Lírai költészete

Full text search

Lírai költészete
Kisfaludy könnyedén verselt az időmértékes formákban. Kazinczyasan csiszolt nyelv jellemzi kiemelkedő lírai alkotását, a Honvágyat. Ebben olaszországi bolyongásaira emlékezve énekli meg a szülőföld utáni vágyódását gazdagon rímelt, lágyan ömlő strófákban. Az emlékezés őszintesége ad a versnek mélyebb hangulatot, éppúgy a későbbi, hasonló tartalmú népdalának, a népszerűvé vált Szülőföldem szép határának. 1824-ben írta legjobb hazafias költeményét: a Mohácsot, mely a csatavesztés évfordulójára jelent meg az 1826. évi Aurorában. Disztichonos elégia ez, néhány komor bevezető lírai akkord után a tragikus végű ütközet országos következményeit mutatja be. Fájdalmas képei Kisfaludy Sándor Somlóját és Pázmándi Horvát Endre Zirc emlékezete című költeményét idézik, de a Mohácsban már nem a rendi, hanem az egyetemesebb nemzeti szemlélet érvényesül. A gyász hangjai után két érzelmesen kidolgozott jelenet következik: a mátka alakját látjuk, aki hiába várja vőlegényét a csatából, és a hitvesét, kinek a gazdátlanul hazarohanó paripa adja hírül férje elestét. A pásztor és a mohácsi téren vándorló utas csendes, bánatos motívumai után felerősödik a hang: Lajos király megrendítő haláláról szól a vers és az összeomlás következményeiről. A bukás okai a "visszavonás" és "durva irigység"; így utal a költő a nemzeti önkritika szükségességére. A befejezés az elégikusból ódai hangnembe csap át: "a múlt csak példa legyen most, s égve honért bizton nézzen előre szemünk." Széchenyit 407megelőzve hirdeti Kisfaludy az öncélú múltemlegetés haszontalanságát és a jövőért való munkálkodás kötelességét. A Mohács mind nyelvét, mind szerkezetét tekintve romantikus költemény. Merész és borongós hangulatú megszemélyesítései ("a zordon Enyészet") mitologikus méretekre nőnek, akárcsak a vele egyidőben keletkezett Zalán futása előhangjában a "bús feledékenység koszorútlan alakja". A szerkezet romantikusan rapszódikus: az idilli-elégikus jelenetek patetikus képekkel váltakoznak, az elégikus hangnem ódaivá erősödik, s ezt ismét a kiengesztelődés reflexív motívuma követi. Még egy elégiát írt Kisfaludy: az Erzsébetet, az utolsó Árpád-házi királyleányról; ebben is van ellentét a pártviszályok dühös harcainak és Erzsébet lemondásának képei közt, de a jelenre való hivatkozás éppúgy hiányzik belőle, mint a romantikus stílus jegyei.
Kisfaludynak a romantikáról alkotott nézeteit érdekesen világítja meg A két hajós című allegóriája. A két hajós közül a férfit eszményi cél vezeti; az ifjú először nem érti a férfi messzevágyását, majd követni akarja, de üres ködképek után fut és elmerül. A költő itt a kétféle romantikus magatartást állítja szembe: a valóság alapján választott eszmény merész szolgálatát az üres álmok kergetésével. Ez utóbbit Kisfaludy a romantikus irányzat egyik veszélyének tartotta.
Az 1827. év újabb reménységet, majd keserű csalódást hozott Kisfaludy érzelmi életébe. Ekkor a mai Engels tér 8. számú egyemeletes házba költözött, egy Löffler nevű zsidó orvos házába. Kisfaludy beleszeretett házigazdája leányába, Ninába, aki viszonozta a költő érzelmeit, de a valláskülönbség miatt nem köthettek házasságot. Ennek az élménynek költői emléke az Alkonyi dal, Kisfaludy legszebb szerelmes verse, mely tiszta zenei lejtésű, lágyan ömlő anapesztusokban énekel a remélt beteljesülésről, amelyből azonban nem lett valóság.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir