Írók

Full text search

Írók
Ennek a szónak a nyugati magyarság körében nem ugyanaz a jelentése volt, mint idehaza. Írónak minősült, akinek lehetősége nyílt könyve megjelentetésére és eladására. Nyilvánvaló, hogy rengeteg közöttük az amatőr, megbízható értékrendet csak a folyóiratok, elsősorban az Új Látóhatár kitűnő bírálatai és néhány esszékötet teremtett.
A második világháború idején és közvetlenül utána a nyugati világba érkezett idősebb évjáratú írók életművének java már készen állt. Nyírő József (1889-1953), Zilahy Lajos (1891-1974), Szitnyay Zoltán (1893-1978) és a többiek nem túl sok színnel gazdagították regényvilágukat, bár Zilahy Ararát c. regényciklusa széles korképével jelentős alkotás.
Rendkívül magas színvonalú tevékenységet fejtett ki viszont Márai Sándor, akiről külön szólunk, az 1989-ben hazatelepült költő, Faludy György (1910-), valamint Cs. Szabó László (1905-1984) és Szabó Zoltán (1912-1984), aki kevesebbet írt ugyan, de a nyugati magyar irodalom kikezdhetetlen tekintélye volt. 1949-ben szakította meg kapcsolatát a hazai kormányzattal. Forrásértékű vállalkozása volt Kilenc költő (1959) c. antológiája, és a Bibó István írásaiból válogató Harmadik út (1960). Esszéit halála után válogatta két kötetbe Czigány Lóránt. Cs. Szabót joggal nevezték a nyugati magyar irodalom organizátorának. Szinte mindegyik folyóiratban rendszeresen írt, előadásokat tartott. Számtalan könyve közül – ezek többsége idehaza is megjelent – kiemelkedik Római muzsika (München, 1970) c. útirajza és Hűlő árnyékban (1982) c. önéletírása. Remek művészettörténeti esszéket és Shakespeare-tanulmányokat is írt. Hozzájuk hasonló tekintélynek örvendett a szociográfiával és politikai tevékenységével már korán feltűnést keltett Kovács Imre (1913-1980), aki Svájcból költözött az USÁ-ba, esszéinek többsége azonban az Új Látóhatárban jelent meg. Magyarország megszállása (Torontó, 1979) címmel értékes dokumentumregényt írt.
A valamivel fiatalabb írónemzedék jelentékeny lírikusává emelkedett Tűz Tamás (1916-1992), a legeredetibb és legsokoldalúbb alkotó azonban kétségkívül a költő, író, bölcseleti gondolkozó Határ Győző (1914-), akinek életművéről egy korábbi fejezetben már esett szó.
A prózaírók közül Domahidy András (1920) érdemel figyelmet díjnyertes regényével, a Vénasszonyok nyarával (Róma, 1969) és az Árnyak és asszonyokkal (Bern, 1979). Az otthon elvesztését és az új teremtését ábrázolja bennük lebilincselő mesélő kedvvel. Nála egy évvel volt fiatalabb a zsoltáros hangú Fáy Ferenc (1921-1981) az otthontalanság jeremiádjait író torontói költő, aki sosem illeszkedett be új környezetébe, nem úgy, mint a Svájcban letelepült Major-Zala Lajos (1930-), aki a szexualitás kendőzetlen ábrázolásával és megnevezésével teremtett magának külön világot.
A középnemzedék prózaírói és lírikusai komoly értékei a magyar irodalomnak. Karátson Endre (1933-) kiváló irodalomtörténész, egyéni hangú elbeszélő Kemenes Géfin László (1937-) költő műfordító, kritikus, Kabdebó Tamás (1934-) líránk angol nyelvű fordítója, kortörténeti regények írója, Ferdinandy György (1935-) puerto-ricói környezetben játszódó vagy visszatekintő elbeszélései különös hangulatot árasztanak, Sárközi Mátyás (1937-) elbeszélései és ironikus tanulmányai a közelmúlt történelmi eseményeit és az életformaváltás nehézségeit tárják föl.
E generáció egész sor kiváló lírikust bocsátott szárnyra. Kiemelkedik közülük Bakucz József (1929-) a lelkiállapotok váltogatása révén sokszor megrendítő hatást keltő Horváth Elemér (1933-), az irodalomtudományban is jelentőset alkotó Gömöri György (1934-) és az amerikai líra hagyományaiból is építkező Vitéz György (1933-).
Könnyet ne könnyel, bút ne búval olts,
ne nézz te képet, s ne tanulj nevet,
festőnevet, mert jobb annak, ki gyors
cserével most falut s fertőt feled.
 
Egy volt a tét: hazád s a Napnyugat,
együtt nyeli a fölvert vízfodor.
De rossz a szél! Új holtakért ugat
s a szívűnk folyton váltást gyakorol.
 
Meddig s kikért még, mennyi kellenék?
Hol Kölcsey s hol Dante született,
palánk, külső vár, végső menedék
mind elmerül a kéményfüst megett.
(Cs. Szabó László: Még egy búcsú)

Cs. Szabó László lírai naplójegyzeteit 1940 őszéről Erdélyben címmel adta ki a Magvető, 1993-ban



1986-ban jelent meg az első összefoglalás a nyugati magyar irodalmról; 1981-ben a Vándorének a nyugati magyar költészetből, 1987-ben a Két dióhéj a nyugati magyar prózából közölt válogatást

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir