Utószó

Full text search

274Utószó
A keleti hadszíntéren 1941–1945 között több mint 1400 napon keresztül tomboltak a harcok. A német csapatok 1941. júniusi, hadüzenet nélkül megindított támadása következetes hadászati elképzelés hiányában, a szovjet csapatok elszánt ellenállása miatt, valamint a német hadianyag-készletek elégtelen mennyisége és az élőerő-tartalékok fokozatos kimerülése következtében gyors német győzelem helyett évekig elhúzódó, kegyetlen háborút eredményezett a Szovjetunió ellen. E háború 1941-ben látványos, de hadászati szempontból meddő német sikereket hozott. A szovjet Vörös Hadsereg 1941 decemberében, Moszkvánál megindított ellentámadása már végleg megtörte a németek gyors lefolyású, sikeres hadjáratba vetett hitét. 1942 nyarán a Wehrmacht csak korlátozott sikereket ért el a keleti hadszíntér déli részén, annak ellenére, hogy a német szövetségi rendszer olasz, román és magyar erőforrásait már fokozottabb mértékben vonták be, mint egy évvel korábban. A sztálingrádi csata 1942. november 18-án kezdődő második szakasza már annak a folyamatnak a kezdetét jelentette, amelyben a szovjetek először átvették, de 1943 elején ismét elveszítették a hadászati kezdeményezést. E folyamat csak a kurszki csata idején, 1943. július közepén zárult le teljesen, amikorra kiderült, hogy a németek utolsó hadászati jelentőségű keleti hadművelete is kudarcot vallott. A német csapatok alkalmazkodóképességét és kiemelkedő harcértékét jelzi, hogy a szovjet Vörös Hadseregnek, folyamatosan növekvő hadianyag-készlete és élőereje dacára, csaknem két esztendőbe és hatalmas veszteségekbe került, amíg kiszorította a Szovjetunió területére betört ellenséget, folytatta előrenyomulását nyugat felé, szétverte a német szövetségi rendszert, birtokba vette Európa területének jelentős részét, majd végül Berlint is elfoglalva, végérvényesen legyőzte a nemzetiszocialista vezetésű Németországot. A két totalitárius szárazföldi hatalom évekig tartó összecsapásában a világtörténelem talán legnagyobb csatáit és leghevesebb ütközeteit vívták meg. Ezek nyomán a háború utáni Európa képe a korábbiakhoz képest alapvetően megváltozott. A német és szovjet hadviselő felek ideológiai szempontból is ellenségekként tekintettek egymásra, így a hadviselés erőszakosságát és kíméletlenségét a végletekig fokozták. E körülmény bizonyos szempontból a velük szövetséges államok katonáit és polgárait is sújtotta.
A keleti arcvonal veszteségi adatai felülmúltak minden egyéb hadszínteret. A szovjet Vörös Hadsereg vesztesége saját adatai alapján 1941. június 22. és 1943. július 1. között mintegy 14 millió 678 ezer főre tehető, ebből a halottak, eltűntek és hadifoglyok száma 7 millió 314 ezer katonát tett ki. A háború második felében, 1943. július 1. és 1945. május 10. között ismét több mint 14 millió 914 ezer szovjet katona került veszteséglistára. Ebből a halottak, eltűntek és hadifoglyok létszáma 3 millió 958 ezer 519 fő volt. A győztes Szovjetunió tehát összesen mintegy 29 millió 592 ezer katonát veszített, akik közül mintegy 11 millió 273 ezer fő meghalt, eltűnt vagy hadifogságba esett. A szovjetek haditechnikai vesztesége a háború teljes időszaka alatt egyebek mellett 96 ezer 500 harckocsi és önjáró löveg (a páncélos-állomány 73 százaléka), 317 ezer 500 löveg és aknavető, 4900 rakéta-sorozatvető, 42 ezer 400 páncéltörő ágyú, 106 ezer 400 (ebből harcban 46 ezer 100) repülőgép, és nyolcezer légvédelmi tűzeszköz volt. Érdekes, hogy a Vörös Hadsereg napi veszteségi átlaga élőerő (mintegy 23 ezer 180 fő) és páncélosok (105 darab) tekintetében 1941-ben és 1945-ben – az alapvetően különböző hadászati helyzet ellenére – megegyezett. A szovjet csapatok a trianoni határok közötti Magyarországon 484 ezer 300 katonát, ebből 140 ezer halottat, eltűntet és hadifoglyot veszítettek.
A német fegyveres erők saját nyilvántartása szerint 1941. június 22. és 1945. január 31. között a szárazföldi haderő és Waffen-SS 5 millió 622 ezer 411 főt, ebből 2 millió 124 ezer halottat és eltűntet; a Luftwaffe 218 ezer 960 főt, ebből 102 ezer halottat és eltűntet; a német haditengerészet pedig 10 ezer 433 katonát, ebből 7700 halottat és eltűntet veszített a keleti hadszíntéren. Sajnos a későbbi időszak megbízható német összesítései hiányoznak. Szovjet adatok szerint a német teljes élőerő-vesztesége a keleti hadműveleti területen 6 millió 923 ezer 700 fő volt. Ebből meghalt több mint 2 millió 869 ezer fő, nyom nélkül eltűnt 972 ezer fő, és hadifogságba esett 2 millió 389 ezer 600 fő. Utóbbiak közül a hadifogságban további 450 ezer 600 német katona hunyt el. A németek összesített haditechnikai veszteségét a keleti arcvonalon a szovjet adatokhoz hasonló pontossággal sajnos nem lehet meghatározni.
A német–szovjet háború 1941. június 22-i kezdetekor Magyarország számára két lehetőség adódott: vagy ellenáll Németországnak, nem teljesíti követeléseit, és a leigázott államok egyike lesz, vagy megpróbál vele menetelni, és időben váltani, ha kell. Az ország politikai és katonai vezetése az utóbbit választotta, s ezen változtatnia azonban már nem sikerült. Az első világháborút lezáró békediktátum által meghatározott politikai kényszerpálya nem tette lehetővé a jobb megoldást. Az ország ismét a vesztesek oldalán fejezte be a háborút, újabb területcsonkítással, a nemzeti vagyon 40 százalékának elvesztésével és közel 1 millió polgárának és katonájának halálával. Magyarország 275a szovjetek összesítése szerint 350 ezer halott és eltűnt katonát, valamint további 513 ezer hadifoglyot veszített, de valószínű, hogy a hadifoglyok létszámában az elhurcolt polgári személyeket is beleszámolták.
A Magyar Királyi Honvédség alakulatait olyan szándékkal szervezték, és készítették fel szellemileg, hogy valamely szomszédos állammal harcba keveredve megvédje az ország határait, s háborús konfliktus esetén e határokon túli magyarlakta területekért is meg tudjon küzdeni. A magyar politikai és katonai vezetés ezen akarata, ha a magyar Honvédség elégtelensége és a két világháború közötti kisantant összefogás ismeretében illúziónak is tűnt, a revízió jegyében folytatott politizáláshoz szorosan hozzátartozott. Már pedig a revíziós politikán kívüli másfajta politika gyakorlása a trianoni békediktátum közelsége miatt a 1920-as és 1930-as évek Magyarországán nem lehetett életképes. A magyar fegyveres erőknek szánt fent nevezett feladatok végrehajtása akkor sem tűnt könnyebbnek, amikor az ország 1938-ban visszakaphatta fegyverkezési önállóságát, megkezdődött a Honvédség fejlesztése, a kisantant szorítása megszűnt, s csak egyes államai jelentettek akadályt a revíziós politika megvalósításában. Ha például a magyar határra 1940 nyarán felvonult román haderő erejére vonatkozó felderítő jelentéseket, s benyomásokat tanulmányozzuk, erre kell, hogy következtessünk. A Magyar Királyi Honvédség azon teljesítményét, amelyet rendeltetéséhez és harcértékéhez mért feladatok végrehajtása során érhetett volna el a második világháború alatt, sohasem lehetett felmérni. A magyar politikai és katonai vezetés által választott kényszerpálya, az 1941. tavaszi délvidéki német offenzívába való bekapcsolódás, és a szovjet Vörös Hadsereggel vívott roppant aránytalan hadműveletek ezt számára nem tették lehetővé.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me