Az orvoslás hőskora

Full text search

Az orvoslás hőskora
A járványok sújtotta középkorban nehéz feladat hárult a gyógyfüvekhez és gyógyvizekhez értő orvosokra, hiszen ezek ellen az alattomos kórokozók előidézte, s egész országrészeket sújtó, vagy sírba taszító, szinte a háborúk csapásaival felérő járványok ellen nem rendelkeztek gyógyírral. A városok számára csak a 18. században írták elő, hogy kötelesek orvosokat és sebészeket alkalmazni, de ők kezdetben csak külhoni egyetemeken szerezhettek diplomát. 1770-től végre Magyarországon is megindult az orvosképzés.

Harc az életért – szomorú járványkörkép
Korai honi orvosaink gyógyításhoz értő papok voltak, ugyanúgy, mint az I. István királynak koronát küldő II. Szilveszter pápa. Esztergomban már 1000 körül alakult egy leprásokat befogadó gyógyhely s később önálló kórház is, sőt a legkorábbi felsőbb szintű orvosi iskolánk, egy káptalani iskola is itt nyílt meg később. A tananyag ekkoriban még Galénosz műveiből, illetve a salernói orvosi iskola tanításaiból állt össze (utóbbi egy versbe szedett orvosi regula-gyűjtemény volt, amelyet néhány századra rá, 1694-ben magyarra is lefordítottak).
A hazánkban letelepedő első szerzetesrend tagjai, a bencések is foglalkoztak gyógyítással, s I. István király egyik 1015-ös okleveléből tudjuk, hogy a pécsváradi kolostor számára az uralkodó négy szolgát a betegek kiszolgálására, hatot pedig a fürdők működtetését segítendő küldött a bencésekhez. A kolostorkórházak általában források közelében alakultak, hiszen a gyógynövények mellett a legfőbb gyógyító erővel a nagy mennyiségű ásványi sót oldott formában tartalmazó forrásvizek voltak, s a Kárpát-medence híres is volt a forrásairól, közte felvidéki és erdélyi gyógyító vizeiről. Ezeket már a rómaiak is ismerték, s építettek is errefelé fürdőket.
Az ország jó néhány településén alakult kórház, Pozsonyban László király alapított polgári kórházat, Kolozsvárott a 11. századtól kezdődően majd 900 éven át ugyanazon a helyen állt ispotály, a johanniták 70 rendháza közül többhöz kórház is kapcsolódott, a János lovagok Székesfehérvárott, Keszthelyen és másutt hoztak létre kórházat.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir