Vörös-tenger

Full text search

Vörös-tenger H. jám szúf, g. erüthra thalassza.
Az Arab-félsziget és Afrika ÉK-i partja által körülhatárolt tengert nevezik ma Vörös-tengernek, melybe É-ról a Sínai-félsziget nyúlik be. Az ÓSZ nem használja a Vörös-tenger kifejezést, hanem Jám szúf-ot, azaz Nádas-tengert ír, a LXX és az ÚSZ viszont Vörös-tengert.
A B szóhasználatában azonban a Vörös-tenger nem azt jelenti, mint ma, hanem annak két északi öblét, amely a Sínai-félszigetet K-ről és Ny-ról határolja. A K-i öblöt ma Akabai-öböl néven ismerik, és erre vonatkozik pl. a 2Móz 23,31; 1Kir 9,26; Jer 49,21. A Ny-i öböl a Szuezi-öböl, melynek É-i vége Mózes idejében jóval fentebb végződött a mainál. A Szuezi-öbölre utal a 4Móz 33,10k, de az ÓSZ mindkettőt Nádas-tengernek nevezi.
A Nádas- (Vörös) tengerhez kapcsolódó legjelentősebb esemény a KIVONULÁS Egyiptomból (2Móz 14k). Legkézenfekvőbb a Szuezi-öbölre gondolni, amely elválasztja délen Egyiptomot a Sínai-félszigettől, de az ÓSZ minden kétséget kizáróan csak egyszer nevezi a Szuezi-öblöt Nádas-tengernek. Ellene szól az is, hogy akkor az izráelitáknak GÓSEN földjéről először D-i irányba kellett volna menniük, hogy a Szuezi-öblöt az egyiptomi partnál elérhessék, miközben a fáraó hadserege üldözte őket (2Móz 14,5-9), és az is, hogy mind Migdólt, mind Baal-Cáfónt a Sínai-félsziget É-i részén, a Földközi-tengerhez közel azonosították. Az Akabai-öblöt több ízben lehet Nádas-tengerként az ÓSZ szövege alapján azonosítani, de itt a tengeren való csodálatos átkelés két okból sem jöhet szóba: a földrajzi fekvése miatt, ill. a sós tengervíz miatt nem nőtt benne nád. A tudósok egy része ezért azt feltételezi, hogy nem tengerről, hanem egy tóról van szó, ui. a h. jám nem tesz különbséget a kettő között. Így a tengeren (tavon) való átkelés szempontjából szóba jöhetnek azok a tavak, amelyek Egyiptom és a Sínai-félsziget határán fekszenek, a Keserű-tavak, a Timszá-tó, amelyek esetleg még a Szuezi-öböllel is összeköttetésben álltak, mint annak legészakibb nyúlványa. Van olyan vélemény is, hogy az átkelés a Földközitenger egyik öblénél, az ún. Szirbonisz-tónál történt, és akkor ez lenne a B-i Vörös-tenger.
A Vörös-tengerhez kapcsolódó egyéb B-i események: Isten Egyiptom földjéről a sáskákat a Ny-i szél segítségével a tengerbe sodorta (1Móz 10,19), Izráel határa a Vörös-tengertől a filiszteusok tengeréig fog terjedni Isten ígérete szerint (2Móz 23,31), Salamon a Vörös-tenger partján, ECJÓN-GEBER-ben hajókat csináltatott (1Kir 9,26), Edóm és Témán lakóinak jajkiáltása pedig a Vörös-tengerig fog hallatszódni, amikor Isten ítélettel sújtja őket.
Az 1Kor 10,1k szintén a Vörös-tengerre utal, melyet Pál apostol a keresztség előképének tart. A Zsid 11,29 a Vörös-tengeren való átkelést a hit példaképei között tartja számon.
SzL

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir