Csonttollú csapatok

Full text search

Csonttollú csapatok
Az utóbbi időben elmaradtak a nagy csonttollú csapatok, pedig korábban viszonylag gyakran és néha többezres tömegben jelentek meg Budapesten és más városokban. A fahéjszínű, hegyes bóbitát viselő, kis fekete torokfolttal és a faroktollak sárga végződésével jellemezhető északi madarak ugyancsak az ostorfákra jártak, a bogyókat csipegették. Mindig csapatosan lepték el a fákat, közben folyamatosan hallatták nagyon jellemző, ciripelő hangjukat.
A csonttollú a magas észak lakója, a fenyvesekben és nyíresekben fészkel.Tipikusan inváziós madár, egyes években szinte elözönli egész Európát. Hazánkban általában novemberben bukkantak fel az első csapatok, decemberben voltak a legtöbben, aztán a felélt bogyótáplálékkal megfogyott a számuk, továbbvonultak, amint a fő táplálékukat jelentő ostorfatermés elfogyott. A visszajelentések adatai szerint Franciaországtól egészen Görögországig Dél-Európa minden részére eljutottak (1. 101. old.).
Az ostorfa bogyói mellett szívesen fogyasztják az öreg tölgyesekben gyakori sárga fagyöngy ragacsos termését, a gyümölcsfákon maradt fonnyadt almát, körtét, a japánakác, a madárberkenye és a vadrózsa termését is. A tavaszig itt időző példányok gyakran a magas fákon ülve, légykapók módjára vadászgattak repülő rovarokra.
Nagyon nagy a vízigényük. Kemény hidegben, amikor a természetes tócsák befagytak, százával érkeztek a megnyitott kerti csaphoz, ha pedig végképp nem találtak vizet, az ágakról a havat ették. Egyébként rendkívül bizalmas madarak, az embert néhány méternyire bevárják. Szoros, zárt csapatban repülnek, ilyenkor távolról a seregélyekre emlékeztetnek. Csonttollúnak pedig azért hívják őket, mert az öreg madarak másodrendű evezőinek hegyi részén a tollgerinc megnyúlt, kiszélesedett, és élénkpiros színű lemezkét képez.
Egy másik inváziós madár, mely azonban bár változó számban, de minden ősszel megjelenik, a fenyőpinty. Ez is északi madár, részint a ritkás fenyvesekben, illetve a tajga nyíreseiben költ. Hozzánk többnyire októberben érkezik, tavasszal az utolsók április végén tűnnek el. Ilyenkor már nászruhás, fekete fejű és hátú, élénk narancsvörös begyű hímeket is megfigyelhetünk.
A fenyőpintyek egyes években valóban inváziószerűen, óriási tömegben lepik el Közép-Európát. Így volt ez régen is, amit bizonyít az is, hogy a „Magyar Hírmondó” 1794-ben így ír róluk: „A múlt februárius közepe felé elkezdvén, csaknem egész végéig, majd minden napon láttatott által kelni, Isten tudja honnan, városunk felett az apró madaraknak számlálhatatlan sokasága… Homályosságot vetett a nagy sűrűség, valamint a sáskák tömött tábora. Bámult s iszonyodott az ember e szokatlan s csak véget nem érő költözésen. Ki győzné leírni, kinek-kinek ez alkalmatosággal tett ítéletét, jövendölését… A cikk később elmondja, hogy a madarak nikoviczok vagy klikoviczok (azaz fenyőpintyek) voltak.
Furcsa madár a verébnél csak valamivel nagyobb keresztcsőrű. A hím feketével kevert piros, a tojó sárgával árnyalt olajzöld színű. Csőre keresztben áll, azaz a felső káva hegye az alsó mellé hajlik. Ez a furcsa „szerszám” arra szolgál, hogy a fő táplálékát képező fenyőmagokat kibontogassa vele a tobozpikkelyek alól. A keresztcsőrű hazánkban kis számban költ a Soproni- és a Kőszegi-hegység lucosaiban, talán az északi országrész fenyveseiben is. Kóborlóként viszont bárhol felbukkanhat, a papagájok módjára kapaszkodó madarak nemegyszer a kertek magányos fenyőfáin bontogatják a tobozokat. Röptében hangos „gip-gip” hívogatója jellemzi.
A keresztcsőrű nagyon korán, akár már januárban fészkelni kezd, a tojó gyakran behavazott fenyőág sűrűjében melengeti 3-4 tojását. A fiókák 12-13 nap alatt kelnek ki, és 18-19 napos korukban hagyják el a fészket. Csőrük eleinte még egyenes, az etetésnél ez az előnyös, a felső káva csak háromhetes koruk után kezd az alsó káva mellé görbülni. Júliusban és később az ősz folyamán a Budai-hegyekben, a budai kertekben egyes években különösen gyakran hallani a keresztcsőrűek hangját. A különböző fenyők magjain kívül eszik a bükkmakkot, alkalmilag a napraforgótányérokon torkoskodnak, vagy rügyeket csipegetnek.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir