Vallásfelekezetek, hitélet

Full text search

Vallásfelekezetek, hitélet
Vallásfelekezeti téren Martonvásárt a római katolikusok túlsúlya jellemzi. Az egyéb vallásúak száma 1900 és 1940 között volt a legmagasabb, de ekkor sem érte el a lakosság húsz százalékát. Ez az oka, hogy elsősorban a katolikusokkal foglalkozunk.
A község középkori temploma a török időkben pusztult el. Beniczky Sándor 1736-ban fatornyos, díszes kápolnát építtetett, amelyben a környék papjai miséztek. Martonvásár először Tárnok, majd 1759 és 1769 között Ráckeresztúr, s utána ismét Tárnok katolikus leányegyháza volt. 1772-ben egy ferences barát személyében egyházi adminisztrátor költözött a faluba, aki az anyakönyveket már itt vezette.
Idősebb Brunszvik Antal „a nép áhítatának emelése céljából” néhány köztéri szobrot állíttatott fel. A festett Nepomuki Szent János-szobor eredetileg a patakhídnál, Szent József és Szent Anna egykori szobra a templom előtt, az 1773-ban felszentelt Szeplőtelen Fogantatás (kígyós földgömbön álló Szűz Mária, a feje körül csillagkoronával) pedig szintén a falu közepén állt. Az 1778. évi egyházlátogatási jegyzőkönyv szerint vaslánc övezte, amely négy kőoszlopot kötött össze, az oszlopokon pedig egy-egy angyal állt, kezükben a szobor felé tartott, üveges bádoglámpával. A lámpák meggyújtásáról Szűz Mária napjain (szombaton és a Mária-ünnepeken) az uraság gondoskodott, s a falu kántortanítójának volt a feladata, hogy a szobornál a rózsafüzért imádkozza.
A barokk templom alapkőletételére 1774. április 11-én került sor. Megáldására 1777. július 26-án, Szent Anna napján; ez a nap a martonvásári búcsú napja. A templomszentelés 1778. május 3-ára maradt. Ezt a szertartást székesfehérvári római katolikus egyházmegye első püspöke, Séllyei Nagy Ignác celebrálta. Ekkor a templom „az ékesen aranyozott, hatváltozatú” orgonával, „kétrekeszes” gyóntatószékkel, keresztelőkúttal, tornyán „négylapú” toronyórával teljes fényében pompázott. Hangsúlyozni kívánjuk: az új templom elsősorban a falu lakóinak és nem a birtokos családnak épült, a kastély ugyanis csak később (1785) készül el, s Brunszvikék – mint láttuk – csak ezt követően költöznek ide. Az egyelőre földszintes kastélyépület templommal szomszédos szobáját egy szentélybe nyíló ablakkal látják el, s a Brunszvik család tagjai a szentmiséket ebben az oratóriumban ülik végig.
1788-ban az adminisztratúrából káplánság, majd 1797-ben plébánia lesz. Immár leányegyháza is van, Baracska, amely csak 1934-ben önállósul. 1793– 1794-ben parókia épült. Martonvásár kezdetben a veszprémi püspökség budai esperességéhez tartozott, 1777-ben pedig része lett az újonnan alakult székesfehérvári egyházmegyének.
A templom kegyúri jogát a Brunszvik család gyakorolta mindaddig, amíg azt meg nem vonták a püspökkel is összekülönböző Ferenc gróftól. 1869-ben a Vasárnapi Újságban Petheő Dénes Martonvásár kapcsán említi, hogy az „igen szegény anyagi állapotú” templom és plébánia „pártfogója a vallási alap”. A templom „a naponkint szaporodó lakók számához arányban oly kicsiny, hogy az ájtatoskodók nagy része a misét többnyire künn a kapu előtt kénytelen hallgatni”. (Már az 1805. évi egyházlátogatási jegyzőkönyvben is az olvasható, hogy „a templom struktúrája nemes és erős, de kicsiny a nép befogadására”.)
A templom folyamatos karbantartására nincs elég pénz, így azt 1929-ben és 1938-ban is a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium hozatja rendbe. Belseje azonban változatlanul „nagyon rossz állapotban van”. Tomecz József plébános 1940 februárjában azt írja a püspöknek, hogy „tervbe van véve egy új templom építése, vagy a meglévőnek megnagyítása”. Megvolt a telek is, 1945 után azonban a martonvásári egyházközség annak is örülhetett, hogy a háborús károkat szenvedett régi templomát helyreállíthatta.
1883 őszén Brunszvik Géza az általa alapított óvoda vezetését a grazi vincés (irgalmas) nővérekre bízta. Őket követték 1926-ban a szatmári irgalmas nővérek, 1939-ben pedig a soproni „Isteni Megváltó Leányai”. Zárdájukban, ahol külön kis kápolnájuk is volt, három-négy szerzetesnővér élt. Az apácák tevékenysége nem korlátozódott a kisdedóvóra. Szerződésükben vállalták, hogy kézimunkát oktatnak. 1889-ben az óvoda mellett „munkaiskola” működött, amely Brunszvik Teréz kézműiskolájának lehetett kései utódja. Varrodájukról 1928-ban történik említés.
A két világháború között az óvodaépület szinte a községi kultúrház szerepét játszotta, s a nővérek a színielőadások rendezésében csakúgy, mint a vallásos egyletek munkájában részt vettek. Ez utóbbiak közül elsőként a Katolikus Ifjúsági Egyesület alakult meg 1904-ben. A Katolikus Legényegylet tagjai a plébánia telkén önerőből csinos székházat építettek. 1910-ben kezdte meg működését Martonvásáron a Jézus Szíve Egyesület és a Rózsafüzér Társulat. 1932-ben alakult meg a Szívgárda és az Oltáregyesület, valamint a helyi Kalász csoport, amely 1992-ben újjászerveződött. A Kalász Egyesület fő szervezője a pettendi népfőiskola volt, amely a falusi lányok nevelését tűzte ki célul. Első országos találkozójukra 1936. január 16-án Martonvásáron került sor.
Az egyesületek életében Hajós József esperes is részt vett, aki 1922 és 1939 között volt a község papja. Számos könyvet írt (például: A végtelen felé, Az ősember, Az élet titkaiból, A bölcselet története), s e témakörökből vetített képes előadásokat tartott.
Az egyházi ünnepek sorában egy rendkívüli alkalmat a Fejér vármegye történetét összeállító Károly János jegyzett fel. E szerint 1879-ben, amikor ő kerületi esperes volt, a szentlászlói Szentháromság-szobor „százados ünnepét” a keresztúri és martonvásári hívek és lelkészeik „szentmise és prédikáció tartásával” ünnepelték meg. E „lélekemelő ünnepre” Szentmiklós izraelita tulajdonosa kérte fel őt, aki az ájtatosságon is részt vett, utána pedig „barátságos házánál” sokukat megvendégelte. Íme a mai ökumenikus alkalmak korai előfutára! Az 1925. november 1-jén Prohászka Ottokár püspök által tartott harangszentelés is sokak számára emlékezetes maradt. Az évről évre ismétlődő ünnepek közül kiemelkedik a Szent Anna tiszteletére július végén tartott búcsú. Az ünnep vallásos tartalmát ma már sokan nem ismerik. Az Anna-napi búcsú azonban – ahogy az ország sok más vidékén is – a családok összetartozásának ünnepe, amikor az elszármazottak közül is sokan hazalátogatnak.
Régen a hívek áldozócsütörtök hetében keresztjáró napokat tartottak. Hétfőn, a reggeli mise után került sor a temetői kereszt imádására. Kedden énekszóval kivonultak a Szűz Mária-szoborhoz imádkozni. Szerdán a Nepomuki Szent János-szobor került sorra. A határba minden tavasszal búzaszentelő körmenet indult. Különösen nagy előkészületek előzték meg az úrnapi körmenetet, amikor a jelesebb családok sátrat emeltek, és ezekben a feldíszített sátrakban fogadták az Oltáriszentséget. Új keletű, de igen szép szokás az úrnapi virágszőnyeg készítése, amelynek meghonosítása (1983) Takáts Lászlót dicséri.
Az egyházközség életében fontos szerepet játszottak a Nagyboldogasszony tiszteletére Ercsibe vezetett gyalogos körmeneteknek. Erről a kilencvenéves Deák Róza néni mesélt. Szombat reggel indultak útnak kereszttel, zászlókkal, énekelve, imádkozva, elöl a fiatalok, utánuk az idősebbek. Meg-megálltak imádkozni és pihenni az út menti kegyszobroknál, kereszteknél, a keresztúri templomnál és az ercsi cukorgyár kápolnájánál. Az ercsi templomban köszöntötték a Szűzanyát, majd pedig elhelyezkedtek a vendéglátó házaknál. (Az ercsi testvérekkel az idők során baráti kapcsolatok szövődtek, s a martonvásáriak évről évre ugyanazoknál a házaknál szálltak meg.) Aznap este sokan szentségimádáson vettek részt. Másnap volt az ünnepség csúcspontja, a püspöki mise. Utána ebéd a szabadban, lábmosás a Duna vizében, némi apró emlék vásárlása, majd pedig indulás haza. Az itthon maradottak a „búcsúsokat” a falu szélén várták, s együtt érkeztek vissza a templomba. Aki csak tehette, gyermekként és felnőttként is legalább egyszer részt vett ezen a körmeneten.
A katolikus egyház megújulása új közösségeket hívott életre. A Martonvásáron 1993-ban megtelepült, francia alapítású Élet Kenyere Közösség életének középpontját az Oltáriszentség imádása jelenti. Elkötelezett tagjai a rászorulókkal közösséget vállalva élnek és dolgoznak.
Az 1769-től 1848-ig terjedő nyolc évtizedben a martonvásári reformátusok száma tíz és kilencvennégy között, az evangélikusoké pedig tíz és ötvenhét között mozgott. A község életében a reformátusoknak volt nagyobb súlyuk, tekintve, hogy kivétel nélkül mind magyarok voltak, és közülük mindig szerepelt néhány gazda a falu elöljáróinak sorában. Az első idők kálvinistái az Orosz, Kiss, Molnár, Ispán, Varga és a Végh családok. Utána tűnik fel soraikban a Lévai, Szalai, Németh, Futó, Horváth, 1820 után pedig a Fodor, Jó, Kövesdy, Király, Sipos, Hegedűs, Tóth családnév.
A martonvásári reformátusokat a környék, elsősorban Baracska kálvinistáihoz rokoni szálak fűzték. A katolikusokkal ritkán keveredtek, a vegyes házasságoknak ugyanis, amint azt az Orosz család és Varga Márton esete is példázza, olykor áttérés lett az eredménye. A martonvásári reformátusok anyakönyvezése 1790-ig helyben, a katolikusokéval együtt, utána pedig
a baracskai anyaegyházukban történt. 1933-ban alakult meg a helybéli fiókegyház, amely 1945 őszén önállósult. Ma a tárnoki és ráckeresztúri reformátusok is ide tartoznak. A híveik száma mintegy 150–170 fő.
A martonvásári evangélikusok lelki gondozását kezdettől fogva a tordasi lelkész végzi. 1800-as évek első felében Martonvásár evangélikusai között a Stefkovits, Kraján, Stark, Badits, Martinecz, Zsakó, Kiss, Machala, Stitza és Király családok előfordulása volt a leggyakoribb. Lelkészeik közül Ballasovits Mihályt Brunszvik Teréz is nagyra tartotta. 1850-ben az írta a harminc éve Tordason lelkészkedő Ballasovitsról, hogy „nem dogmát prédikál, hanem egyedül Krisztust, és a katolikusok is szívesen jönnek hozzá”.
Fejér megye 1848. évi zsidó összeírása szerint Martonvásárnak 24 izraelita lakója volt. Számuk 1870 táján nőtt meg. A martonvásári izraeliták a kajászói hitközséghez tartoztak. Temetőjüket az 1884. évi telekkönyv már említi. Imaegyesületük 1890-ben alakult, 1897-ben pedig zsinagógát építettek. (A második világháborúban megsérült épületet utóbb lebontották.)
A község zsidó és keresztény lakói békében éltek egymás mellett. Az első világháború itteni hősei között öt izraelitát találunk. A holokauszt martonvásári áldozatainak nevét az 1988-ban felavatott emlékmű őrzi.

Az 1774–1776-ban épült, Jung József tervezte templom

A Katolikus Egylet csoportképe a század elejéről

Prohászka Ottokár püspök felszenteli a harangokat (1925. november 1.)

Szent Anna-napi püspöki szentmise a szigeten (1996)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir