Népesség a változó időben

Full text search

Népesség a változó időben
A Büki nemzetség birtokolta középkori faluról természetesen nem rendelkezünk statisztikai adatokkal. A valószínűleg a honfoglalókkal érkezett Bükiek szerteágazó nemzetsége és szolgálóik lakták a falut a XV. században is, amikor már mindhárom ma ismert falurész kialakult.
A XVI. századtól vannak már számszerű adataink. Az előző fejezetben ismertettünk néhány, az 1549. évi rovásadó-összeírásban szereplő adatot. Az összeírás az egytelkes nemesek számát nem tudatja, Mankóbükön nem is tud ilyenekről. A név szerint szereplő négy mankóbüki birtokos össze-sen tíz portát, nyolc zsellért, két urasági szolgálatban álló és egy „egyéb” személyt, továbbá egy urasági majort tudhatott magáénak. Egy portára nem egészen három (2,8) családfőt, egy családra 5,5 főt, a majorságra két alkalmazott családot számítva – bizonyára igen viszonylagos pontossággal – 165 lakost tételezhetünk fel. Ha ehhez hozzáadjuk a négy birtokost a családjával, akkor körülbelül 187 lakosa lehetett 1549-ben Mankó-(Alsó-) büknek. Egyházas-és Viszlóbüknek külön-külön ennél valószínűleg kevesebb.
Az első, e számításnál megbízhatóbb népességszámot a győri püspökség locsmándi főesperességében végrehajtott 1697. évi canonica visitatio jegyzőkönyve tartalmazza. Eszerint akkor – túl a török kor megtizedelő, ugyan-akkor sok menekülőt e vidékre kényszerítő másfél századán – Alsóbükön 313-an (64 katolikus, 249 evangélikus), Felsőbükön 223-an (110 katolikus, 113 evangélikus), Középbükön 181-en (56 katolikus, 125 evangélikus) laktak. A három Büknek összesen 717 lakója volt, ebből 230 katolikus és 487 evangélikus. A katolikus többség 1804-re állt helyre, s azután még növekedett. Az 1804-es létszám 618 katolikust, 525 evangélikust és 49 zsidót összegez.
A Függelékben (VIII.) több kimutatást közlünk a II. József által elrendelt első magyarországi népszámlálástól a jelenkorig tartó időkig. Ezekből kiderül például, hogy a lélekszám a múlt század második feléig mindhárom faluban egyenletesen növekedett. Az akkor elkezdődött hullámzások a Bük gazdasági helyzetében bekövetkező jelentős változásokkal állnak összefüggésben (a cukorgyár beindulása, megszűnése, téeszszervezés, gyógyfürdő).
Nemzetiségi tekintetben a falu tisztán magyar jellege első ízben a kora újkor már említett bevándorlásai folytán kérdőjeleződött meg; ezekre azonban néhány nemzedék múltán már csak a számos horvát és német családnév emlékeztetett. Az 1880-as népszámlálás azonban nagyszámú idegen – összesen 240 délszláv és 305 német – nemzetiségű büki lakost regisztrált, ami nyilvánvalóan a meginduló cukorgyár hirtelen munkaerőigényével, az emiatt bekövetkezett migrációval magyarázható. Tíz évvel később ezek a számok már száz alá, utóbb pedig még alább csökkennek. A legújabb adatok fényében már kifejezetten meglepő, hogy az 1998. évi helyhatósági vá-lasztások nyomán német kisebbségi önkormányzat alakult Bükön. (Ugyanekkor cigány és horvát kisebbségi önkormányzat megalakítását is kezdeményezték, de ezeket nem támogatta elegendő szavazat.)
A cigányok büki jelenlétéről először Sopron vármegye nemesi közgyűlésének 1751. évi irataiban olvashatunk. A vármegye főszolgabírója beszámol arról, hogy Nagy Lajos, a felsőbüki kastély ura vasvillával és durungokkal fölfegyverzett – tömördi és büki – embereivel megverette a cigányokat, a falu „Gyöpjéről” elhajtatta lovaikat, továbbá fölásatta azt az utat, amelyen Czompó Sándor úr „már sok Esztendőktől fogva hordatta Tégláját” a felsőbüki faluvégi „Darab Gyöp”-ön lévő „Téglakemencéjétül”. A cigányok Czompó szolgálatában álltak, föltételezhetjük, hogy ők gyártották uruknak a téglát. Nagy Lajos embereihez (jobbágyok, a kastélybeli gazda, hajdú, „jager”, azaz vadász) utóbb számos nemes és agilis csatlakozott. Czompó hasztalan intette a nemesség céhmesterét a békességre. A népnek meg azt mondta: ha bajuk van a földosztállyal vagy a legelővel, annak törvényes orvoslására maga is készen áll; amúgy meg menjenek haza. A főszolgabíró – beszámolója szerint – próbálta Nagy Lajost mérsékelni, ám ez közölte, hogy a cigányokat és a zsidókat természeténél fogva nem szenvedheti, nem tűri meg őket a falu közös területein, így az utcán sem.
Egy Dongó Sámuel alszolgabíró által négy hónappal később jegyzett irat a következő intelmet fogalmazza meg: „…Czompó Sándor Uram, hogy a közönséges (itt: közös – Gy. F.) földön a Czigányokat ne tartsa, ha nem ha náluk nélkül éppen nem lehett, a maga tulajdon sajátjára helyheztesse, s ottan-is olly regulában, s zablában foglalya öket, hogy senkinek leg kissebb kárt, böcstelenséget, s alkalmatlanságot tenni ne merjenek”. (A kép árnyalása végett megjegyezzük, hogy Czompó Sándorra nemcsak Nagy Lajos, hanem sok más büki is panaszkodott. A tőle elszenvedett sérelmeket egy másik Dongó viceszolgabíró által jegyzett irat tíz pontban sorolja fel, s ezek között csak egy elem a bükiek tulajdonról alkotott fogalmait nem tisztelő cigányok pártfogása.)
Az 1773. évi cigányösszeírás összesen hat családfőt sorol fel a három Bükön. Név szerint a következőket. Alsóbükön: Németh János, Németh Mihály. Középbükön Dömötör György, Hollósy István, Horváth Ferenc. Felsőbükön: Dömötör István. Közülük Horváth Ferencnél szerepel a zenészmesterségre utaló megjegyzés.
A huszadik századi büki cigányság körében túlnyomórészt más családnevek fordulnak elő. Egy 1938. évi adatgyűjtés során 73 személyt számláltak össze. Soproni Elek vármegye-szociográfiája 1940-ben a büki cigánynők „olcsó szerelmi vásárait” említi, és egy 1939. évi fölmérést idéz, amely a büki cigányság 37,4 százalékánál súlyos nemi betegséggel való fertőzöttséget állapított meg. A büki cigányok egy része úgynevezett zenész cigány. Akadtak s ma is vannak köztük, akik művészi fokon bánnak hangszerükkel. Még néhány éve is a búcsúk, a nagyobb egyházi ünnepek és a jelentősebb névnapok alkalmával kisebb csoportokban járták Bük és a környék falvait, s a házakba lépve hangulatos muzsikájukkal köszöntötték az ünneplő családokat. Kisebb-nagyobb pénzadomány volt a fizetségük. Más részük más cigány népcsoportokhoz tartozik. Az 1965-ös árvíz elpusztította a felsőbüki Répce-parton állott putrisort, lakói a falu különböző pontjain telepedtek le, s azóta többé-kevésbé integrálódtak a többségi társadalomba. Nekik is tragikus történelmi emlékük az 1944–45-ös időszak, amikor a hitleristák többüket elhurcolták. Volt, aki nem tért vissza, míg néhány cigánygyermeken orvosi kísérleteket végeztek, és el nem múló, súlyos egészségkárosodást okoztak nekik.
Bük első zsidó lakója talán a XVIII. század közepén költözött ide. Az 1725–1748 között megtartott első országos zsidóösszeírás még nem tud büki zsidóról, ellenben az 1754-es Nádasdy-féle lakosságösszeírás Középbükön már följegyzi a falu szolgálatában álló Judaeus Moyses Isaac nevét, aki mesterségére nézve Pellio – szűcs – volt. A II. József elrendelte népszámlálás Középbükön talált izraelitákat, szám szerint két háztartásban tizenkét főt. A büki zsidóság létszáma a XIX. század elején – vélhetően a napóleoni háborúk keltette kereskedelmi konjunktúra hatására – növekszik meg ugrásszerűen. A római katolikus sematizmusok szerint az 1812-ben jelen volt 36-os létszám a következő évben hirtelen felugrik 202-re (!), majd 1814-ben gyorsan apadni kezd: ekkor már „csak” 130 zsidó személy élt Bükön. Az 1831. évi zsidóösszeírás már csak 22 személyt számlált össze a három faluban. Ők három Sopron megyei zsidó közösséghez, a lakompakihoz, a nagymartonihoz és a németkeresztúrihoz tartoztak.
A dualizmus korában a büki zsidók élni tudtak a szabad piacgazdálkodás lehetőségeivel. A Feiglstock család – kereskedelmi tevékenysége mellett – téglagyárat alapított, Mayersberg Dávid gabonakereskedelemből gazdagodott meg, s mint virilisek bekerültek a községi képviselő-testületbe. Mások vegyeskereskedést nyitottak vagy állatkereskedelemmel foglalkoztak, így az Eisenstein, a Krausz, a Berger családok. A német megszállás után elhurcolták valamennyiüket. Mintegy harmincan-negyvenen kerülhettek a német megsemmisítő táborokba. A háború után néhányan visszatértek Bükre, de egyikük sem települt le itt ismét.
A büki lakosság társadalmi rétegződését a Függelékben (IX.) négy adatsorral szemléltetjük. Az első az érett feudalimus viszonyait jellemzi, a második a polgári korszak legszebb éveit, az úgynevezett boldog békeidőket, a harmadik a kommunista rezsim korszakát, a negyedik pedig az első szabad választás évét. Majd újabb adatot is hozunk.
Ezek az adatsorok egymástól jelentősen vagy éppen gyökeresen eltérő körülmények között tükrözik a büki társadalom rétegződését. Mégis, a legnagyobb ugrást az újabb adatok mutatják. Olyan mutatók, mint a mező-gazdasági népesség igen alacsony aránya már 1990-ben is, vagy a vállalkozói réteg rendkívüli megerősödése kivált a rendszerváltozás óta, nemcsak az ország életében végbement változások helyi lecsapódásai, hanem a Bük mai sorsát meghatározó gyógyfürdő működésének következményei. A fürdő létrejötte a település gazdaságtörténetének is legfontosabb választóvonala.

Sztojka János – a helyi cigányság egyik szorgalmas tagja – feleségével, hulladékgyűjtő úton az 1970-es években

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir