Az élénkülő zenei élet

Full text search

Az élénkülő zenei élet
Ami a zenében a "haladás" követelményeként jelentkezett, voltaképpen a 18. században elindult folyamatok továbbvitele. A korszerű és magas színvonalú műzene a feudális keretek közt megerősödve a századforduló táján már gyökeret eresztett egyes városokban. Hátra volt, hogy földrajzilag is, társadalmilag is nagyobb helyet foglalhasson el; hogy létrehozza intézményeit, szervezeteit; hogy a helyi feladatokat jól ellátó zenészcéhek most már nemzetközi rangú előadóművészetet termeljenek ki magukból; hogy a magyar zeneszerzés szorosabbra fűzze kapcsolatait a romantika felé forduló nagy nyugat-európai zeneszerző nemzedékkel.
Pozsony és Pest mellé valóban kezdenek felsorakozni más városok is. Egyre többet hallunk a házi zenélés elterjedéséről, a kórusmozgalmakról, a városi zeneiskolákról és a hangszertanulást szolgáló kottákról (pl. Rigler Ferenc pozsonyi tanár zenei tankönyve 1779 és 1798-ból, Gáti István zongoraiskolája 1802-ből), az éledező hangversenyéletről s zeneműkiadásról s zenei egyesületekről, a hangszergyártás megindulásáról, s egyelőre még külföldi lapokban, de a zenei publicisztika is megjelenik. Fontos szerepet vállalnak a színházak a zenészek foglalkoztatásában. Az 1837-ben megnyílt Nemzeti Színház nemcsak az operajátéknak lett otthona, hanem belőle nő ki az első hivatásos magyar nagyzenekar is. A városi zeneiskolák számának szaporodása után természetes volt egy magasabb szintű, hivatásos zeneoktatás igénye. Különféle előzetes formák után a század közepére szilárdul meg a pesti (Nemzeti) Zenede szervezete. Mindez együttvéve elég bő lehetőséget adott a zenekedvelőknek, hogy Mozart, Beethoven zenéje után Cherubini, Rossini, Schubert és más kora romantikus szerzők műveivel is megismerkedjenek. Sajnos a már leírt okok miatt ennek a zeneéletnek társadalmi bázisa nem szélesedett a kívánatos mértékben.
A zeneszerzés számára a kiindulópont a 18. század végi, túlnyomórészt egyházi vagy főúri szolgálatban álló magyarországi komponistáknak a bécsi klasszicizmusba illeszkedő tevékenysége volt. Ez a vonal folytatódik a 19. század elején is: a győri székesegyházban Richter Antal, a pécsi székesegyházban Lickl Ferenc, Veszprémben Kemény Ferenc, a nádor udvartartásában Druschetzky György komponál (hogy csak néhány nevet említsünk e népes seregből). De vannak most már "városi" zeneszerzők is, akik tanításból, színházi munkából, műveik kiadásából élnek. Ezek kompozíciói már kezdenek kilépni a helyi szükségletek által meghatározott keretekből: operákat, szimfóniákat, versenyműveket, kamarazenét, hangszeres szólómuzsikát, dalokat tartalmaznak a tőlük származó, nagyrészt ma is kottatárak polcain pihenő kéziratok, nyomtatványok. Innen is említsünk néhány nevet: Fúsz János, Spech János, Bartay András művei sajnos azóta sem kerültek újra előadásra.
Az említett szerzők lényegében a posztklasszicista stílus keretei között alkotnak, alig-alig tesznek egy-egy bátortalan lépést az akkor már hódító – az eddigi harmóniai-formai kereteket kitágító – romantikus irányzat felé.
Vajon a "haza" és "haladás" a zenében külön-külön úton haladt? Törekvés sem volt a kettő egybefogására? Amit a verbunkosról mondtunk, érthetővé teszi azt a vágyat, hogy e "magyar" jellegű zenei anyagot a nagy zeneszerzésben is hasznosítsák. Míg Lavotta, Rózsahegyi Márk, Ruzitska Ignác és József megmaradnak a verbunkos táncok ügyes "tálalásánál", néhányan megkísérlik annak fordulatait az önálló zenei műformákba is belevinni. Például Csermák Antal "Az intézett veszedelem" című program-vonósnégyesében használja a verbunkos zene fordulatait; mások a műdalba viszik át a verbunkostánc jellegzetes ritmusait, díszítményeit.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir