Zala megye

Full text search

Zala megye
A megye a nevét a Tiberius római császár (isz. 14-37) idején Pannónia védvonalának, a limesnek részeként megépített Salla katonai tábortól kapta. Ma is sokak neve Szalai-Szalay vagy Zalai. Előalpi táj, főként a 650 négyzetkilométeren fekvő, önálló nyelvjárású Göcsej nevű, leginkább észak-déli tájolású dombokkal tagolt rész. Legmagasabb pontja a megyeszékhely, Zalaegerszeg melletti Kandikó 304 méter. Az Alpok és az Adria közelsége miatt Zala a legcsapadékosabb, ezért a legerdősültebb megye a 700-800 milliméter évi mennyiséggel és a mintegy 30 százalékos erdőterülettel. Talaja agyagos, nehezen művelhető, csak a Somogy megyével határos kis részen homokos. A megye legmagasabb pontja a Tátika, 410 m.
Felszíni vizeit a határfolyó Mura és a Balatont is tápláló Zala gyűjti össze. További folyóvizei: a Kerka és a Cserta, a másik zalai kistáj, a szlovéniai Lendva környékére is átnyúló Hetést Göcsejtől elválasztó két patak.
A megye területének nagyobb hányada a nyugat-magyarországi peremvidékhez sorolható, északkeleten a Dunántúli középhegység részeként a Keszthelyi hegység határolja, délkeleti része a Dél-zalai dombság.
Területe a Balaton nyugati csücskével együtt 378 408 km2, a lakott helyek száma: 346, az önkormányzatoké 257. A lakónépesség: 1998. január 1-jén 298 000; a fogyás 8 400. 1990-ben: 306 400. Ennek 54%-a 8 városban él. Közülük háromnak a lakossága nem éri el az 5 ezret (Hévíz, Letenye, Zalakaros). Az aprófalvas település-szerkezet miatt az országos átlagnál rosszabb a korösszetétel. A népesség 10 év alatt 15 ezerrel, az élveszületések aránya 12,1ről 10,3 ezrelékre csökkent. A halálozásoké viszont 14,3-ról 15,8%-ra emelkedett, ahogyan a természetes fogyás is 2,2-ről 5,1 ezrelékre. A csecsemőhalandóság a 80-as évek elejétől 1994-ig 20-ról 8,8 ezrelékre csökkent.
Zalában a halálokok mintegy 90%-a 5 betegség-csoportnak tulajdoníthatók: a keringési betegségek (50%), a rosszindulatú daganatok (20%), erőszakos cselekmények (6%), légzőszervi elváltozások (4%). Az agyér betegségből következő halálozás 90%-ban a 60 év fölöttieket fenyegeti. A házasságkötések száma tovább csökkent: 1996-ban 1297 házasságot kötöttek, 1997. októberéig 989-et.
Honfoglaláskor a Buzád nemzetség telepedett meg ezen a vidéken, amely az I. István király által kialakított megyerendszerben 1002-től a veszprémi püspökséghez tartozott. A királyi vármegye első székhelye a mai Balatonmagyaród határában létesült a legújabb ásatások szerint, majd Zalavárra került. A török időkben Nagykapornak volt a közigazgatási központ. Később Zalaegerszeg lett a megyeszékhely. Itt épült föl 1732-ben a megyeháza barokk épülete, amely a mai bíróságnak és börtönnek ad otthont. Az Észak-déli irányú, Fiuméig húzódó vasútvonal lendületes polgári fejlődéshez segítette a megye másik ma is jelentős városát, Nagykanizsát. A valódi előrejutás, a számottevő iparosítás azonban az 1937-es sikeres olajfúrást követően is csak 1950-től kezdődött Zalában.
Zalában 10 párt működik: Fidesz-Polgári Párt, Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt, Magyar Szocialista Párt, Kereszténydemokrata Néppárt, Magyar Demokrata Fórum, Magyar Szociáldemokrata Párt, Munkáspárt, Szabad Demokraták Szövetsége, Vállalkozók Pártja. Küldötteik alkotják a helyi önkormányzatok tagjainak egészét néhány független kivételével. A megyei önkormányzati közgyűlés pártösszetétele: 41 képviselőből, 13 Fidesz-KDNP-MDF, 12 MSZP, 7 SZDSZ, 2 Agrárszövetség, 2 Balatoni Szövetség, 1 szervezeten kívüli.Valamennyi párt megyei szervezete Zalaegerszegen székel a városközpont egymáshoz közel eső pontjain. Zalát 10-en képviselik az Országgyűlésben.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir