Egyesületek, társas élet

Full text search

Egyesületek, társas élet
Szentgyörgyvölgy a XX. század első felében nem dicsekedhetett élénk egyesületi élettel. Főleg a mindenhol kötelező egyesületek voltak jelen. Ebbe a körbe tartozott a húszas években megalakult Leventeegyesület, a Tűzoltóegyesület és a Polgári Lövészegyesület. Az elsőként és az utolsóként említett szervezet a bújtatott honvédelmi, katonai nevelést volt hivatva szolgálni, amire a trianoni békeszerződés hadsereggel kapcsolatos tilalmai, korlátozó intézkedései miatt volt szükség. Nevezett egyesületek vezetőivé – amelyek inkább tiszteletbeli tisztségnek számítottak – rendszerint a falu valamely notabilitását választották meg, például a körjegyzőt, lelkészt, tanítót.
A második világháború utáni években, évtizedekben a szocialista kultúrpolitika – különösen a kezdeti időszakban – egy erősen centralizált intézményrendszer keretei között képzelte el a társas művelődést. Sorra alakultak a kultúrházak, művelődési otthonok. Ezek rendszerint régi egyesületi székházakban vagy államosított magánházakban kezdték meg működésüket. Szentgyörgyvölgyön az utóbbi variáció valósult meg. 1954-ben az első kultúrházat egy régi, államosított épület átalakításával hozták létre. Az ötvenes években a kultúrotthon igazgatója Kósa Dezső, az itt elhelyezett könyvtár vezetője pedig Leposa Győzőné volt. Az ötvenes-hatvanas évek közművelődése leginkább az amatőr színjátszás körül forgott. Nagy sikere volt az Állami Déryné Színház előadásainak is, a produkciók megtöltötték a kultúrház padsorait.
A hatvanas évek elején Fodróczy Ferenc vette át a művelődési otthon igazgatását. Sajnos a passzivitás, az érdeklődés hiánya több, önmagában pozitív kezdeményezést – mint például az ezüstkalászos tanfolyam, nőakadémia – lehetetlenített el. A politikai jellegű előadások még az előbb említetteknél is kevesebb érdeklődőt vonzottak. Viszonylagos sikernek a mozielőadások számítottak. 1964-ben telt ház előtt vetítették Szentgyörgyvölgyön az itt első szélesvásznú filmet. Ugyanebben az évben már megkezdték a községfejlesztési pénzalapok tartalékolását egy új művelődési ház építésére: a régit 1966-ban végleg ki kellett üríteni, állagának romlása miatt életveszélyesnek nyilvánították. 1968 végén kötötték meg a szerződést a Tanép vállalattal a kivitelezésre, nagy nehezen sikerült összekalapolni, illetve összekilincselni a felsőbb tanácsi szervektől kezdve a tsz-en, a határőrségen át a megyei moziüzemi vállalatig a szükséges pénzösszeget, ami akkoriban két és fél millió forintot tett ki. 1970. augusztus 20-án adták át rendeltetésének az új, kétszáz személyes művelődési házat. A korszakra jellemző, lapostetős egyenépület egyáltalán nem illett a falu jellegzetes épített környezetébe, ezen az 1980-as évek végén magastetős átépítéssel próbáltak valamit javítani.
Az immár teljes vértezetben megjelenő intézményi háttér ellenére azonban mégsem sikerült a közösségteremtés, az új művelődési ház nem váltotta be maradéktalanul a hozzá fűzött reményeket. A fiatalság helyben maradt része – nem is beszélve az idősebb korosztályokról – nemigen látogatta az új intézményt. Ez természetesen nem róható fel teljes egészében a korszak „kultúrfelelőseinek”, sokkal inkább arról van szó, hogy az életmódban, szokásokban, társas érintkezésben ez idő tájt már a falvakban is megfigyelhetővé váltak azok a folyamatok, amelyeknek kihívására a politikai rendszer már nem tudott megfelelő választ adni. Sem kulturális, sem más téren.

A színjátszó csoport 1927-ben

Varrótanfolyam az 1940-es években

A dalárda 1930 körül

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir