

Full text search

Gazdasági élet a fürdő előtti korokban
A legfontosabb gazdasági tevékenység itt hosszú évszázadokig a földművelés és az állattenyésztés volt. A földművelésen belül mindvégig a gabonatermesztésé a vezető szerep; vidékünk kedvező talaj- és éghajlati adottságokkal rendelkezik. A Répce termékeny öntéstalaján korszakokon át nagy szerepet játszott a rét- és legelőgazdálkodás. A Répce menti rétek kövérségét Fényes Elek is érdemesnek tartotta megemlíteni statisztikai szótáraiban. A felsőbüki kastélyhoz már a feudalizmus századaiban kertészet tartozott; 1754-ből ismerjük Kertész Mátyás és Péró András hivatásos felsőbüki kertészek nevét. Bár századunkra a büki szőlő- és borkultúra igen megfogyatkozott, nem volt ez így még a XVIII. században. Az 1728. évi népösszeírás csepregi részében olvasható a büki illetőségű csepregi szőlőbirtokosok neve, szám szerint 156 személyé, ami azt jelenti, hogy a bükiek többségének ekkoriban volt szőleje a csepregi szőlőhegyen!
Az ipari növények közül a kender volt általános; részben saját ruházkodásuk céljaira, részben – a jobbágyok – úrbéri kötelezettségük teljesítése végett is termesztették. Cukorrépát a büki cukorgyár szükségleteire kezdtek termeszteni, elsősorban a gyár saját gazdaságában.
A takarmánynövények termesztése az állattenyésztés belterjessé válása idején, a múlt század második felében lendült fel. A marhatartásban a szilaj magyar marhát ekkor váltották fel az istállózó tartásra alkalmas fajták. A marhahizlalás (a göbölyözés) ekkortájt az egyik legpiacképesebb foglalatosságnak számított, segített átvészelni gazdáink számára az 1870-es években beköszöntő gabonaválságot, a gabona külpiaci árának esését. Pár évtizeddel korábban a juhtenyésztés talán még a szarvasmarha-tartásnál is jelentékenyebb szerepet töltött be. Felsőbüki Nagy Pál gazdasága is foglalkozott ezzel.
Az 1895. évi VIII. törvénycikk alapján végrehajtott statisztikai összeírás adatai beszédes képet nyújtanak a termelés szerkezetéről, miközben olyan kuriózumokról is tájékoztatnak, hogy például hány mandulafa volt vagy hány méhcsalád élt a XIX. század végén az egyes helységekben.
A birtokszerkezet az elmúlt százötven év során többet változott, mint a korábbi évszázadokban. A gróf Jankovich család birtokát a Markovicsok örökölték, akik bérbe adták azt a cukorgyárnak. A Felsőbüki Nagy Pál halála után még megmaradt birtok később szintén a cukorgyáré lett. A cukorgyár birtokából 1900-ban 687 katasztrális hold saját terület feküdt Bük határában. Ezenfelül Markovics Katalin 144 katasztrális holdját is bérelték. A gyár a kor színvonalán álló gazdasági épületeket és cselédlakásokat emelt, korszerű agrotechnikát és termelési módszereket honosított meg.
A második világháború előtti korszak birtokviszonyait az 1941. évi adatokkal szemléltethetjük. Ekkor Bük mezőgazdasági népessége 1621 főre rúgott. 778 volt az önállók és 208 a segítő családtagok száma. Közülük egy katasztrális holdnál kisebb területen 256-an, egy–három holdon 174-en, három–öt holdon 103-an, öt–tíz holdon 185-en, tíz–húsz holdon 174-en, húsz–ötven holdon 66-an, ötven katasztrális holdnál nagyobb birtokon 16-an gazdálkodtak, s 12-en tartoztak a népszámlálás „egyéb önálló és segítő családtagja” rovatába.
Feltűnően nagy a törpebirtokosok száma, amelyet a húszas években végrehajtott Nagyatádi-féle földbirtokreform megnövelt. De viszonylag jelentős a komolyabb parasztbirtokok száma is. Tudnivaló ehhez, hogy a büki cukorgyár 1925–1930 között felszámolta uradalmát. A saját tulajdonában volt birtokrészét eladta, azt a parasztság, illetve – száz holdat – a gróf Szapáry család vásárolta meg. A cukorgyár bérelt birtokrésze pedig visszakerült a tulajdonoshoz, gróf Szapáry Györgyhöz, aki Markovics Máriával kötött házassága révén lett büki birtokos. Birtoka részben Csepreg, részben Bük határában feküdt.
A Szapáry-birtokon főként gabonát, cukorrépát és kukoricát termeltek, de előfordult a kender, a len, a köles, a mustár és a repce is. A takarmánynövények közül a legfontosabb helyet a lucerna és a lóhere foglalta el, de bíborherét is vetettek.
A cukorgyári időkben jellemző marhahizlalást a Szapáry-birtokon a tehenészet fejlesztése váltotta fel. Tehénállományuk nyolcvan–száz között mozgott. A tejet mindennap tejeskocsival vitték ki a vasútállomásra, és Sopronba szállították.
Híres sertéstenyészetükben főként mangalicát tartottak. A lóállományt egy mén, tíz–tizenöt pár igásló és három pár parádésló alkotta. A csikók száma húsz körül alakult.
Az uradalom büszkesége az erdő volt, amelyet saját erdészük kezelt. Az őszi szarvasbőgések idején a külföldi vadászok a lelőtt állatok után magas díjakat fizettek. A kitermelt fa egy részét ipari célra adták el, másik része tűzifaként került piacra. A cselédség díjazásában (konvenciójában) szereplő famennyiség is a grófi erdőből került ki. Az uradalmat északról a meggyespusztai Valkó-birtok és a Bauer-féle tormáspusztai uradalom, keletről a lócsi gazdák és a büki plébánia birtoka, délről Bük gazdáinak, nyugatról Csepreg gazdáinak területe határolta. Alkalmi munkásainak nagy része a büki zsellérek és törpebirtokosok közül került ki, míg a cselédség jórészt más helységekből került Bükre. (A cselédek névsorát lásd a Függelék VI-ban.)
Az orosz megszállás után száz holdat hagytak meg gróf Szapáry Paula tulajdonában, a többit kiosztották. Szétporciózták a maradék állatállományt és a munkaeszközöket is. Ekkor hat volt cseléd Szapáry Paulával szövetkezett, s a mezőgazdasági diplomával rendelkező grófnő irányítását elfogadva 1949 elejéig közösen gazdálkodtak. Az ebben a nem kolhoz típusú szövetkezetben dolgozó egykori cselédek később úgy nyilatkoztak, hogy sohasem volt annyi gabonájuk és jövedelmük, mint azokban az években. 1949 februárjában a maradék száz hold földet is elvették Szapáry Paulától. Ezen és a hozzáadott állami tartalék-területen alakult meg 1949. március 17-én a Lenin Mgtsz. Az alapító tagokat Tomáspusztáról és Visztapusztáról költöztették Bükre, mert a volt cselédek és a büki gazdák nem voltak hajlandók a téeszalakításra.
Mint föntebb már szóltunk róla, az ötvenes években még három téeszcsé alakult, s legkésőbb 1956-ban valamennyi teljesen föl is oszlott. Csak a Lenin Tsz egy része maradt meg, amelyet központilag erősen támogattak – még propagandafilmet is készítettek róla –, hogy példája vonzó legyen a kívülmaradtak előtt. Az 1959-ben alsóbüki központtal újra megalakított Kossuth Tsz inkább a növénytermesztésben, a Lenin inkább az állattenyésztésben ért el jobb eredményeket. Az egy tehénre jutó 4631 literes átlagos évi tejhozam a legjobb volt Vas megye termelőszövetkezetei között a hatvanas évek legelején. A Lenin Tsz istállójában élt ekkor az ország legmagasabb tejhozamú tehene, Szellő, amelynek évi teljesítménye 10 695 kilogramm tej volt. A Kossuth Tsz is igyekezett fejleszteni állattenyésztését, s 1962-ben állami támogatással fölépítette száz férőhelyes istállóját.
Nagy problémát jelentett a mindjobban kiöregedő tagság utánpótlása. (Az új nemzedékek az ötvenes évek parasztságellenes politikája miatt, s persze a részben erőszakolt urbanizáció vonzására elmenekültek a mezőgazdaságból.) A gépesítés, kivált a betakarítás gépesítése segített pótolni a hiányzó munkaerőt. Az ekkortájt elharapózó vegyszerhasználat pedig a terméseredmények mennyiségi gyarapodását hozta.
1966–67 telén végbement a két tsz egyesítése. Tsz-elnök Horváth Tibor, a Lenin Tsz addigi elnöke lett, helyettese pedig Patthy Sándor, a Kossuth Tsz traktorosa. Az ezt követő években növelni tudták a teljesítményt – részben az új tevékenységi formák (broilercsirke-tenyésztés, cementárugyártás stb.) keretében.
A büki ipar a múlt század harmadik harmadáig a hagyományos kézművességre és a háziiparra, továbbá a vízimalmok működtetésére korlátozódott.
A répcei malmok nagy szerepét jelzi az újkorban, hogy az ezekben dolgozó molnármesterek, „Pulyatol fogua az Rába uizeigh” – néhány más, Sopron megye területén lévő patak molnáraival együtt – szükségesnek tartották, hogy céhet alakítsanak és „rendeléseket” hozzanak, „az my elöttwnk ualo molnar mestereknek reghi szertartasok szerinth”. E célból 1614. július 23-án összegyűltek Csepreg városában, megválasztották céhmesterüket, Rátky Menyhért salamonfalvai molnárját: Balázs mestert, és melléje tizenkét molnárt esküdtnek. 18 pontból álló szabályzatot alkottak, amely mindenre kiterjed: őrletőkkel való bánásmód, tisztességtelen verseny, az ünnepek megtartása, egymás kölcsönös megsegítése és így tovább. Az inasok tanulóidejét három évben szabták meg, a szabaduló mesterlegénytől pedig megkövetelték, „hogi külseö belseö kerekeket megh chinalny, es forgo keöuet megh tudgion faragny tisztessegesen annak az my az eö rendy”. A céh jegyzőkönyve négy idetartozó büki malmot sorolt fel, tulajdonosaik szerint: 1. Megyeri Zsigmond, 2. Horvát Péter és Horvát Ferenc, 3. Horvát Bálint és 4. Török János malmát.
A törökök 1683-as Bécs elleni hadjárata során az összes répcei malom megsemmisült, majd újabbak épültek. 1754-ből ismerjük Nagy Pál felsőbüki molnár nevét. (Az utolsó büki vízimalmok 1960 körül szüntették be működésüket. A malmok duzzasztógátjainak előtere azonban még ezután is – nagyjából 1970-ig – kitűnő nyári fürdőként „üzemelt”. Úszásra alkalmas, romantikus környezetű, frissítő vizű szabadstrandok voltak ezek, a büki fiatalság nyári társas életének színterei. A Bük és Csepreg között működő „turbinmalom” egykor a cukorgyár teljes áramellátását biztosította.)
Ismerjük még a „Bükön lakozo bőcsületes ifju Szabó Mihály” nevét, akinek a részére a csepregi csizmadiacéh 1752. január 10-én mesterlevelet állított ki. 1754-ből a következő büki takácsok nevét őrizte meg a Nádasdy-féle összeírás: Németh János, Nemes István, Horváth Ferenc, Takács Ferenc (alsóbükiek), Németh György, Sipos István (középbükiek), Takács József, Böndicz Miklós (felsőbükiek). A büki takácsok céhbe szerveződtek, a buda-pesti Egyetemi Könyvtárban őrzött céhlevelük 1761-es keltezésű. 1754-ből tudunk más mesterekről is. Középbükről Halász János és Videman Jakab mészárosok, Felsőbükről pedig Holrab Ferenc kovács neve maradt fenn az említett összeírásnak köszönhetően.
A polgári korszakban népes volt Bük iparostársadalma. A birtokosságot szolgáló olyan ősi mesterségek mellé, mint a kovács vagy a bognár, felsorakoztak a munkamegosztás magasabb szintjére jellemző fodrász, pék, szabó és más professziók. A cukorgyár és a nagybirtok számos szakembernek adott munkát, akik közül némelyek idegen ajkú településekről, esetenként külföldről költöztek ide. A jó ellátottságra példa, hogy kovácsműhelyből öt is volt a faluban. Bennük századunk első felében még ősi módon, gépek nélkül folyt a nehéz munka. A felsőbüki Gyurácz József Hunyadi utcai műhelye az 1950-es években sem nagyon különbözött a századokkal korábbi kovácsműhelyektől; benne emberi erővel végezték az egyik legnehezebb műveletet, a fújtatást is.
1945 után mintegy száz kisiparos dolgozott Bükön. Egy részük az ötvenes években megalakította a – később változó nevű – Büki Kisipari Termelőszövetkezetet (Ktsz-t). Telephelyül a Baross utcai dr.Takács-féle ház telkének hátulsó részét kapták meg. A szövetkezet fontos szerepet töltött be Bükön a „szocializmus építésének” évtizedeiben. Más ipari vagy ipari munkát is végző üzemek is létesültek ekkor, például a nőket – a ktsz szervezeti keretein belül – foglalkoztató fonalelőkészítő üzem és a tanács költségvetési üzeme.
A nagyipar a már sokszor említett cukorgyárral jelent meg Bükön, amely az 1865. szeptember 20-án megnyitott Sopron–Nagykanizsa vasútvonalnak köszönhette idetelepítését. Az 1913. október 13-án a forgalomnak át-adott Zalabér–Sárvár–Kőszeg (később csak: Sárvár–Répcevis) vasút tovább javította a falu közlekedési kapcsolatrendszerét.
Luft Antal sziléziai rézöntő és Gonzales Károly bécsi gépgyári mérnök 1854-ben hozták létre a nagycenki cukorgyárat, majd Gonzales Károly 1867-ben megalapította a büki gyárat – iparvágányt is építtetett a vasútállomáshoz –, amely 1869-től a Nagycenki Cukorgyárak Részvénytársulatához tartozott. Ennek igazgatótanácsába az alapítók: Luft Antal, Gonzales Károly, id. Patzenhofer Konrád, Rothermann Rudolf, Lenk Samu és Rupprecht János kerültek. A társaság alaptőkéje másfél millió forint volt, ez ezerötszáz darab, egyenként ezer forint értékű részvényre oszlott. A részvények számottevő részét már ekkor megszerezte a Schoeller és Tsa cég, s a részvénytársaság irányításában is jelentős szerepet vitt Schoeller Gusztáv és Fülöp is.
A felsőbüki gyár termelése különösen a csepregi cukorgyár l886. évi meg-szűnése után lendült fel. Tulajdonosai a technika legfrissebb vívmányaival szerelték föl. A huszonnégy órás üzemben 350 férfi és 48 nő dolgozott ekkor 120–200, illetve 90–110 fillér napibérért. Rajtuk kívül 38 főmunkást és hét tisztviselőt alkalmaztak. Az 1888. évi adatok szerint a cukortermelés 75–85 ezer mázsa közt mozgott, az áru többsége fehér cukor volt. Ebből mintegy 25 ezer mázsát belföldön adtak el, a többit Fiumén vagy Trieszten át a levantei országokba vitték. Törökország, Görögország és Tunisz voltak a fő vásárlók.
Az 1886 körüli visszaesés után az első világháborút megelőző évekig fokozatosan emelkedett a termelés. 1910-ben 147 ezer mázsa fehér cukrot produkáltak. A feldolgozott cukorrépa mennyisége a következőképpen alakult (métermázsában): 1872/73: 196 421, 1880/81: 401 408, 1885/86: 299 655, 1890/91: 481 284, 1895/96: 434 560, 1900/01: 771 253, 1905/06: 819 672, 1910/11: 662 000, 1915/16: 255 000.
A technikai változásokat jellemzi, hogy az alkalmazott erőgépek teljesítménye 1910-ben az 1880. évinek nyolcszorosára emelkedett. A technikai megújulás a versenyben maradás kulcskérdése volt. Ezért is nagy jelentőségű Riedinger Károly büki művezető 1880-ban bevezetett találmánya, az úgynevezett répaúsztató, amely hamarosan világszerte elterjedt. Lényege, hogy a (Répcéből) szivattyúkkal kiemelt vizet a mosóház kellő eséssel haladó csatornáiba vezették, ahol az a répát magával sodorta, olcsón és jól megmosta. A répaúsztató és -mosó rendszer – a „rina” – maradványai ma is megvannak Bükön. Ipari műemlékké nyilvánításának szándéka már évekkel ezelőtt megfogalmazódott.
A cukorgyár és a hozzá tartozó nagybirtok megoldotta a büki és a környékbeli zsellérség megélhetési gondjait. 1910-ben 706 főnek adott munkát a cég.
Az első világháború alatt már elavulófélben volt a gyár fölszerelése. A felújítás sokba került volna. A háború vége felé bizonytalan, nehézségekkel terhes jövő elé néztek a gyártulajdonosok is. Bizonyosság nincsen, de Szabó József több tényezőt számba vevő értékelése alapján valószínű, hogy a jól bebiztosított gyár nem véletlenül égett le 1917. március 12-ének éjszakáján. A munkáslakások megmaradtak. S nem volt véletlen az sem, hogy a gyárat nem építették újjá, s fokozatosan – 1930-ig – uradalmukat is felszámolták a tulajdonos külföldi tőkések. (Az uradalom magas szinten foglalkozott növénynemesítéssel. Az 1920-as években itt kezdte pályáját a később világhírre jutott, Kossuth-díjjal kitüntetett cukorrépa-nemesítő, Sedlmayr Kurt.) A gyár alkalmazottainak nagy része elhagyta Büköt; 1930-ig több mint ötszáz fővel, majd 1941-ig további 105 fővel, 2447-re apadt a falu lélekszáma.
A gyáriparnak azonban nem a cukorgyár volt az egyetlen képviselője a századforduló virágzó nagyközségében. Működött itt téglagyár is, nem kevesebb, mint három – igaz, mindösszesen 21 főt foglalkoztattak (1910-ben). Hogy ez az iparág már a XVIII. században jelen volt Bükön, arra korábban, a büki cigánysággal kapcsolatban utaltunk: Czompó Sándor felsőbüki téglagyártó üzemében 1751-ben cigányokat foglalkoztatott.
A cukorgyári tőkések a gyár építéséhez szükséges téglát helyben gyártották, majd ezután piacra is termeltek, míg a cukorgyár meg nem szűnt.
1896-ban Középbükön a Feiglstock fivérek alapítottak téglagyárat, amely a mai sporttelep helyén 1934-ig működött. A sportpálya korszerűsítésekor jórészt feltöltött, Feiglstock Béniről elnevezett Béni-tó a téglagyártáshoz használatos agyag bányászása során keletkezett.
Balogh Ferenc jómódú gazda a XX. század első évtizedében előbb az alsóbüki Répce mellett, a Ligetben, majd a közeli erdő alatt építtette föl téglagyárát, amely 1930 körül szintén megszűnt.
A kereskedelem önálló gazdasági ágazatként ugyancsak a polgári korszakban jelent meg Bükön. Két jellegadó kör képviselte: a főként zsidó kis- és nagykereskedők és az úgynevezett Hangya Szövetkezet, amely aztán a szovjet rendszerben a „szocialista” típusú szövetkezetnek adta át a helyét.
Érdekes színfolt volt a vándorkereskedelem, amely csak a második világháború utáni évtizedekben sorvadt el. (Hogy majd a rendszerváltozás után újratámadjon, lásd hazai jégkrémárusok, dinnyések, kínai vándorkereske-dők.) 1984-ben végzett alsóbüki néprajzi gyűjtésem alkalmával többen emlegették a „bosznyákokat”, akiknek kis bojtos sapkájuk volt, kampósbotot, szagosmeggyfát meg mindenféle csecsebecsét árultak. Mások Kőszeg környékéről deszkát hoztak; „ez ollan kevert níp vuót” – mondta az akkor 92 éves Balogh Kálmán. Tóth Sándor szerint járt ide a „rongyás zsidó”, a meszes, Léka környékéről pedig olyan árusok, akik kutyafogattal közlekedtek, és többek közt favillát árultak. A „bosznyákok” az ő emlékei szerint zsebórát, borotvát, fésűt, kést is kínáltak.

Cséplés Bükön a XX. század elején. Kép a soproni múzeum gyűjteményéből (Reprodukció: Adorján Attila)

Gróf Szapáry György és Markovics Mária gyermekeikkel: Gyulával, Paulával és Klementinával

Gróf Szapáry Paula

Fürdőzők a Jakab-strandon az 1940-es években

Az alsóbüki Jakab-féle malomnál „üzemelő” strand az 1940-es években

A büki cukorgyár a századfordulón

Büki képeslap a XX. század elejéről (Kőszegfalviné Pajor Klára gyűjteményéből)

Büki képeslap 1899-ből (Molnár József gyűjteményéből)

Knédl büki cukorgyári gazdatiszt a XX. század elején (szombathelyi Savaria Múzeum, reprodukció: Székely Anikó)

Riedinger Károly répaúsztatójának metszete

Csikor Béla, a cukorgyár kantinosa, később felsőbüki vendéglős. Bécsi tanulóidejében, a XX. század elején készült kép

Büki vasutasok 1946 táján. Elöl Pető György állomásfőnök a kisfiával, hátul kalapban Bajontai Imre forgalmista

Büki képeslap az 1920 körüli évekből (Molnár József gyűjteményéből)

A hajtókán Filácz László pályamester. 1930-as évek

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir