Ismét működik a képviselő-testület

Full text search

Ismét működik a képviselő-testület
Az országos és megyei intézkedések mellett sor került a község dolgainak rendbetételére is. Újraszervezték a község életét meghatározó közigazgatási munkát, és biztosítani kellett a község működéséhez szükséges egyéb feltételeket is. Minderre a trianoni békeszerződés által kialakított helyzetben került sor, amikor a magyar társadalom – különösen a vidék lakossága – egyre jobban elszegényedett, fokozódott az állami beavatkozás, és erősen sérült az önkormányzat is. Visszaállt a negyventagú képviselő-testület, amelynek felét virilisek tették ki, és megkezdte munkáját az elöljáróság is.
A vármegye törvényhatósági és közigazgatási bizottsága, a járási főszolgabíró 1920-tól a harmincas évek elejéig igen intenzíven irányították a települések életét. Az elöljáróság és a segédszemélyzet megtartása érdekében – erre megyeszerte sor került – a képviselő-testület 1920 októberében elrendelte a rendezett tanácsú városok, kis- és nagyközségek pénz- és vagyonkezelése, számvitele körül követendő eljárás bevezetését. A közgyűlés első rendelkezéseinek egyikével elrendelte a községi mezőrendőrség megszervezését. A községi munka eredményesebbé tétele miatt szükségessé vált megfelelő szakemberek beállítása az elöljáróság szervezetébe.
A képviselő-testület, az elöljáróság és a vármegye törvényhatósági bizottsága több ízben foglalkozott községi állások szervezésével: községi gazda, segédjegyző, gyepmester, állatorvos és nem utolsósorban a második községi orvosi állás létesítésével. A tényleges munkába állítást azonban a község anyagi lehetőségei nagymértékben befolyásolták, sőt a vármegye szempontjai is közrejátszottak az új állások szervezésében. A vármegye törvényhatósági bizottsága 1925-ben „a kis- és nagyközségek pénzügyi egyensúlyának helyreállításáról szóló rendelet alapján a községi gazda állását megszüntette”, csak 1928-ban sikerült a község szempontjából fontos állást létrehozni.
A képviselő-testület 1926. május 12-i közgyűlése elhatározta, hogy a végrehajtási költségekből eredő jövedelem bizonyos részét átengedi az elöljáróság szakembereinek. A vármegye törvényhatósági bizottsága a jóváhagyást megtagadta: „…a község háztartása jelenleg is abban a helyzetben van, hogy legégetőbb közérdekű szükségleteinek kielégítésére nem képes. Ilyen körülmények között vagyoni felügyeleti hatáskörünkben a községi jövedelmek átengedését nem tartjuk megengedhetőnek.”
Éveken keresztül tartott a községi orvos lakásának építése körüli huzavona a község képviselő-testülete és a község főjegyzője, illetve a vármegye között. Az alispán 1920-ban leszögezte: „Nem csupán törvényes kötelessége a községnek, hogy orvosa részére megfelelő orvosi lakást biztosítson, hanem egyben a község jól felfogott érdeke is azt követeli, hogy a közegészségügyi szolgálat zavartalan ellátása akadályozva ne legyen.” Eltelt hat év, és a képviselő-testület 1926-ban határozatban kimondta, hogy fedezet hiányában orvosi lakást nem épít, „a község földjét lakásépítés céljára eladni, sem pedig e célra kölcsönt felvenni nem hajlandó”. A megoldás végül az lett, hogy a község egyik megürülő épületében alakították ki az orvosi lakást.
A húszas évek második felében országszerte elkezdődött a hiányzó elemi iskolák építése. Hajdú vármegye közigazgatási bizottsága az 1926. évi 513. sz. jogerős határozatával arra kötelezte a hajdúsámsoni képviselő-testületet, hogy a sámsonkerti elemi iskola telkének megvételéhez, a tanterem és tanítói lakás felépítéséhez szükséges kölcsön felvételére hozzon határozatot. Az orvosi lakás építése körüli bonyodalmakból éppen csak kibontakozó képviselő-testület augusztus 11-én tartott közgyűlésen a következő álláspontot alakította ki: „…a sámsonkerti tanyai iskola építésébe bele nem kezdhet, erre a célra pedig kölcsönt semmi körülmények között felvenni nem hajlandó”. A község főjegyzője a határozatot megfellebbezte a vármegyénél.
A törvényhatósági bizottság állásfoglalása: „A község határozatát megváltoztatjuk és utasítjuk Hajdúsámson község képviselő-testületét, hogy a közigazgatási bizottság határozatával rendelt sámsonkerti iskola részére szükséges telek megvétele, az iskola és a tanítói lakás felépítése és a szükséges összegnek kölcsönvétel útjáni fedezése kérdésében haladéktalanul határozzon.” A bizottság figyelmeztette a községet, ha a jogerősen elrendelt építési ügyet továbbra is halasztaná, „a községi képviselő-testület felosztása iránt a Belügyminiszter úrhoz előterjesztéssel élünk…” A képviselő-testület a község fejlesztésével kapcsolatos magatartásának okait forrásainkból nem sikerült feltárni, a következő évtől azonban lényeges változás következett be.
A konszolidációs folyamat egyik jellegzetes vonása volt, hogy a húszas évek második felében a városok és községek településfejlesztésre dollárkölcsönt vehettek fel. A hajdúsámsoni képviselő testület 1927. szeptember 19-én – a tagok egy részének távolléte ellenére – határozatot hozott kölcsönfelvételre, községi beruházások megvalósítása céljából: közkutak fúrása és javítása, a községi nagyvendéglő javítása, hatósági hússzék felállítása, jegyzői istálló javítása. A képviselő-testület 1929-ben újabb beruházást indított el, a felépítendő népház számára beltelket vásárolt, ezentúl sor került a szegényház, a hullaház és a főjegyzői portán sütőház és istálló építésére. A tervet és a bankhitel felvételét a vármegye törvényhatósági bizottság jóváhagyta, mivel „a község fejlődését szolgálja”.
A képviselő testület 1932. augusztus 27-én tartott közgyűlésén ugyancsak hasznos döntést hozott. A testület elhatározta, hogy egy hajdúsámsoni kisgazda család fiúgyermekének lehetővé teszi, hogy a hajdúdorogi téli gazdasági iskolát elvégezze. A község az alapítólevélben 1932-33-tól kétszáz aranypengő évi hozzájárulást vállalt. A pályázók közül a nyertest az alispán jelölte ki a főszolgabíró meghallgatását követően.
A két világháború közötti belpolitikának egyik sarokköve volt, hogy a különböző – revizionista politikát valló – szervezeteket, a szociális-közigazgatási-oktatási és kulturális egyesületeket a szinte működésképtelenség határán álló községek és városok anyagilag támogatták – feltehehetően országos, megyei ösztönzésre. A pótadók kivetésével pedig közvetlenül az egyre szegényebbé váló lakosság fillérjeit fordították elsősorban szociális jellegű támogatásra. Hajdú vármegye ötszázalékos pótadóból támogatta a hadiárvákat, özvegyeket és rokkantakat. Hajdúsámson képviselő-testülete 1925 tavaszán ínségenyhítő mozgalom céljára segélyt folyósított, csakúgy, mint a vagyontalan ápoltak kezelését is segítette.
A húszas évek elején a község tíz aranykoronával támogatta az egri jegyzőképző tanfolyamot, később a tanfolyam „szegény sorsú, nyomorgó hallgatói segélyezésére” egy mázsa búzát ajánlott fel. A községnek természetesen voltak saját ötletei is a problémák megoldására. A képviselő-testület 1939. januári közgyűlési határozata kimondta, hogy „a község valamennyi felnőtt lakosa – férfi és nő egyaránt – köteles éjjeli őrszolgálatot ellátni”. A vármegyei törvényhatósági bizottság elutasította a hajdúsámsoni képviselő-testület (csak férfiakból állt) javaslatát.
A község nemegyszer kényszerült természeti csapás miatt a gazdálkodók, a mezőgazdasági munkából élő munkások és cselédek segítségére sietni, illetve segélyt kérni számukra a vármegyétől, a kormánytól. 1929. június elsején a közgyűlés az egész községet sújtó fagykár miatt – 1020 hold szőlőből 900 hold kipusztult. „…A Martinka hegyközség és a hajdúsámsoni szőlőskert lakossága főként szőlőmunkálkodásból és szőlőtermelésből él, és ezek most kenyérkereseti lehetőség és jövedelem nélkül állnak… A családok kilátástalan helyzete mellett a község háztartása is komolyan károsodott, mivel tekintélyes borfogyasztási adó elmaradásával kell számolni.” A község ebben a nehéz helyzetben segítséget kért a m. királyi kormánytól és a vármegyétől: „…töröljék a háztartási alapunkkal és az egyesített nyugdíjalapunkkal szemben fennálló tartozást”. Kérte továbbá, hogy a Hajdúhadház–Hajdúsámson–Vámospércs törvényhatósági úthálózat építéséből biztosítsanak munkát a jövedelem nélkül maradtaknak. A vármegye válasza: „…a kérelemnek helyt nem adhatunk, minthogy a múlt évről még fentlévő hátralékos tartozások törlése háztartási alapunk egyensúlyát zavarná meg és a kérelmük teljesítése a fagykárosodások folytán szintén nehéz helyzetben levő többi községünk ugyanilyen esetleges kérésének a teljesítését tenné indokolttá, ami törvényhatóságunk háztartását teljesen felborítaná.” Segítségként viszont engedélyezték, hogy a tavalyi tartozást október 31-ig kamat nélkül fizessék be.
A község segítséget kérő levelét a vármegye megküldte a földművelésügyi minisztériumba. Az útépítési munkálatokba való bevonással kapcsolatban a választ későbbre ígérték.
A község történetének fontos forrása az úgynevezett községi-hivatali vizsgálat jegyzőkönyve. Hajdúsámsonban 1930-ban került sor erre a vizsgálatra. A község területe: 12 081 hold, lakóinak száma 6973. A község birtokában lévő épületek: a községháza, a főjegyzői lak, a nagyvendéglő, a Hangya, a bolthelyiség, az óvoda, az orvosi lakás, a szegényház, a csendőrlaktanya, a cédulaház (vámház) és két bérház. A vizsgálat megállapította, hogy a község működéséhez több és jobb minőségű házra lenne szükség. Az elöljáróság állománya: főjegyző, adóügyi jegyző, két segédjegyző és két irodai alkalmazott. Grebovits Kálmán főjegyző mellékállásban az országos Központi Hitelszövetkezet és a Hangya Termelő, Értékesítő és Fogyasztási Szövetkezet felügyelőbizottságának tagja.
A községben a tanítás igen mostoha körülmények között folyt, 13 tanteremben kellett elhelyezni 824 iskolaköteles és 135 ismétlő tanulót. Feltétlen további tantermeket kell építeni. A nyilvántartott analfabéták száma ötszáz fő. A község rendelkezik egy nyolc főre berendezett szegényházzal. Egy orvos és hat bába működik a faluban, rendelkezésre áll egy 12 ágyas járványkórház.

Az elszegényedés a nagycsaládokat sújtotta leginkább. A Baji család a húszas évek eljén

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir