22. MAROSSZENTGYÖRGY

Full text search

22. MAROSSZENTGYÖRGY
Neve először a pápai tizedjegyzékben tűnik fel 1332-ben de Sancto Georgio néven. (Beke: Az erd. egyházmegye. 169.; Orbán: Székelyföld. IV. 105.; C. Suciu: Dicţionar istoric.) 1423-ban a latinra fordított név eredetije jelentkezik Szentgyörgy formában, 1567-ben pedig mint Marosszentgyörgy. (C. Suciu: i.m.)
Bizonyos, hogy 1332-ben plébániatemploma van, mert a falu Szent György tiszteletére szentelt templomáról kapta nevét.
1332-ben papja, Fábián a pápai tized szerint 10 régi banálist fizet, 1334-ben 10 dénárt, 1335-ben 10 veröczei banálist és 11 sasost. (Beke: i.h.; Orbán: i.h.) Tekintélyes egyházközség lehetett, mert ennyit csak a nagyobbak fizettek.
1448-ban bukkan fel újra a templom neve az okiratokban, ekkor ugyanis Apafi Györgyné Ebesfalván kelt végrendeletében a Szent György vértanú temploma javára egy kis szőlőst hagyományoz. (Teleki Codex. II. 39.; Beke: i.m. 103., jegyz.) Bár nincs kizárva, hogy ez az adat az erzsébetvárosi (hajdan Ebesfalva) Szt.György templomra vonatkozik.
Orbán Balázs szerint keletkezése a XIV. század elejére tehető. Valójában régebbi. A Szent György-templomok ugyanis az egyházmegyei plébániák szervezésében az elsők között vannak, tehát a marosszentgyörgyi a XII. századra tehető. Erre utalnak a templom román kori jellegzetességei, amelyek a későbbi átalakítások után is megmaradtak. Amint Entz Géza megállapítja: „kétsejtű román kori típus” (Entz G.: Erdély művészete. 217.) A szentély apszisa, keskeny román kori ablakai, a diadalív erről beszélnek.
A hajó déli oldalán az 1956. évi renováláskor a vakolat alól befalazott ajtókeret került felszínre. Ez is román kori. Valószínűleg a kripta bejárata lehetett. Sajnos újra bevakolták.
A marosvásárhelyi Historia Domus leírása szerint a templom az 1720-as években nagyon siralmas állapotba kerül. 1731-ben általános újítással teszik használhatóvá. Erre adott okot az is, hogy a templom tetőzete leég és a mennyezet beomlik. 1750-ben készül a kazettás festett mennyezet, mely kopottan, de épen áll. (Kunits: Dacias Siculina. II. 69–70.)
A kazettás mennyezettel egyidős az oltárkép is. Ezért látható rajta Szent György képe mellett a Petki család és felesége, Zichy Klára címere.
Ekkor még fatornya volt, illetve haranglábja. Mai tornyát csak 1823-ban építették.
A reformáció idején Orbán Balázs szerint az akkor még „tiszta székely lakói reformálódtak” és a templom a református egyház tulajdonába jut. (Orbán: i.h.) Másfél évszázad múlva, 1720-ban Apor István közreműködésével Petki Dávid visszaveszi, mely azóta a katolikus egyház filiális temploma, majd 1936-tól önállósított plébániatemplom. A templom visszavétele után csak néhány református marad, a Bordos és Tordai család tagjai. Csak a legújabb kortól van anyaegyházuk. A településnek kevés a lakosa, mert Ali basa pusztításai 1651-ben a falut és a templomot is sújtják. Petki azzal próbál segíteni a helyzeten, hogy görög-keletieket telepít a helységbe. (Orbán: i.h.)
Petki telepítése előtt nincs adat más vallásúakról, csak katolikusokról és a reformáció után reformátusokról és egyetlen templomukról. 1660-tól főleg görögkeletiek, de cigányok is lakják.

Katolikus templom

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir