Tatár-halom üzenete

Full text search

Tatár-halom üzenete
A magyar királyság a X–XI. században fokozatosan terjesztette ki hatalmát Erdély délkeleti részére, de rendszeres régészeti kutatások és írott források hiányában a vidék akkori története sokáig homályban maradt. Az erdélyi szászok szabadságjogait és autonómiáját 1224-ben megfogalmazó Diploma Andreanum, azaz II. András király kiváltságlevele – amely visszaállította és megerősítette a betelepülésükkor II. Gézától (1141–1162) kapott privilégiumaikat – a sepsi székelyeket már a jelenlegi lakóhelyükön említette. Ezért a történészek általánosan elfogadják, hogy a székelyek feltehetően a XIII. század elején több hullámban szállták meg a Háromszéki-medencét.
Székely Zoltán, a Sepsiszentgyörgyön működő Székely Nemzeti Múzeum vezetője az 1960-as évek végén Háromszéken rendszeres régészeti kutatásokat kezdeményezett a XI–XII. századi települések és temetők feltárására. Miközben a Zabola határában fekvő Tatár-halmon bronzkori település nyomait keresték, egy kora középkori magyar temetőre bukkantak. A kutatók összesen 192 sírt találtak az észak–déli irányban hosszan elnyúló domb tetején. Elhantoláskor azokat egészen a sziklatalapzatig leásták, de a természet munkája következtében a domb szélén fekvő csontvázakat már csak húsz centiméter vastagságú föld takarta. Hét sírból cserefa koporsók maradványai kerültek elő, ezek feltehetően csak egyszerű deszkakeretek lehettek. A gyermekek sírjait nem ásták mélyre, azokat többnyire csak élükre állított lapos kövekkel vették körül. A holttesteket nyugat–keleti irányban, hanyatt fekve, kinyújtott karral, fejjel nyugatra, arccal a felkelő nap felé helyezték el a nyughelyükön. Néhányuknak a karját behajlították, egynek a mellén összekulcsolták, egy másiknak pedig hiányzott koponyája. Bár a zabolai temető sírjai nem templom körül találhatók, a holtak mégsem lehettek pogányok, mert a keresztmotívum igen gyakran előfordul az ujjcsontjaikon talált gyűrűk pecsétjében.
A halottakat ékszereikkel együtt temették el. Az S alakú, bronzból vagy ezüstből készített, bordázott hajkarika a leggyakoribb, melyekkel a hajfonataikat fogták össze, majd bőrszalagra erősítették. Az elhunytak szemére és szájára általában pénzérméket helyeztek, ujjaikon jó minőségű ezüstből készített pántgyűrűk voltak. A sírokból előkerült több, bronzból sodort gyűrű. Az elhantoltak ruházatát övcsatok ékesítették.
A zabolai Tatár-halmon feltárt temető soros, családi temetkezési rendet mutat, mert egymás mellé temették a férfit, a nőt és gyermekeiket. Feltehetően nagyarányú volt a fiatalkori halandóság: a 192 sírból hetven nyughelybe kisgyermeket hantoltak. Az asszonyokhoz hasonlóan a fiúk és a lányok több hajkarikát viseltek. Az egyes sírok között a régészek nem állapítottak meg számottevő társadalmi különbségeket.
A zabolai kora középkori temető legértékesebb leletei fémpénzek, ilyet huszonkét sírban találtak. Nem ékszerként, hanem halotti obulusként kerültek azonban a földbe. A legrégebbi dénárok II. Géza király idején készültek, a legtöbb ezüstérmet III. István (1162–1172) uralkodása idején verték, néhányat III. Béla (1172–1196) bocsátott ki.
A sírokban talált leletek alapján megállapítható, hogy a temetőt a XII. század első felében, II. Géza idején nyitották a Tatár-halom északi részén. A legtöbb elhunytat III. István uralkodása alatt hantolták el. Összesen nyolcvan–száz éven át, mintegy harminc-negyven családból álló közösség tagjait helyezték itt végső nyugalomra. A pénzleletek tanúsága szerint a temetkezések III. Béla uralkodása alatt is, egészen a XII. század végéig tartottak.
A Tatár-halmon feltárt temető tárgyai – például az S alakú hajkarika, az övcsat, a pénzérmék – alapján Székely Zoltán úgy látta: a zabolai temető nem szláv, hanem a honfoglalás kori és a kora középkori magyar nyughelyekhez igen hasonló. A Magyar Királyság délkeleti határa a XI. század elején a Kárpátok gerincén húzódhatott, amelynek védelmére a Barcaságban, az Olt és a Fekete-ügy folyók völgyében jelentős magyar népességet telepítettek. Ezek a területek már a XI. században az egykori Fehér vármegye területét alkották, s mint királyi birtokok, a várispánok fennhatósága alá tartoztak.
A székelyek elsősorban a nyugati gyepűk mentén, határvédőkként helyezkedtek el a kora középkori Magyar Királyság területén, majd a XI. század elején fokozatosan betelepítették őket Erdélybe, ahol Nagyszeben környékén elsősorban a Vöröstoronyi-szoros bejáratát védelmezték. A három székbe – Sebes-, Kézdi- és Orboi- – szerveződött nép a jelenlegi lakóhelyükre való betelepedés előtt a mai Háromszéktől jóval nyugatabbra, Szászsebes, Szászkézd és Szászorbó vidékén élt. Amikor a XII. század közepén II. Géza király éppen arra a vidékre telepítette le a szászokat, a székelyek fokozatosan keletebbre húzódtak, és a már említett Andreanum tanúsága szerint 1200 táján már elérték az Olt folyó völgyét. A zabolai temető mégsem köthető az orbai székelyekhez, mivel ők a XII. század idején még a Küküllő és a Maros vonalánál éltek. Az 1332–1336 között keletkezett pápai regestrum egyetlen plébániát sem említett Orbaiszék területéről, ennek székelyeit csak egy 1396-ban írott oklevél adatolja első ízben. A Háromszék elnevezést pedig szintén viszonylag későn, egy 1466. évi forrás tartalmazza.
A zabolai kora középkori temető Kelet-Erdély imént ismertetett településtörténetét tükrözi. A Keleti-Kárpátok lábainál található Háromszéki-medencében ugyanis a XI. században betelepített magyar közösségek már fontos határvédelmi feladatokat láttak el. Ez a korai népesség elsősorban az Olt és a Fekete-ügy folyók lankásabb, termékenyebb völgyét szállta meg, ahol az állattartás mellett földműveléssel is foglalkozott. A XI–XII. század fordulóján a közösség lélekszáma viszonylag magas lehetett, mert egymáshoz közel eső, sűrű településhálózatot alakított ki. Az oklevelek szerint két királyi várat építettek e vidéken: a Lécfalva melletti Vár-hegyen, illetve a Kézdiszentlélek fölötti Perkőn. Ezek a XIII. századinál régebbi erősségek szervesen beilleszkedtek a Magyar Királyság keleti védelmi rendszerébe, és a székelyek betelepítése után is annak birtokában maradtak.
A XII. század utolsó éveiben a királyi hatalom a Kárpátok külső oldalára helyezte át keleti gyepűit, ahol a mai Moldva területén, a Keleti-Kárpátok és a Szeret folyó között erős védelmi sávot, egyúttal jelentős magyar településhálózatot hozott létre. Így például a Karácsonykő (a mai Piatra Neam) szomszédságában felépített palánkerődítmény maradványai között III. Béla királyunk pénzei kerültek elő a XII. század végéről, abból az időből, amikor az említett zabolai temetőbe már nem temetkeztek. Ez a tény azt a feltételezést erősíti meg, hogy a védelmi vonalak keletre tolásával egy időben a Fekete-ügy folyó völgyében korábban megtelepedett magyar közösségeket Moldvába költöztették át, és helyükre a székelyek már a XII. század végén megérkeztek.
A magyar közösségeket felváltó székelyek nem temetkeztek a Tatár-halom temetőjébe, mert ők az előző, Nagyszeben környéki szálláshelyükön közvetlenül a templomok szomszédságában hantolták el elhunyt családtagjaikat. „A Zabolán feltárt temető – állapította meg Székely Zoltán – két dolgot tisztázott. Az egyik az, hogy Erdély délkeleti része már a XI. század folyamán a magyar feudális állam fennhatósága alatt állott, s a XII. században már jelentős magyar népesség lakta. A másik pedig az, hogy a székelyeket ide a XII. század második felében, a XIII. század fordulóján telepítették be a keletre és délre áthelyezett magyar határvédők helyébe.”
A régész azt is feltételezte, hogy az orbai székelyek egy csoportja már a XIII. század előtt a magyarokkal együtt betelepedett a Fekete-ügy vidékére. S azért nem szerepelnek az 1332–1236. évi pápai regestrumban a kézdi főesperesség plébániái között, mert megmaradtak a korábbi lakhelyük, Fehér vármegye egyházi-adminisztratív keretei között. A XIII. században a székelyek kirajzása is megindult a Moldvában kiépített gyepükhöz. Feltehetően csak a magyarokkal együtt kitelepültek tartozhattak a magyar király által 1227-ben Milkón felállított római katolikus püspökséghez, és nem az orbai székelyek.

A pávai református templom román kori szentélye

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir