21. MAROSSZENTANNA

Full text search

21. MAROSSZENTANNA
Első ízben 1332-ben a pápai tizedjegyzékben jelenik meg neve de Sancta Anna formában. (Beke: Az erd. egyházmegye. 167.) 1409-ben már a nép nyelvén írják: Zentanna, 1467-ben szintén. (C. Suciu: Dicţionar istoric.)
Az 1567. évi regestrumban 5 kapuval jegyzik. (Orbán: Székelyföld. IV. 188.) Beke 1300-ra teszi a templom építési idejét. (Beke: i.m. 168., jegyz.) Ezt megerősíti a pápai tizedjegyzék, mely szerint 1332-ben papja, Pál 4 régi banálist fizet, 1332-ben 2 banálist, 1335-ben szintén 2 banálist. (Beke: i.m. 167.)
A falu a templom védőszentjéről kapja nevét.
1375-ben papja Mihály, aki Teremi Ponya adományából egy birtokot kap. (Beke: i.h.) Ugyancsak Beke (uo.) szakértők véleményét idézi a templomról: „régi egyház... melyben minden későbbi elidomtalanítás mellett is egy érdekes régi román műemlékre ismer a régész...” Mai szakemberek is osztják ezt a véleményt. Entz Géza szerint „kétsejtű román típus”. (Entz G.: Erdély művészete. 217.)
Orbán Balázs részletes leírást ad a templomról: Széles szentélye félköríves apszissal záródik, diadalíve is félköríves, egyszerű dongaboltozattal. Ablakait átalakították. Megvan köríves szentségfülkéje, csinos román díszítésű párkányzattal. Ugyancsak a falban megvan a körívvel záródó papi szék. Köríves ajtókereteit is átalakították. A nyugati kapu csúcsíves volt, melybe kisebb köríves keretet illesztettek. Nyugati homlokzatánál fatorony állott, alapjainak ásásakor a múlt század első felében régi ékszerekre, gyöngyökre, fegyverekre akadtak, amiből azt következtetik, hogy temető volt, ami régi templomoknál általános volt. Nemcsak temető, de erőd is körülvette egykor a templomot. Erről a vársánc nyomai is tanúskodnak. (Orbán: i.m. IV. 189.)
Mindezek megerősítik azt, hogy korára nézve is testvére a marosszentkirályi templomnak (XII. század). (Kovács: Magyar ref. templomok. I. 159.) Fatornya helyett később magas kőtorony épül.
Értékes emléke a mészréteg alatt felfedezett és részben megmentett középkori falfestmények több részlete. Felismerhetők: Szent Anna, a Köpenyes (Könyörületes) Mária képeivel egyesítve; Zenélő angyalok; Szent Péter; ismeretlen női szent, gótikus négyeskarélyba foglalva. Az aszimmetrikus kompozíció közvetett olasz hatásra utal, de helyi művészeti hatásokkal kiegészülve, a fejtípusokban és az öltözékben. (Balogh J.: Az erdélyi renaissance. 26–27.; Batthyaneum. II. 150.)
A templom középkori emlékei közé tartozik két harang. Az egyik, a nagyobb, nyolcmázsás, felirata szerint 1497-ből való: „O Rex glorie veni cum pace, ih(esus) n(azarenus/ r(ex) i(udeorum) 1497”. A harang négy oldalán egyforma alakú körplakett Krisztust ábrázolja a kereszten, indadísz között. (Balogh J.: i.m. 338.; Orbán: i.h.) Orbán Balázs képét is közli és a felirat hű mását, valamint a Krisztus-ábrázolást (lásd Balogh Jolán 271. rajzán). Mátyás király budai ötvösműhelyéből kerülhetett ki.
Beke egy másik hosszúkás, harangvirág alakú, felirat nélküli kisebb harangról is tud. Véleménye szerint régibb az előbbinél. (Beke: i.m. 168.)
A középkorban a falu összes hívei katolikusok, a reformációtól kezdve reformátusok.
A XVII. század elejéig más vallásúakról nincs adat. Bethlen Gábor lustrája szerint csak reformátusok lakják. (Orbán: i.m. IV. 188.)
A XVII. század elején Benefalva egy része Vásárhelyhez, a másik része Szentannához kerül, melyet Balázsi Mihály telepít be, s ekkor kerülnek ide görögkeleti vallásúak is.

Református templom

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir